PREMIERA

2008.09.15

CANAL+ PREMIUM

JĘK CZARNEGO WĘŻA

Black Snake Moan

USA, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 116 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Lazarus (Samuel L. Jackson) jest porzuconym przez żonę farmerem i gorliwym katolikiem. Żyje skromnie, z dala od ludzi, bez żadnych luksusów i zbytków. Nie obraża się na los i Boga, ciężko pracuje, starając się opanowywać nieposkromiona agresję, która drzemie w jego duszy.

Pewnego poranka znajduje na drodze młodą, nieprzytomną, na wpół nagą dziewczynę. Rae (Christina Ricci) jest nimfomanką, której niepohamowany apetyt seksualny może wykorzystać każdy mężczyzna w miasteczku. Zwłaszcza teraz, kiedy jej ukochany Ronnie (Justin Timberlake) wyjechał, by zaciągnąć się do wojska. Rae trafia pod dach Lazarusa pobita i upokorzona niemal jak biblijna grzesznica Maria Magdalena. Lazarus jest prawdopodobnie pierwszym mężczyzną, który nie zamierza skorzystać z jej wdzięków. Chce za to wyleczyć ją z uzależnienia, zmusić by spojrzała na siebie z dystansu. W terapii niezbędny okazuje się metalowy łańcuch, który powstrzymuje dziewczynę przed ucieczką, doświadczenie Boga z pomocą wielebnego R.L. (John Cothran Jr.) i wreszcie czarny blues, a zwłaszcza piosenka "Black Snake Moan" Blinda Lemona Jeffersona.

CRAIG BREWER to jedna z największych reżyserskich niespodzianek ostatnich lat. Kiedy jego drugi film pełnometrażowy "Hustle & Flow" stawał w szranki o Oscara za najlepszą piosenkę, nikt nie wierzył, że niecenzuralny hip-hopowy "It's Hard Out Here for a Pimp" ("Trudno jest tu być alfonsem") zdobędzie statuetkę. Prowadzący wówczas galę Jon Stewart pozwolił sobie na żart: "Uwierzycie? Martin Scorsese - zero Oscarów, piosenka o alfonsie - jeden Oscar".

W "Jęku czarnego węża" Brewer znów uczynił muzykę motywem przewodnim. Tym razem jest to czarny blues z lat 20. Odtwórca roli Lazarusa Samuel L. Jackson osobiście wykonał w filmie piosenkę "Black Snake Moan", która miała premierę w 1927 roku. Nominowany do Oscara za rolę w "Pulp Fiction" i nagrodzony w Berlinie za "Jackie Brown" Jackson specjalnie na potrzeby "Jęku czarnego węża" nauczył się grać na gitarze. W filmie partnerowała mu Christina Ricci, aktorka, która zaczęła karierę od roli Wednesday Adams, latorośli ekscentrycznej "Rodziny Addamsów". Ricci stworzyła również pamiętne kreacje m.in. w dramacie "Monster" z oscarową rolą Charlize Theron i w allenowskiej komedii "Życie i cała reszta". W ukochanego Rae wcielił się natomiast Justin Timberlake, popularny piosenkarz, który z powodzeniem próbuje sił w aktorstwie (m.in. "Alpha Dog", "Edison"). Brewer oddaje w swojej produkcji hołd bluesmanowi R.L. Burnside'owi. W filmie zagrali dwaj jego wnukowie, Cedric Burnside i Kenny Brown, a postać wielebnego R.L. została nazwana na cześć muzyka.

WASZE OPINIE

sosna

Film z kilmatem, dobrą gra aktorów (Samuel L. Jackson jak zawsze w formie) no i przede wszystkim ŚWIETNĄ muzyką. Polecam wszystkim wielbicielom tej lepszej strony amerykańskiego kina!

Bartolomeusz

Pewnie wykopał, bo użyłeś zgoła niecenzuralnego słowa :)

tufta

Admin dlaczego wykopałeś moją skromna recenzje? Zatem napisze inaczej
Jęk czarnego węża to historia dwuch skrajnie się różniących osób Jedna to młoda kobieta która żyje bez jakichkolwiek zachamowań a ta druga to głęboko wierzaca osoba w postaci farmera Film jest nudny a całość jest beznadziejna
JĘK CZARNEGO WĘŻA
reżyseria:
USA, 2006
Lazarus (Samuel L. Jackson) jest porzuconym przez żonę farmerem i gorliwym katolikiem. Żyje skromnie, z dala od ludzi, bez żadnych luksusów i zbytków. Nie obraża się na los i Boga, ciężko pracuje, starając się opanowywać nieposkromiona agresję, która drzemie w jego duszy.
dramat
JĘK CZARNEGO WĘŻA
4,6 5 1 31