PREMIERA

2009.10.20

CANAL+ PREMIUM

JAN Z DRZEWA

Polska, 2008

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: komedia obyczajowa

czas trwania: 89 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Jan (Bogusław Suszka) jest znudzonym życiem lekarzem po czterdziestce. Z wiecznie zapracowaną żoną (Dorota Kiełkowicz), elegancką na pokaz a niedbałą w domu, od dawna nie ma kontaktu. Pewnego dnia decyduje się na krok tyleż odważny, co ekscentryczny.

Po kilkumiesięcznych przygotowaniach wyprowadza się z domu i zamieszkuje kilka metrów nad ziemią w gałęziach rozłożystego dębu. Czas, którego ma teraz pod dostatkiem, upływa mu na nadrabianiu zaległości w lekturze i medytacji. Jak się okazuje, nawet kryjówka na drzewie nie gwarantuje upragnionej ucieczki od świata. Widok dorosłego mężczyzny mieszkającego w domku na drzewie wzbudza powszechne zainteresowanie ludzi, którzy wyzywają Jana od świrów i wysyłają do psychiatry.

""Jan z drzewa" to romantyczna komedia dedykowana tym, których życie zacina się po czterdziestce" - zapowiadał swój film ŁUKASZ KASPRZYKOWSKI. Autorskie etiudy, dokumenty i filmy krótkometrażowe reżyser kręci z powodzeniem od 1995 roku. Nagradzany na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Amatorskich w Warszawie (1996) i Festiwalu Filmów Niezależnych w Kołobrzegu (2003) za etiudy: "Droga do światła" i "Ich dwoje" oraz dokument "Gasnąca Gwiazda", znalazł zwolenników swojej twórczości wśród doświadczonych kolegów po fachu. Twórca kultowej "Hydrozagadki", Andrzej Kondratiuk, powiedział o nim - "Kasprzykowski jest mistrzem. Jego atutem jest prostota i umiejętność pokazania maksimum treści w minimalnym czasie."

Scenariusz do "Jana z drzewa", pełen trafnych obserwacji rodzimej rzeczywistości, powstał w czasie zarobkowego pobytu Kasprzykowskiego w Irlandii. "W scenariuszu pojawia się kilka smutnych zdań na temat "wyjazdów" czyli emigracji zarobkowej, tak powszechnej w Polsce. - Ten temat potraktowałem z ironią, od człowieka zależy, gdzie znajdzie właściwe miejsce dla siebie. Dla jednych będzie ono w kraju, dla innych za granicą". - opowiada reżyser. Poszukując odtwórców głównych ról Kasprzykowski napisał maila do Bogusława Suszki i Doroty Kiełkowicz - aktorskiego małżeństwa związanego z Teatrem im. Jaracza w Łodzi. Pytany o swój wybór reżyser odpowiadał żartobliwie - "Mogą pracować w domu, po godzinach.".

Brak wielocyfrowych budżetów nie przeszkadza twórcom kina niezależnego zapraszać do współpracy gwiazd, które przyciągnęłyby niezdecydowanych widzów. W "Janie z drzewa" rolę tę pełnią pojawiający się w epizodach Zbigniew Wodecki, dziennikarz Brian Scott czy członkowie kabaretu "Pirania" - Stefan Lipiec, Andrzej Kaczmarek i Olek Pluta. W skład obsady wchodzą ponadto starzy znajomi z planu serialu "Zmiennicy" Stanisława Barei - Mieczysław Hryniewicz i Marcel Szytenchelm, a także właścicielka niepowtarzalnego, zachrypniętego głosu Ewa Szykulska ("Hydrozagadka", "Dziewczyny do wzięcia") i etatowy "czarny charakter" polskiego kina, Artur Dziurman ("Fala zbrodni").

WASZE OPINIE

Słońce Peru

Jeszcze nie oglądałem. Czy to polska wersja Pinokia ?

kobieta niepowazna

sztrasznie nudny film, niedopracowany, bardzo akdemicki kulejaqcy prawie pod kazdym wzgledem. Fabula oparta na kryzysie malzenskim nawet ciekawa w sumie, ale tak zagrana, ze ani to dramat, ani komedia, ani film psychologiczny....jednym slowem klapa....
JAN Z DRZEWA
Polska, 2008
Jan (Bogusław Suszka) jest znudzonym życiem lekarzem po czterdziestce. Z wiecznie zapracowaną żoną (Dorota Kiełkowicz), elegancką na pokaz a niedbałą w domu, od dawna nie ma kontaktu. Pewnego dnia decyduje się na krok tyleż odważny, co ekscentryczny.
komedia obyczajowa
JAN Z DRZEWA
4,9 5 1 16