PREMIERA

2006.12.05

CANAL+ PREMIUM

Jeden odchodzi, drugi zostaje

L'un reste, l'autre part

Francja, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 95 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Alain (Pierre Arditi) i Daniel (Daniel Auteuil) przyjaźnią się od lat. Ich żony również znają się i lubią. Idylla kończy się, kiedy panowie - w tym samym niemal czasie - zakochują się w młodszych kobietach.

Alaina oczarowuje Farida (Aissa Maiga), którą zatrudnia w swoim sklepie. Nie umie jednak zostawić żony, więc jego życie zamienia się w nieustanne lawirowanie między dwiema kobietami. Daniel, równocześnie z miłosnym uniesieniem, przeżywa rodzinną tragedię. Jego syn Julien (Nicolas Lebovici), zdolny pianista, ma poważny wypadek motocyklowy. Osobą, z którą Daniel dzieli rozpacz z powodu syna, staje się jednak nie żona Anne-Marie (Miou-Miou), ale młodsza od niego Judith (Charlotte Gainsbourg), która również jest mężatką. Jeden z nich uzna, że to, co czuje do młodszej kobiety, to tylko przelotna fascynacja i "dzięki" romansowi odkryje, jak bardzo kocha żonę. Drugi postanowi odejść, mimo bólu rozstania i poczucia, że zawodzi rodzinę.

"Sam przeżyłem sytuację, w której znajdują się filmowi bohaterowie. Zanim jednak poczułem, że mogę sfilmować część swojego życia, chciałem odczekać, aż nabiorę do tej sprawy dystansu. Ponadto mój przyjaciel opowiedział mi historię swojego skoku w bok. Jego romans skończył się jednak inaczej, niż mój" - mówił reżyser CLAUDE BERRI o genezie filmu. Berri, jedna z czołowych postaci francuskiej kinematografii, to przede wszystkim uznany producent, który stoi za takimi filmami, jak "Niedźwiadek" i "Kochanek" Jeana-Jacques'a Annauda czy "Królowa Margot" Patrice'a Chéreau, ale też aktor ("Asterix i Obelix: Misja Kleopatra"), kompozytor ("Kobietki") i scenarzysta większości swoich filmów. Komediodramat "Jeden odchodzi, drugi zostaje" to - mimo lekkiej formy - najbardziej osobisty film twórcy. "Historia Daniela jest zainspirowana moim własnym życiem. Ale gdzie zaczyna się, a gdzie kończy autobiografia? Chyba każdy z nas stanął wobec podobnej rozterki. W filmie ożywiam matkę moich dzieci i mojego syna, którzy już nie żyją" - wyznawał Berri podczas konferencji prasowej. Reżyser przyznał też, że na scenariusz miały również wpływ przeżycia aktorów, których zaangażował.

Nicolas Lebovici, który zagrał syna Daniela, w rzeczywistości jest pianistą, dlatego reżyser postanowił dodać ten fakt do opowiadanej w filmie historii. Grę Leboviciego usłyszeć możemy podczas otwierającego film recitalu, który Julien zorganizował tylko po to, aby doprowadzić do spotkania rodziców. Miou-Miou - aktorka znana m.in. z filmów Louisa Malle'a - od początku była typowana do roli zdradzanej żony Daniela. "Według mnie Miou-Miou jest doskonałym wcieleniem matki moich dzieci. Ci, którzy ją znali szybko się o tym przekonają. Zmartwiłoby mnie bardzo, gdyby nie chciała zagrać tej roli" - uzasadniał swój wybór sam reżyser. Największe gwiazdy "Jeden odchodzi, drugi zostaje" to jednak bez wątpienia Daniel Auteuil i Charlotte Gainsbourg. Auteuil, jeden z najpopularniejszych francuskich aktorów, laureat BAFTY, nagrody aktorskiej w Cannes za "Ósmy dzień" i dwóch Europejskich Nagród Filmowych (m.in. za "Ukryte") rolą w filmie Berriego udowodnił po raz kolejny, że w przekonujący sposób umie stworzyć postać jednocześnie zabawną i tragiczną. Dla Charlotte Gainsbourg, aktorki znanej szerokiej publiczności z "21 gramów" Alejandro Gonzáleza Inarritu, udział w filmie Berriego był kolejnym ważnym krokiem w stronę światowego kina. Następny film, w którym zagrała - "Leming" Dominika Molla - pokazywany był w konkursie głównym w Cannes i trafił do kin większości krajów Europy, a nawet Azji.

WASZE OPINIE

Cas

I do pośmiania się i do refleksji.

jamarta

Ani farsa ani obyczaj porzadny ani dramat. Rozczarowanie.

zaba

niezwykle poruszajacy
Jeden odchodzi, drugi zostaje
reżyseria:
Francja, 2005
Alain (Pierre Arditi) i Daniel (Daniel Auteuil) przyjaźnią się od lat. Ich żony również znają się i lubią. Idylla kończy się, kiedy panowie - w tym samym niemal czasie - zakochują się w młodszych kobietach.
komediodramat
Jeden odchodzi, drugi zostaje
4,5 5 1 19