• Orzeł

PREMIERA

2007.07.03

CANAL+ PREMIUM

Jestem

Polska, 2005

reżyseria:

obsada: , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 93 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Inspirowany prawdziwą historią, nagrodzony m.in. przez publiczność festiwalu w Gdyni, film w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej.

"Kundel" (Piotr Jagielski) ucieka z domu dziecka, w którym zaprzyjaźnić zdołał się tylko z łańcuchowym psem. Wraca do rodzinnego miasteczka, do matki-alkoholiczki (Edyta Jungowska), tylko po to, by nakryć ją z nowym kochankiem i po raz kolejny zostać odepchnięty. Nie ma nikogo, komu mógłby ufać, nikogo, kogo mógłby prosić o pomoc. Ukrywa się więc na opuszczonej barce przycumowanej naprzeciw bogatego domu. Mieszkają w nim dwie siostry. Starsza, posągowa i wyniosła (Basia Szkałuba) wpada "Kundlowi" w oko. Młodsza, niezgrabna, jasnowłosa "Kuleczka" (Agnieszka Nagórzycka) pewnego dnia znajduje go na barce. "Jesteś brudny i śmierdzisz" - mówi do chłopca. "Jesteś pijana. Nie znoszę pijanych kobiet" - odpowiada "Kundel". Kilka dni później on dla niej kąpie się w lodowatej rzece i pierze jedyne ubranie. Ona przestaje opróżniać wykradane rodzicom puszki piwa. Rodzi się przyjaźń, której znakami są pozostawiane dla niego na płocie kanapki czy podarowana jej szklana kulka. Nie wszystkim jednak ta przyjaźń się podoba.

"Kundel" jest wzorowany na autentycznym chłopcu, którego DOROTA KĘDZIERZAWSKA poznała podczas pracy nad dokumentem "Agnieszka". "Wychowywał się na ulicy, często chodził głodny i obszarpany, a mimo to zachował wyjątkową wrażliwość i odporność na wszystko, co się nam w życiu nie podoba" - opowiadała reżyserka, która zawodową markę w kraju i zagranicą wyrobiła sobie przejmującymi obrazami o dzieciach żyjących na peryferiach społeczeństwa. W nagrodzonych w Gdyni i w Cannes "Diabłach, diabłach" (1991) opowiadała o 13-letniej Małej, która zakochała się w cygańskim chłopcu. Bohaterką "Wron" (1994), nagrodzonych m.in. w Cannes, Gdyni, Łagowie i Poznaniu, była uboga, zaniedbywana przez matkę 9-latka, która porwała 3-letnią dziewczynkę, aby uciec z nią "na koniec świata". Dwa lata później Kędzierzawska zrealizowała "Nic" z Januszem Panasewiczem i tancerką baletu Teatru Narodowego, Anitą Borkowską-Kuskowską, w którym opowiedziała historię kobiety mordującej ze strachu przed mężem nowo narodzone dziecko. Film otrzymał 4 Orły, nagrody w Łagowie, Denver i Soczi oraz Paszport "Polityki".

Charakteryzujące się wystudiowanymi zdjęciami Artura Reinharta "Jestem" również zostało obsypane wyróżnieniami. Obraz otrzymał nagrodę jury dziecięcego w Berlinie, nagrodę publiczności w Gdyni, Syrenkę i 2 Orły. Statuetkę za najlepszą muzykę w Gdyni odebrał także Michael Nyman, kompozytor soundtracku do "Jestem", który z tej okazji był honorowym gościem festiwalu. Pominięto niestety w werdyktach najmłodszych aktorów: Piotra Jagielskiego i Agnieszkę Nagórzycką. "Fenomenalny Piotr Jagielski i bardzo dobra, choć czasami nierówna Agnieszka Nagórzycka tworzą w tym filmie parę autentycznych dzieci, które mimochodem przestają być dziećmi. Oni - faktycznie - po prostu "są" - pisał o "Jestem" krytyk "Gazety Wyborczej".

Nagrody filmowe

Najlepsze zdjęcia, Artur Reinhart, Jestem

WASZE OPINIE

nolensvolens

Z chęcią zobaczymy kolejne filmy Kędzierzawskiej w Canal+, ja szczególnie wyczekuję "Nic" oraz "Koniec świata"!

Jesse

Najlepszy film tego miesiąca w C+. Polski dramat. O dzieciach. Za kamerą Dorota Kędzierzawska, która już "Wronami" udowodniła, że o dzieciach potrafi opowiadać historię zapadające w pamięć na lata. Komu podobały się "Wrony"- tego zachwyci także "Jestem". Cudowny formalnie film, zdjęcia zachwycające. Muzykę stworzył znany na całym świecie Michael Nyman, ale moim zdaniem akurat muzyka najlepsza nie jest. Nie żeby była zła... ale jest zbyt głośna, za mało stonowana, nie pasuje do tego filmu. Na pierwszym planie jest dwójka dzieci: Kundel i Kuleczka. W ich rolach występują dzieci z domu dziecka. Sam Kundel pochodzi z domu dziecka, ale nie jest to ważne. To nie jest "zaangażowany" dramat społeczny, to nie jest ani "czas na dokument" ani "Cześć Tereska". "Jestem" to piękny film. O miłości. On jest biedny, ona bogata. Oboje są bardzo samotni i złaknieni uczucia. Oboje poszukują ciepła i bliskości, znajdują je obok siebie. Kędzierzawska wygrała, bo nie nakręciła filmu infantylnego, pokazała uczucie kiełkujące między dziećmi jako coś prawdziwego, dojrzałego, szczerego i poważnego. Wszystkie sekwencje z tą dwójką na pierwszym planie poruszają do głębi, są piękne i sugestywne. Wbijają w fotel.

Jeden z najbardziej poruszających polskich filmów ostatnich lat. Skromne, subtelne, piękne i mądre.
Jestem
Polska, 2005
Inspirowany prawdziwą historią, nagrodzony m.in. przez publiczność festiwalu w Gdyni, film w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej.
dramat obyczajowy
Jestem
4,7 5 1 24