PREMIERA

2005.03.08

CANAL+ PREMIUM

...JESTEM PRZECIW

Polska, 1985

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film obyczajowy

czas trwania: 84 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Warszawa, lata 80. Dwoje młodych ludzi, Jacek (Rafał Wieczyński) i Jolka (Anna Gornostaj), ucieka z ośrodka odwykowego dla narkomanów. Ukrywają się w mieszkaniu dziewczyny i natychmiast wracają do nałogu.

Szybko kończą im się jednak pieniądze na kompot. Jacek jedzie więc do Krakowa licząc na to, że uda mu się pożyczyć pieniądze od ojca (Zbigniew Zapasiewicz). Tam, po kilku dniach, dostaje ataku głodu narkotycznego. Przerażony jego stanem ojciec daje mu pieniądze na narkotyki. Kwota od ojca, choć pokaźna, szybko topnieje. Jolka i Jacek znów są na głodzie. W końcu udają się do "Iskierki" (Mieczysław Hryniewicz), który za noc spędzoną z dziewczyną ofiaruje im za darmo produkowany przez siebie kompot. Pewnego dnia Jolka umiera z powodu przedawkowania narkotyków. Po jej śmierci Jacek wraca do ośrodka. Opiekująca się pacjentami doktor Krystyna (Ewa Dałkowska) zgadza się, by spędził tu noc, mimo, że regulamin zabrania tego uciekinierom. O dalszych losach Jacka ma zadecydować szef ośrodka, Grzegorz (Daniel Olbrychski), na wspólnej naradzie ze wszystkimi pacjentami.

Zjawisko narkomanii w Polsce początku lat 80. nasilało się tak jak i na Zachodzie. Rodzima odmiana heroiny - wytwarzany z makówek "kompot", wynaleziony przez dwóch studentów chemii w 1976 roku - zbierała śmiertelne żniwa. Schyłkowe lata PRL-u to także początki zinstytucjonalizowanych form leczenia narkomanów. Jednym z prekursorów na tym polu był Marek Kotański, który już w 1978 roku założył "Monar" - pierwszy ośrodek dla uzależnionych, oparty na założeniach wspólnot terapeutycznych.

Film ANDRZEJA TRZOS-RASTAWIECKIEGO, znanego z zamiłowania do historii i twórczości społecznie zaangażowanej ("Zapis zbrodni", "Trąd", "Skazany"), jako jeden z pierwszych w polskiej kinematografii poruszył wstydliwie pomijany wówczas problem lawinowo narastającej narkomanii. Reżyser skupił się w nim na zgubnych konsekwencjach nałogu, celowo pomijając przyczyny i społeczne tło narkomanii. Obraz miał wymiar paradokumentalny - kręcony był w ośrodku monarowskim, a pierwowzorem postaci autorytatywnego Grzegorza był sam Kotański, który został konsultantem przy realizacji filmu.

Klimat przedstawionych przez Trzos-Rastawieckiego wydarzeń oraz świadomie zubożoną formę filmu dodatkowo podkreśla surowe brzmienie "Siekiery" - polskiego zespołu łączącego elementy punkrocka i nowej fali.

"...Jestem przeciw" spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony krytyki i publiczności. W 1985 roku wyróżniono go m.in. Nagrodą Główną Jury na FPFF w Gdańsku i Nagrodą Przewodniczącego Komitetu Kinematografii.
...JESTEM PRZECIW
Polska, 1985
Warszawa, lata 80. Dwoje młodych ludzi, Jacek (Rafał Wieczyński) i Jolka (Anna Gornostaj), ucieka z ośrodka odwykowego dla narkomanów. Ukrywają się w mieszkaniu dziewczyny i natychmiast wracają do nałogu.
film obyczajowy
...JESTEM PRZECIW
4,8 5 1 4