PREMIERA

2008.06.13

CANAL+ PREMIUM

JASNE, BŁĘKITNE OKNA

Polska, 2006

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 95 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Historia niezwykłej przyjaźni, która przetrwała mimo upływających lat i rozłąki.

Beata (Beata Kawka) i Sygita (Joanna Brodzik) wychowywały się razem w niewielkich Maciejowicach. Ich życiowe drogi rozeszły się. Sygita została na prowincji, wyszła za mąż i urodziła dziecko. Beata, skuszona karierą i życiem w wielkim mieście, wyjechała. Z dala od domu, w wirze stresującej i upokarzającej pracy zawodowej, często czuje się samotna. Jedna rozmowa telefoniczna sprawia, że Beata jedzie odwiedzić rodzinne miasteczko, spotkać się z przyjaciółką z dzieciństwa i przywołać wspomnienia tamtych lat. Kobiety chcą ożywić relację, która je łączyła i odbudować przyjaźń, ale niespodziewane okoliczności wystawiają je na ciężką próbę.

BOGUSŁAW LINDA konsekwentnie odcina się od wizerunku etatowego twardziela polskiego kina. Choć na początku kariery występował u Kieślowskiego ("Przypadek"), Wajdy ("Człowiek z żelaza") czy Zaorskiego ("Matka Królów"), kojarzony jest z filmami akcji, przede wszystkim Pasikowskiego. "Jasne, błękitne okna" to kino kobiece, lecz jak podkreśla reżyser, stworzone z męskiego punktu widzenia. Jest to czwarty film w jego reżyserii, ale podobnie jak w poprzednim "Sezonie na leszcza", Linda nie ograniczył się do realizacji filmu, lecz pojawił się też na ekranie, tym razem jako mąż Beaty. To nie pierwsze spotkanie reżysera z odtwarzającą ją Beatą Kawką. Mieli już okazję pracować ze sobą podczas kręcenia "Sezonu na leszcza". Kawka znana jest z wszechstronnych, trudnych do zaszufladkowania kreacji, takich jak rola Donaty z serialu "Samo życie", czy kochanki Saszy Piłatowa z "Ekstradycji 2". Aktorka zainspirowała Lindę swoimi wspomnieniami, na podstawie których powstał scenariusz filmu. Zdaniem reżysera "jest to historia o powrocie do prawdziwego życia. O powrocie plastikowej gwiazdy telewizyjnej, którą gra Beata Kawka. I przez pewne zrządzenia losu ona musi wrócić do korzeni. Po prostu musi. Wraca i gdy już tam jest, to okazuje się, że stamtąd nie ma możliwości powrotu do tego jej telewizyjnego świata." W postać Sygity, dziewczyny która namawia Beatę do powrotu, wcieliła się Joanna Brodzik, gwiazda seriali "Kasia i Tomek" i "Magda M.". Kreacje obu aktorek zostały dostrzeżone i nagrodzone na festiwalu w Madrycie, a Joanna Brodzik dodatkowo otrzymała "Złotą Podkowę" w Cieszynie. Męża Sygity zagrał Jacek Braciak, który z Joanną Brodzik dobrze zna się z pracy przy "Magdzie M.". Doborową obsadę uzupełniają Jerzy Trela, Marian Dziędziel, Barbara Brylska i Stanisława Celińska.

Piosenkę do filmu w wykonaniu Katarzyny Nosowskiej skomponował Wojciech Waglewski, który urzekł Lindę muzyką do "Trzeciego". Choć z reguły kinematografia czerpie z literatury, tym razem to na podstawie filmu powstała debiutancka powieść pod tym samym tytułem współautorki scenariusza Edyty Czepiel-Zadury.


Źródło zdjęć: www.filmpolski.pl

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Pierwsza częśc filmu to niezły kawałek polskiego kina. Później niestety już nie jest tak różowo, przeciwnie zamiast być poważniej, robi się zdecydowanie śmiesznie. Beata Kawka, ktora gra bohaterkę o tym samym imieniu, wg mnie wypada znacznie lepiej niż Joanna Brodzik ( znacznie bardziej podobała mi się w ''Kasi i Tomku''). W tym filmie Bogusław Linda zaserwował nam jedną z najbardziej kiczowatych scen w polskim kinie ostatnich lat. Mianowicie scen agonii Sygity zamiast wzruszać, śmieszy. I to tak bardzo, że mój kolega, ktory kończy filmoznawstwo pękał ze śmiechu. Nadekspresywność zaszkodziła całemu filmowi. Dobry początek, zdecydowanie słabszy koniec.

szewol

Film nie jest najgorszy. Musze przyznać, że zainteresowała mnie fabuła. Jesli ktoś ma czas może spokojnie rzucić okiem.

pablo nhdtv

Pomimo złych recenzji wsród krytyków film "Jasne Błękitne Okna" mną poruszył,
pokazuje on dwie różne strony życia,w jednej stony bogata gwiazdka telewizyjna,z drugiej skromna bochaterka która żyje w złej sytuacji materialnej z mężem alkoholikiem.Świetnie pokazane sceny smiertelnie chorej Agity (brawa dla pani Brodzik).Film realistycznie przedstawia przyjażn między kobietami.Plus dla Lindy,i dla pana waglewskiego za muzyke.
JASNE, BŁĘKITNE OKNA
reżyseria:
Polska, 2006
Historia niezwykłej przyjaźni, która przetrwała mimo upływających lat i rozłąki.
dramat
JASNE, BŁĘKITNE OKNA
4,4 5 1 22