PREMIERA

2008.04.29

CANAL+ PREMIUM

JEST SPRAWA...

Polska, 2002

reżyseria:

obsada: , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 85 min

Ocena filmu

0.00

Opis

W pomorskiej wsi Piaski nie dzieje się dobrze. Ziemia leży odłogiem, szaleje bezrobocie, kwitnie natomiast handel wymienny, w którym podstawowym towarem są łowione nielegalnie ryby.

Wójt gminy, Eugeniusz Wróbel (Krzysztof Kowalewski) przygotowuje się tymczasem do przyjęcia niemieckiej delegacji, która ma odwiedzić Piaski w ramach nawiązywania unijnych przyjaźni. Z tej okazji do wsi przybywa również wiceminister (Tadeusz Huk), który zamierza odnaleźć zostawione kiedyś w Piaskach popiersie Lenina. Nie chodzi oczywiście o szacunek dla komunistycznego ideologa, ale o ogromnej wartości diament "Oko Syberii", które dawno temu ukrył w popiersiu sekretarz PZPR. O całej sprawie dowiaduje się bezrobotny Stanisław Michałek (Leszek Malinowski), który wraz z dwoma kumplami postanawia na własną rękę odnaleźć gipsową rzeźbę. Nie jest to jednak proste, ponieważ w Piaskach jest mnóstwo służących przemytowi gipsowych popiersi Lenina, a najwięcej niszczeje w piwnicy proboszcza. Wkrótce we wsi zjawiają się kolejne osoby zainteresowane rzeźbami wodza, w tym rosyjska mafia.

"Jest sprawa" to kolejny film w dorobku reżyserskim OLAFA LUBASZENKI, aktora cenionego zwłaszcza za role w "Krótkim filmie o miłości" Krzysztofa Kieślowskiego (nagroda "Gwiazdy jutra" w Genewie) czy "Zabić Sekala" Vladimira Michałka (Orzeł, Czeski Lew i nagroda aktorska na festiwalu w Karlowych Warach). Lubaszenko, syn znakomitego aktora Edwarda Linde-Lubaszenki, jako reżyser ma na koncie takie tytuły, jak "Sztos", "Chłopaki nie płaczą" czy "Poranek kojota". "Jest sprawa..." jest pełnometrażową wersją serialu "Skarb sekretarza", nadawanego w telewizji polskiej w 2000 roku. Scenariusz serialu i filmu napisał Leszek Malinowski, satyryk kabaretu "Koń polski", znany publiczności przede wszystkim z roli Jerzego Badziewiaka w serialu "Badziewiakowie", który sam reżyseruje. U Lubaszenki Malinowski wcielił się w postać Stanisława Michałka, a towarzyszyli mu m.in. Joanna Kurowska, Krzysztof Kowalewski, Stefan Friedman, Bohdan Łazuka i Olaf Lubaszenko, który tym razem wcielając się w rolę trenera piłkarskiego Zenona Wnuka połączył swoje dwie pasje: kino i piłkę nożna.
JEST SPRAWA...
reżyseria:
Polska, 2002
W pomorskiej wsi Piaski nie dzieje się dobrze. Ziemia leży odłogiem, szaleje bezrobocie, kwitnie natomiast handel wymienny, w którym podstawowym towarem są łowione nielegalnie ryby.
komedia
JEST SPRAWA...
2,6 5 1 7