PREMIERA

2008.06.12

CANAL+ PREMIUM

JESUS CHRIST SUPERSTAR

USA, 1973

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: musical

czas trwania: 102 min

Ocena filmu

0.00

Opis

"Jesus Christ Superstar" był czymś więcej niż jeszcze jednym musicalem. Przedstawienie stworzone przez dwóch młodych, zaledwie dwudziestokilkuletnich Brytyjczyków, Tima Rice'a i Andrew Lloyda Webbera stało się na przełomie lat 60. i 70. jednym z największych przebojów w historii teatru muzycznego.

Ostatnie dni życia Jezusa Chrystusa (Ted Neeley). Syn Boży naucza, wiedząc że zbliża się czas odejścia. Są przy nim uczniowie i kochająca go Maria Magdalena (Yvonne Elliman). Obok stoi Judasz (Carl Anderson), który pochylając się nad sakiewką ze srebrnikami, wciąż jeszcze się waha. Nie uniknie jednak przeznaczenia. Jest także Piłat (Barry Dennen), osobowość fascynująca, niespokojna, przepełniona złością i frustracją. Prefekt Judei musi dokonać wyboru najtrudniejszego, stanąć w opozycji do siebie, przeciwstawić się temu, w co wierzy i czego pragnie, a wszystko przez ograniczenia, które paradoksalnie nakłada na niego władza.

Nominowany za muzykę do Oscara "Jesus Christ Superstar" to film stworzony na podstawie rock-opery z muzyką Andrew Lloyd Webbera i librettem Tima Rice'a, która stała się czymś więcej, niż tylko kolejnym musicalem. Stworzone przez dwóch młodych, zaledwie dwudziestokilkuletnich Brytyjczyków przedstawienie okazało się na przełomie lat 60. i 70. jednym z największych przebojów w historii teatru muzycznego. Jego pierwszą filmową wersję wyreżyserował siedmiokrotnie nominowany do Oscara NORMAN JEWISON, autor takich filmów jak "Skrzypek na dachu" czy "Wpływ księżyca". W "Jesus Christ Superstar" Jewison przeplata współczesność ze starożytnością, co ma podkreślić uniwersalność opowieści. Akcja zostaje umiejscowiona w autentycznym, pustynnym plenerze z ruinami starożytnego miasta w tle. Dzisiejsze stroje przeplatają się z historycznymi, widoczne są czołgi, a włócznie zostają zastąpione przez karabiny. Judasz jest czarnoskóry, Maria Magdalena posiada oryginalną indiańską urodę, a Herod wygląda, jakby większość czasu spędzał w solarium. W stworzonym przez Jewisona świecie można płacić banknotami, a ze śmierci zrobić widowiskowe przedstawienie.

W oryginalnej wersji musicalu w roli Jezusa wystąpił Ian Gillan z zespołu Deep Purple. Gdy Jewison przeprowadzał casting do filmu, próbował namówić do współpracy aktorów, którzy wystąpili w brodwayowym hicie. Wiadomo, że rozmawiał z Ianem Gillanem, lecz muzyk zdecydował się koncertować z Deep Purple. Zgodziła się m.in. Yvonne Elliman, która podobnie jak wcielający się w Judasza i Jezusa Carl Anderson i Ted Neeley, była nominowana za rolę Marii Magdaleny do Złotego Globu. Film wywołał wiele kontrowersji. Chociaż ze scenariusza usunięto sceny budzące najwięcej sprzeciwów, twórcy oskarżani byli o obrazę uczuć religijnych i profanację. "Jesus Christ Superstar" obejrzały miliony ludzi na całym świecie i do dziś uznawany jest za kultowy musical, stawiany w jednym rzędzie z "Hair" i "West Side Story".

WASZE OPINIE

Ulion

Aktorstwo jest ponadczasowe...

[link]http://www.youtube.com/user/mohikaner2004#p/c/15FB06C2B1D2FBAE[/link]

Bartolomeusz

Klasyk. Chociaż po tylu latach zaczyna śmieszyć, i aktorstwo, i wykonanie ogólne. Ale warte obejrzenia.

jol

ale fajny film
JESUS CHRIST SUPERSTAR
reżyseria:
USA, 1973
"Jesus Christ Superstar" był czymś więcej niż jeszcze jednym musicalem. Przedstawienie stworzone przez dwóch młodych, zaledwie dwudziestokilkuletnich Brytyjczyków, Tima Rice'a i Andrew Lloyda Webbera stało się na przełomie lat 60. i 70. jednym z największych przebojów w historii teatru muzycznego.
musical
JESUS CHRIST SUPERSTAR
4,8 5 1 469