PREMIERA

2007.11.16

CANAL+ PREMIUM

JAK WE ŚNIE

La science des reves

Francja/Włochy, 2006

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 102 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Stéphane (Gael García Bernal), nieśmiały, zamknięty w sobie artysta, jest pół Meksykaninem, pół Francuzem. Próbuje odnaleźć swoje miejsce na ziemi w ojczyźnie ojca, Meksyku. Kiedy jednak ten umiera, chłopak daje się namówić matce na przeprowadzkę do Paryża, gdzie czeka na niego dobrze płatna praca.

Nie czuje się jednak tu dobrze. Dużo bardziej pociągający jest świat sennych fantazji, które Stéphane nauczył się kontrolować. Kiedy jest mu źle, zamyka oczy i sterując marzeniami powraca do najlepszych wspomnień, do bajecznie kolorowej krainy, gdzie nie jest niczym ograniczony. Rzeczywistość staje się dla Stéphane'a interesująca, kiedy poznaje mieszkającą naprzeciwko Stéphanie (Charlotte Gainsbourg). W ciasnej paryskiej kamienicy artysta podgląda zmysłową sąsiadkę, ale nie potrafi się do niej zbliżyć. Wpada na szalony pomysł zabrania jej do swojego świata fantazji.

Nagrodzony za muzykę w Cannes oraz przez publiczność na festiwalu Paris Cinema "Jak we śnie" to kolejny - po przezabawnej "Wojnie plemników" i surrealistycznym "Zakochanym bez pamięci" - film MICHELA GONDRY'EGO. Gondry urodził się we Francji, ale swoje filmy kręci w koprodukcjach i z międzynarodową obsadą. Realizuje również wideoklipy, m.in. dla Bjork, Massive Attack czy The White Stripes. W "Jak we śnie" można zresztą znaleźć kilka odniesień do tej twórczości. Przenoszone po schodach pianino to nawiązanie do wideo "Lucas With the Lid Off", a gigantyczne dłonie, które Stephane nosi w jednej z sennych fantazji, przypominają "Everlong" - teledysk zespołu Foo Fighters. Niezwykłą swobodę, z jaką Gondry porusza się po gatunkach, docenili jurorzy światowych festiwali. Jeden z pierwszych krótkometrażowych filmów reżysera - "Le lettre" - zdobył główną nagrodę na prestiżowym przeglądzie krótkich filmów w Oberhausen. Na film "Zakochany bez pamięci" spadł już prawdziwy deszcz nagród: Oscar za scenariusz napisany wraz z Charlie'em Kaufmanem i Pierre'em Bismuthem, 2 BAFTY, 4 nominacje do Złotych Globów, trofea na festiwalach w Deauville i belgijskim Ghencie oraz nagrody krytyków z Waszyngtonu, Londynu, Toronto, Seattle, San Diego, Phoenix, Las Vegas i Kansas City. Scenariusz do "Jak we śnie" Gondry napisał już sam, a akcję filmu umieścił - jak wyznał na festiwalu w Berlinie - w mieszkaniu, w którym mieszkał 15 lat wcześniej. Początkowo główną rolę miał zagrać Rhys Ifans, niezapomniany Puff z "Wojny plemników". To on wymyślił oryginalny tytuł filmu i zarys historii, ale roli nie przyjął. Z chęcią oddał ją Meksykańczykowi Gaelowi Garcíi Bernalowi, nagrodzonemu m.in. w Wenecji za rolę w "I twoją matkę też". Na planie "Jak we śnie" towarzyszyła mu Charlotte Gainsbourg.

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Nazwałbym ten film ekcentrycznym, a to z tego powodu, że nie wiemy, czy to co oglądamy to marzenia senne, czy rzeczywistość. Początek nie jest zachęcający do kontynuuowania oglądania, ale później jesteśmy rzuceni w sam wir dziwnych zdarzeń, których do końca smi nie rozumiemy. Inteligentne kino, nie dla każdego.

marny-maniak

Film może wspaniały, ale nie dla mnie! Nie doznałem jakiś szczególnych doznań, a na pewno oglądałem bez uniesień. Przepraszam, uniosłem się przed komputer zanim się skończył, żeby to napisać.

rocco

WSPANIAŁY
MAGICZNY, zaczarował mnie zupełnie. MOtyw urzeczywistaniania marzeń i snów jest tak nierealny, że mam ogromny dług wdzięczności u tego reżysera że potrafił mi pokazać że to jest możliwe. Chciałbym móc mieć taką moc jak on. ZAZDROSZCZE mu nieprzecietnie. Jednocześnie dziekuje, że mogłem zostać ZASKOCZONY. O TO CHODZI W FILMIE - widz powinien być zaskoczony. COŚ nowego ma wnosić, a jeśli pojawia się ZACHWYT to już jest pełnia sukcesu. JA byłem bliski tego najwyzszego filmowego uniesienia. NIEBANALNOSC tego filmu mnie oczarowała. Brak schematu, wiele niedopowiedzeń, mozliwosc osobistej interpretacji, wyważenie i szaleństwo całej historii. Powtarzam WSPANIAŁY TO FILM :)
JAK WE ŚNIE
reżyseria:
Francja/Włochy, 2006
Stéphane (Gael García Bernal), nieśmiały, zamknięty w sobie artysta, jest pół Meksykaninem, pół Francuzem. Próbuje odnaleźć swoje miejsce na ziemi w ojczyźnie ojca, Meksyku. Kiedy jednak ten umiera, chłopak daje się namówić matce na przeprowadzkę do Paryża, gdzie czeka na niego dobrze płatna praca.
komedia
JAK WE ŚNIE
4,7 5 1 40