PREMIERA

2012.08.19

CANAL+ PREMIUM

Jane Eyre

Jane Eyre.

Wlk.Brytania/USA 2011

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: melodramat

czas trwania: 122 min

Ocena filmu

5.00

Opis

Osierocona Jane Eyre (Amelia Clarkson) trafia na wychowanie do wujostwa. Po śmierci brata matki zostaje na łaskę wdowy po nim, Sary Reed (Sally Hawkins). Ciotka i jej dzieci nie akceptują dziewczynki, okazując jej na każdym kroku pogardę i zarzucając niegodziwość.

W wieku dziesięciu lat Jane zostaje wysłana do szkoły Lowood, gdzie odbiera surową, ale gruntowną edukację. Po latach wytrwałej nauki Jane (Mia Wasikowska) opuszcza szkołę, by rozpocząć nowe życie. Obejmuje posadę guwernantki w odludnej posiadłości Thornfield Hall, należącej do Edwarda Fairfaxa Rochestera (Michael Fassbender). Ma uczyć jego podopieczną, Adelę (Romy Settbon Moore). Słynący z porywczego, zmiennego charakteru właściciel majątku jednocześnie przeraża i fascynuje Jane. Od początku wykazuje zainteresowanie guwernantką, która zakochuje się w nim bez reszty.

Poczytność "Dziwnych losów Jane Eyre" Charlotty Brontë nie słabnie. Filmowcy regularnie powracają do wielowątkowej, społecznie zaangażowanej, zawierającej wczesne przejawy feminizmu powieści z 1847 roku. Tym razem wyzwanie podjęła scenarzystka Moira Buffini ("Tamara i mężczyźni") i reżyser CARY FUKUNAGA, wielokrotnie nagradzany za film "Ucieczka z piekła" (2009). Za wzór jakości, któremu chcieli dorównać przyjęli ekranizację z 1943 roku. W pisaniu scenariusza wziął wówczas udział Aldous Huxley, a w rolach głównych wystąpili Orson Welles i Joan Fontaine. Stojący za kamerą Amerykanin szwedzko- japońskiego pochodzenia ożywił rzeczywistość sprzed ponad 165 lat, osiągając autentyczność historii i zmniejszając dystans między bohaterami a widzem do minimum. Jego adaptacja jest jednocześnie elegancka i przesycona romantyzmem, emocjami. Jak podkreślają recenzenci em>"film, zgodnie z duchem książki, wpisuje się w nurt mrocznej "opowieści gotyckiej". - Mimo, iż czytałem scenariusz Moiry i wracałem do filmu z 1943 roku - wspomina Fukunaga - kluczowe informacje kryły się w powieści; informacje bezcenne dla mnie jako reżysera do zbudowania atmosfery filmu, która pozwoliłaby pozostać wiernym światu powołanemu do życia przez Charlotte. Dopełnienie autentycznego obrazu wiktoriańskiej Anglii stanowi scenografia. Twórca kostiumów, Michael O'Connor, był za swą pracę nominowany do Oscara.

"Jane Eyre", oprócz chwalonego scenariusza i reżyserii, wiele zyskuje dzięki obsadzie. Na jej czele stoi Australijka o polskich korzeniach, znana z "Alicji w Krainie Czarów" Tima Burtona Mia Wasikowska. Bohaterka wydaje się być jej niezwykle bliska, a rola stworzona specjalnie dla niej. Na ekranie towarzyszy jej Michael Fassbender ("Bękarty wojny", "Głód", "Wstyd"). Jego Edward Rochester, choć wrażliwy i targany uczuciami, jest ucieleśnieniem dumy i charyzmy. W panią Fairfax, zarządczynię posiadłości Rochestera, wcieliła się zdobywczyni Oscara Judi Dench ("Zakochany Szekspir", "Iris", "Notatki o skandalu"), zaś w St. Johna Riversa znany z "Billy'ego Elliota", i "Hallama Foe " Jamie Bell.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

BeruZadra

Z całym szacunkiem dla wszystkiego co w "Jane Eyre 2011" jest dobre - dla mnie ten film okazał się nudny. Wewnętrzny ogień bohaterów nie ma tu nic do rzeczy bo w maślanych oczach Mii Wasikowski zwyczajnie go nie ma. Jako romans film jest mdły i nijaki - albo to ja byłam zbyt zajęta lekturą książki by zwrócić na to uwagę (co już samo w sobie dowodzi jak bardzo film mnie porwał i zainteresował). W jednym natomiast oddaję honor - w odwzorowaniu atmosfery realiów tamtych czasów film okazał się absolutnie bezbłędny. Tutaj chylę czoła przed pracą krawcowych, dekoratorów i scenografów - świat wiktoriańskiej Anglii, który ożywili na planie "Jane Eyre" to swoiste dzieło sztuki.
Jednakże drugi plan - bodaj najlepiej zrobiony - to w przypadku "Jane... to za mało.
Po tylu pochlebnych komentarzach powyżej zabrzmi to jak bluźnierstwo - ale film Fukunagi to najbardziej wyprana z emocji adaptacja "Jane Eyre" jaką zdarzyło mi się widzieć.

tufta

Ja jestem bardzo romantyczny więc obejrzę ten film.Nawet go sobie nagrałem i czeka aż po niego sięgnę.
Jesse_girl,ma Blue-Grey gadanego,musisz przyznać.Tak potrafi zbajerować mową ,że nikt mu się nie oprze.

jesse_girl

Po takiej recenzji to nic innego mi nie pozostaje jak tylko przyklasnąć autorowi:).Film piękny, klimatyczny no i te urzekające krajobrazy oraz oczywiście Michael Fassbender, którego po roli we 'Wstydzie' po prostu uwielbiam.Cóż więcej dodać, prawdziwi romantycy będą nową wersją 'Jane Eyre' zachwyceni, tak więc jak najbardziej polecam film wszystkim romantycznym duszom:)
Jane Eyre
reżyseria:
Wlk.Brytania/USA 2011
Osierocona Jane Eyre (Amelia Clarkson) trafia na wychowanie do wujostwa. Po śmierci brata matki zostaje na łaskę wdowy po nim, Sary Reed (Sally Hawkins). Ciotka i jej dzieci nie akceptują dziewczynki, okazując jej na każdym kroku pogardę i zarzucając niegodziwość.
melodramat
Jane Eyre
4,7 5 1 27