DreamWorks

PREMIERA

2007.08.05

CANAL+ PREMIUM

JAK W NIEBIE

Just Like Heaven

USA, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia romantyczna

czas trwania: 90 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Elizabeth (Reese Witherspoon) jest młodą, dbającą o pacjentów lekarką, która zabiega o etat w jednym z najbardziej renomowanych szpitali w San Francisco. Dziewczyna jest tak pochłonięta pracą, że kompletnie nie dba o siebie i swoje życie osobiste. Jest przekonana, że na męża i dzieci ma jeszcze dużo czasu, a o własne zdrowie na razie nie musi się martwić.

Pewnego dnia, po 24 godzinach przepracowanych w szpitalu, Elizabeth wybiera się na pierwszą od dłuższego czasu randkę, na którą umówiła ją siostra. Niestety nie dociera na miejsce. Zostaje poważnie ranna w wypadku i zapada w śpiączkę. Duch Elizabeth nie zamierza jednak się poddać. Przebudzony udaje się do jej mieszkania, które - jak się okazuje - jest już zajęte. W apartamencie zastaje Davida (Mark Ruffalo), który dwa lata wcześniej stracił ukochaną żonę i wciąż nie może pogodzić się z jej śmiercią. Lekarstwem na smutek miała być przeprowadzka, a mieszkanie Elizabeth było pierwszym, które mu się spodobało. Nie spodziewał się tylko spotkać w nim obcej i jak się okazuje nie do końca żywej kobiety. Elizabeth i David z początku działają sobie na nerwy, jednak szybko zdają sobie sprawę, że nie mogą bez siebie żyć. David po raz pierwszy od dawna czuje, że mógłby zaangażować się w związek jeszcze raz i nie zważając na specyficzne położenie Elizabeth, otwiera przed nią serce. Tymczasem siostra Elizabeth rozważa odłączenie jej od aparatury podtrzymującej życie. Zakochany David musi teraz przekonać siostrę, żeby poczekała z tą decyzją i jednocześnie pomóc duchowi Elizabeth powrócić do ciała.

Po sukcesie "Spaceru po linie" Reese Witherspoon, nagrodzona za rolę June Carter Oscarem, BAFTĄ i Złotym Globem, stała się jedną z najbardziej pożądanych aktorek w Hollywood. Jej popularność postanowił wykorzystać MARK WATERS, obsadzając ją w głównej roli swojej nietypowej komedii romantycznej. Scenariusz został oparty na powieści francuskiego autora Marca Levy'ego "If Only It Were True", która w Polsce ukazała się w roku 2006 pod tytułem "Jak w niebie". Producenci filmu, Laurie McDonald i Walter F. Parkes, zainteresowali się nią długo przed angielskim wydaniem książki. "Żadne z nas nie czyta po francusku, więc na początku musieliśmy zaufać streszczeniom. Kiedy poznaliśmy pełny tekst powieści, tylko utwierdziliśmy się w decyzji o ekranizacji" - wspominała McDonald. Witherspoon ("Legalna blondynka", "Dziewczyna z Alabamy"), która kontrakt na rolę w filmie Watersa podpisała w trakcie przeprowadzki, twierdzi z kolei, że obsadzenie jej w filmie było "małym dziełem przeznaczenia". "Kiedy rozpakowywałam się w nowym domu i układałam książki na półce, znalazłam "If Only It Were True". Przypomniałam sobie wtedy, że kupiłam tę powieść dawno temu i kiedy ją czytałam, pomyślałam, że byłby z tego niezły film" - opowiadała aktorka.

Rola Davida została powierzona Markowi Ruffalo, amerykańskiemu aktorowi włoskiego pochodzenia, który dla filmowej kariery, zrezygnował z kontynuowania rodzinnej tradycji - jego mama i troje rodzeństwa są zawodowymi fryzjerami. Ruffalo najważniejszą jak dotąd kreację stworzył w nagrodzonym na festiwalu Sundance i nominowanym do Oscara filmie "Możesz na mnie liczyć" Kennetha Lonergana. Otrzymał za nią nagrodę w Montrealu, statuetkę krytyków z Los Angeles oraz nominację do Independent Spirit Award. Aktor przyznał, że rola w "Jak w niebie" wymagała od niego zupełnie nowych umiejętności. Musiał nauczyć się współpracować z postacią, której nikt inny poza nim nie widzi. Każdą scenę z udziałem Witherspoon Waters nagrywał zresztą dwa razy: z aktorką i bez niej, by później odpowiednio zmontować kolejne ujęcia. Mając do czynienia z niematerialnym bohaterem, łatwo narazić się na niekonsekwencję. Reżyser zdecydował na przykład, że Elizabeth będzie mogła wsiąść do samochodu nie przenikając przez podłogę, ale nie będzie w stanie wziąć niczego do ręki. "Dla Reese było to dosyć trudne. Ludzie przyzwyczajeni są przecież do wchodzenia do pokoju i opierania ręki na przykład na stole" - tłumaczył. Reżyser nie wystrzegł się jednak drobnych wpadek. W dalszej części filmu okazuje się, że poza Davidem Elizabeth widzą również inne osoby.

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Komedyjka, która jest przyjemna w oglądaniu, i tyle. Nic specjalnego, ani odkrywczego tu nie spostrzegłem. Aktorzy są mili i sympatyczni, akcja wartka. Ot komedia jakich wiele. Co nie znaczy, że jest kiepska. Po prostu nic mnie już nie zadziwi, bo w kwestiach komedii romantycznych wszystko już zostało powiedziane.

rozsadna

Wcale nie bo porusza wazny temat-co wybrac:nadzieje(jak np.Ewa Blaszczyk)czy tez odlaczyc osobe,ktora moze sie obudzic nagle i dalej zyc!Film to piekny romans,kolorowy,cudowny.Goraco polecam:)

mondlu

Film lekki i przyjemny i tak trzeba go traktować.
JAK W NIEBIE
reżyseria:
USA, 2005
Elizabeth (Reese Witherspoon) jest młodą, dbającą o pacjentów lekarką, która zabiega o etat w jednym z najbardziej renomowanych szpitali w San Francisco. Dziewczyna jest tak pochłonięta pracą, że kompletnie nie dba o siebie i swoje życie osobiste. Jest przekonana, że na męża i dzieci ma jeszcze dużo czasu, a o własne zdrowie na razie nie musi się martwić.
komedia romantyczna
JAK W NIEBIE
4,8 5 1 50