PREMIERA

2004.06.28

CANAL+ PREMIUM

JAKI JEST Z BLISKA

Polska, 2004

reżyseria:

gatunek: dokument

czas trwania: 45 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Andrzej Wajda to niekwestionowany mistrz polskiego kina i jeden z niewielu rodzimych filmowców rozpoznawalnych na całym świecie.

Dowodzi tego nie tylko przyznany cztery lata temu Oscar za całokształt twórczości, ale też wiele innych prestiżowych nagród, wśród których są: francuski Cezar, Europejska Nagroda Filmowa - Felix i wenecki Złoty Lew.

Wajda zaczynał zawodową edukację od wydziału malarstwa krakowskiej ASP, którą wkrótce zamienił na słynną łódzką Filmówkę. Dziś uważany za jednego z głównych twórców polskiej szkoły filmowej, zadebiutował w 1953 roku słynnym już "Pokoleniem". Do tematyki wojennej wracał często później w filmach takich, jak: "Kanał" (Nagroda Specjalna Jury, Cannes'57), "Popiół i diament" (FIPRESCI, Wenecja'59), "Lotna", "Samson", "Krajobraz po bitwie" (Złoty Globus, Mediolan'71), "Korczak" (specjalne uznanie Jury, Cannes'90), "Pierścionek z orłem w koronie", "Wielki tydzień". Podziw budzą jego oryginalne ekranizacje polskiej literatury: "Popioły", "Wesele" (Srebrna Muszla, San Sebastian'73), "Ziemia obiecana" (Grand Prix, Gdańsk'75), "Panny z Wilka" (Nagroda Specjalna Jury, Gdańsk'79), "Danton" (Cezar'82), "Zemsta", czy "Pan Tadeusz". Ale Wajda odnajduje się też we współczesnym kostiumie, czego dowodzą m.in. "Niewinni czarodzieje", "Wszystko na sprzedaż", "Polowanie na muchy", "Bez znieczulenia" (Grand Prix, Gdańsk'78), "Dyrygent" (FIPRESCI, San Sebastian'80), "Człowiek z marmuru" i "Człowiek z żelaza" (Złota Palma, Cannes'81). Wajda to również reżyser teatralny i odkrywca takich aktorskich indywidualności, jak Zbigniew Cybulski, Krystyna Janda, Andrzej Seweryn czy Daniel Olbrychski. W 2002 roku założył wraz z Wojciechem Marczewskim Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej.

W dokumencie zrealizowanym z okazji 50-lecia pracy twórczej reżysera będą o nim opowiadać jego współpracownicy: aktorki, scenograf, kierownik produkcji, a także rodzina. Ilustracją do tych wspomnień staną się fragmenty filmów i archiwalne materiały z planów.
JAKI JEST Z BLISKA
reżyseria:
Polska, 2004
Andrzej Wajda to niekwestionowany mistrz polskiego kina i jeden z niewielu rodzimych filmowców rozpoznawalnych na całym świecie.
dokument
JAKI JEST Z BLISKA