• Orzeł

PREMIERA

2007.04.08

CANAL+ PREMIUM

Jasminum

Polska, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film obyczajowy

czas trwania: 108 min

Ocena filmu

5.00

Opis

W 1617 roku do klasztoru w Jaśminowie przywiezione zostały trzy trumny, w których spoczeli trzej najstarsi bracia zakonu. Od stuleci z trumien wydobywa się zapach owocowych drzew, a bracia, którzy przyjęli imiona zmarłych zakonników odziedziczyli po nich także niezwykłą woń: czeremchy, śliwy i czereśni.

Dziś brat Czeremcha (Krzysztof Pieczyński), brat Śliwa (Grzegorz Damięcki) i brat Czereśnia (Dariusz Juzyszyn) żyją w bezpiecznym mroku klasztornych cel w ciszy - wszyscy złożyli śluby milczenia. O ich tajemniczych właściwościach głośno jest jednak w okolicy. Szczególnie zapach czeremchy, który ponoć pobudza zmysły i działa jak eliksir miłości, cieszy się dużym zainteresowaniem. Zwierzchnikiem pachnących braci jest ojciec Kleofas (Adam Ferency), a ich kucharzem - mrukowaty brat Zdrówko (Janusz Gajos). Pewnego dnia do Jaśminowa przybywa konserwatorka obrazów Natasza (Grażyna Błęcka-Kolska) ze swoją nadzwyczaj wygadaną 5-letnią córeczką Gienią (Wiktoria Gąsiewska). Choć ojciec Kleofas nie jest przekonany czy dzięki odnowionym obrazom można lepiej się modlić, to zgadza się na pobyt Nataszy w świątyni. I tak do świata, który żyje przeszłością i rytuałem wdziera się współczesność, kobiecość i dziecięca dociekliwość. Pod ich wpływem ojciec Kleofas spuszcza nieco ze swojego biurokratycznego tonu, a brat Zdrówko odkrywa zalety podskakiwania, kolorowania i innych rozrywek pięciolatków. Wkrótce okazuje się też, że odnawianie starych dzieł nie jest jedynym talentem Nataszy. Jej pasją są również zapachy. Za murami klasztoru, w którym mieszkają pachnący bracia kobieta szuka inspiracji i woni doskonałej. Przy okazji rozwiązuje tajemnicę sprzed lat, która sprawiła, że nie jest szczęśliwą mężatką, ale zrezygnowaną samotną kobietą.

"Jasminum", czyli po łacinie jaśmin, jest urokliwą baśnią nawiązującą nieco klimatem do "Amelii" Jean-Pierre'a Jeuneta. Filmem tym JAN JAKUB KOLSKI zakończył swoje starania o prawa do ekranizacji bestsellerowego "Pachnidła" Patricka Süskinda. O możliwość adaptacji tej powieści ubiegały się obok Kolskiego takie sławy, jak Ridley Scott, Tim Burton, Martin Scorsese, Milosą Forman czy Stanley Kubrick. Süskind przez 15 lat zdecydowanie odmawiał wszystkim, by w końcu za 10 milionów euro sprzedać prawa do powieści "baronowi" niemieckiego kina, producentowi Berndowi Eichingerowi, który reżyserię powierzył - jak wiadomo - Tomowi Tykwerowi. Kolski postanowił wówczas zrealizować film osnuty wokół zapachów, ale opowiadający całkiem inną historię i - w przeciwieństwie do powieści Süskinda - nasycony ciepłym humorem i metafizyką. Docenili to zwłaszcza widzowie - "Jasminum" otrzymało nagrody publiczności m.in. na festiwalach w Gdyni i Chicago. Obraz triumfował też podczas rozdania Orłów, nagród Polskiej Akademii Filmowej, gdzie - oprócz kolejnej nagrody publiczności - otrzymał statuetki za najlepszą główną rolę męską dla Janusza Gajosa, muzykę, zdjęcia, dźwięk, kostiumy i scenografię. Obok wyróżnionego Gajosa znakomitą kreację Gieni stworzyła debiutująca na ekranie Wiktoria Gąsiewska. W rolę Nataszy wcieliła się natomiast znana z poprzednich filmów męża i komedii "Kogel-Mogel" Grażyna Błęcka-Kolska.

Sam twórca, wyjaśniając powody realizacji filmu, przytaczał słowa skierowane kiedyś do niego przez Krzysztofa Kieślowskiego: "Cenię pana za powagę i poczucie humoru". Jak twierdzi Kolski: "Poczucie humoru i uważność. Kombinacja tych dwóch żywiołów może dać film niezwykły. Taką miałem rachubę pisząc "Jasminum"". Reżyser - znany z nietypowych metod pracy - przyznał też, że aby lepiej zrozumieć klimat klasztoru, przed przystąpieniem do zdjęć poddał się osobliwemu eksperymentowi. Przez tydzień mieszkał samotnie w zamku w Niemodlinie, gdzie ponoć do dziś nocą pojawia się Biała Dama. "Osóbka ta kilka wieków temu zatrzasnęła się w trumnie w dniu swojego ślubu. W drodze do sypialni, podniecona winem i nawoływaniami ukochanego, skręciła do zamkowej kaplicy i ukryła w stojącej tam trumnie. Weselnicy odnaleźli ją dopiero następnego dnia martwą. Niewiele brakowało bym podzielił jej los, bowiem każdej nocy umierałem ze strachu" - opowiadał Kolski.

Nagrody filmowe

Najlepsza główna rola męska - Janusz Gajos, film Jasminum
Najlepsza muzyka, Zygmunt Konieczny, Jasminum
Najlepsze zdjęcia, Krzysztof Ptak, Jasminum
Najlepsza scenografia, Joanna Doroszkiewicz, Jasminum
Najlepsze kostiumy, Ewa Helman-Szczerbic, Jasminum
Najlepszy dźwięk, Jacek Hamela, Jasminum
Nagroda publiczności, Jasminum

WASZE OPINIE

Sowarek

Jeden z najbardziej udanych polskich filmów ostatnich lat. Polecam!

Renu

Najbardziej "strawialny" film P. Kolskiego. Można by powiedzieć że Kolski tu wręcz romansuje z szerszą publicznością.
Mamy wyśmienitą atmosferę, wyrazistych bohaterów, a Gienia "rządzi"...
Gorąco polecam.

Kubala

jak dla mnie mistrzostwo swiata z reguly nie lubie jakis takich filmow ale ogladalem go z dziewczyna i musze przyznac ze to chyba najlepszy film jaki widzialem w tym roku !!!!!!

POLECAM !!!!!
Jasminum
reżyseria:
Polska, 2006
W 1617 roku do klasztoru w Jaśminowie przywiezione zostały trzy trumny, w których spoczeli trzej najstarsi bracia zakonu. Od stuleci z trumien wydobywa się zapach owocowych drzew, a bracia, którzy przyjęli imiona zmarłych zakonników odziedziczyli po nich także niezwykłą woń: czeremchy, śliwy i czereśni.
film obyczajowy
Jasminum
4,2 5 1 159