PREMIERA

2007.03.13

CANAL+ PREMIUM

JAK W NIEBIE

Sa som i himmelen

Szwecja, 2004

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 134 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Światowej sławy kompozytor zaczyna prowadzić amatorski chór na szwedzkiej prowincji - i odkrywa, że jest to zajęcie dużo bardziej fascynujące od występów w największych światowych filharmoniach.

Daniel Daréus (Michael Nyqvist), światowej sławy kompozytor, opuszcza świat sztuki i przenosi się do rodzinnej wioski. Plan jest prosty: zaszyć się we własnym domu, pozostać anonimowym i nie integrować się z miejscową społecznością. Jednak nie będzie to takie proste, bowiem tuż po przeprowadzce Daniela odwiedza miejscowy pastor i składa mu propozycję prowadzenia przykościelnego chóru amatorów. Wśród chórzystów Daniel wyłapuje jeden talent i stwierdza ze zgrozą, że reszta pod względem wokalnym niewiele ma do zaoferowania. Stanowisko dyrygenta jednak przyjmuje. Z czasem próby chóru zamieniają się w regularne, wyraźnie terapeutyczne spotkania grupki znajomych. Jest wśród nich ofiara domowej przemocy, społecznik o złotym sercu i ciepła, a przy tym urodziwa, sprzedawczyni, która coraz bardziej pochłania uwagę Daniela. Niebawem przychodzą pierwsze wokalne sukcesy, a przed chórzystami wyrastają nowe wyzwania. Najważniejsze z nich pozostaje jednak takie samo: dorosnąć do własnego życia.

Szwedzki reżyser KAY POLLAK filmem "Jak w niebie" wrócił na plan filmowy po... 18 latach przerwy. I - tak jak tuż przed tamtym rozstaniem z kinem - znów odniósł sukces. W 1986 roku jego dramat "Älska mej" walczył o Złotego Niedźwiedzia w Berlinie i zdobył Nagrodę Dziennikarzy na Rouen Nordic Film Festival. W dniu premiery filmu zamordowany został szwedzki premier Olof Palme, co wstrząsnęło całym krajem. Pollak podjął wtedy decyzję o porzuceniu zawodu reżysera i przez następne lata zajmował się głównie dawaniem wykładów na temat rozwoju osobowości. Do zrobienia "Jak w niebie" zachęciła go żona, która sama amatorsko śpiewa w kościelnym chórze. "Odbierałem ją po próbach, więc miałem okazję słuchać tej muzyki. Zacząłem rozumieć, że stanowi ona kwintesencję ludzkiej wrażliwości. Wcześniej nie zdawałem sobie sprawy, że to największy kulturalny ruch w Szwecji - co tydzień w chórach śpiewa u nas prawie 700 tysięcy osób!" - mówił Pollak. Po przestudiowaniu szwedzkiej muzyki ludowej i konsultacjach z dyrygentami Pollak napisał scenariusz, pozyskał producentów i rozpoczął zdjęcia na północy Szwecji. Główną rolę powierzył Michaelowi Nyqvistowi, z którym zna się od lat. Nyqvist, jeden z najbardziej znanych skandynawskich aktorów, kilka lat później otrzymał propozycję zagrania Mikaela Blomqvista w ekranizacji pierwszej części trylogii "Millenium". Swój aktorski debiut na planie "Jak w niebie" miała Helen Sjöholm, jedna z największych gwiazd współczesnej szwedzkiej sceny musicalowej. Film zrobił niezwykłą karierę w szwedzkich kinach, a następnie otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny. Zdobył też dwie nominacje do Europejskich Nagród Filmowych i Nagrodę Publiczności na Troms International Film Festival.
JAK W NIEBIE
reżyseria:
Szwecja, 2004
Światowej sławy kompozytor zaczyna prowadzić amatorski chór na szwedzkiej prowincji - i odkrywa, że jest to zajęcie dużo bardziej fascynujące od występów w największych światowych filharmoniach.
dramat obyczajowy
JAK W NIEBIE
4,7 5 1 194