PREMIERA

2014.01.29

CANAL+ PREMIUM

Jappeloup

Francja/Kanada, 2013

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat biograficzny

Ocena filmu

0.00

Opis

Film oparty na historii życia Pierre'a Duranda, zawodowego jeźdźca, który na olimpiadzie w Seulu wywalczył dla Francji dwa medale.

Na początku lat 80. Pierre porzucił prestiżową posadę prawnika i w całości poświęcił się swojej największej pasji - skokom przez przeszkody. Zaczął startować w zawodach na koniu o imieniu Jappeloup. Mimo, iż zwierzę nie posiadało odpowiednich warunków fizycznych, Pierre uparł się, aby to na nim pojechać w jednych ze swoich pierwszych zawodów w Los Angeles. Pomimo porażki i przy wsparciu przyjaciół Nadii (Marina Hands) i Raphaëlle (Lou de Laâge) na nowo uwierzył w swojego wierzchowca i rozpoczął z nim intensywne treningi. Wspólnie wystąpili na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu odnosząc sukces i zdobywając dwa medale.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

Blue-Grey

Ten film jest prawdziwą ozdobą repertuaru Canal+, a zapewne szczególnie ucieszy tych widzów, którzy kochają konie i jeździectwo.

Od strony technicznej zrealizowano go perfekcyjnie. Filmowanie podobnych tematów wymaga wyjątkowego kunsztu od autora zdjęć i montażysty, a sądzę, że Ronald Plante jako zdjęciowiec oraz Richard Marizy i Thomas Fernandez jako montażyści - wywiązali się ze swoich zadań doskonale. Ich pracę dopełnia dobrana wspaniale muzyka.

Słowa uznania też należą się aktorom. Zrobili to, co w aktorstwie jest bodaj najtrudniejsze, czyli zagrali naturalnie. Dzięki temu, że ich gra była przeźroczysta, niezauważalna jako aktorskie rzemiosło, mogłem odnieść wrażenie, że nie tyle oglądam któryś z kolei film, ile mam możliwość po prostu się zaprzyjaźnić z kilkorgiem ludzi - sympatycznych, wrażliwych, zwyczajnych i niezwyczajnych zarazem.

Sama ta niezwykła historia, oparta na prawdziwym życiu, została filmowo opowiedziana zgodnie z tym, co zagrali aktorzy, tzn. właśnie zwyczajnie, bez blichtru, pompatyczności czy natrętnego dydaktyzmu, a więc bez tego, na co na przykład choruje [i]wielkie[/i] kino Hollywoodu.

Krótko mówiąc - mamy przed sobą dwie godziny duchowego odpoczynku i wiele pozytywnych emocji. Trudno tak spędzonego przed ekranem czasu nie polecić. [:-)]
Jappeloup
reżyseria:
Francja/Kanada, 2013
Film oparty na historii życia Pierre'a Duranda, zawodowego jeźdźca, który na olimpiadzie w Seulu wywalczył dla Francji dwa medale.
dramat biograficzny
Jappeloup
4,6 5 1 8