• Oscar

PREMIERA

2007.10.08

CANAL+ PREMIUM

JEŹDZIEC BEZ GŁOWY

Sleepy Hollow

USA/Niemcy, 1999

reżyseria:

obsada: , ,

Obsada filmu

gatunek: horror

czas trwania: 102 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Jest rok 1799, wkrótce rozpocznie się epoka wielkich wynalazków. Detektyw Ichabod Crane (Johnny Depp) zostaje wysłany do prowincjonalnej miejscowości Sleepy Hollow (dosłownie: senna dziura). Ma tam rozwiązać dość makabryczną zagadkę kryminalną.

Mieszkańców miasteczka od jakiegoś czasu nęka bowiem seryjny morderca, który obcina ofiarom głowy. Odnaleziono trzy ciała, a brakujące głowy są jak dotąd jedyną poszlaką, którą kieruje się Ichabod. Miejscowi powołują się na legendę o najemniku (Christopher Walken), który został w ten sposób pozbawiony życia teraz ma pomścić swą śmierć. Ichabod wyraźnie naznaczony empiryzmem nadchodzących czasów desperacko trzyma się faktów i ze wzburzeniem odrzuca wszelkie "magiczne" rozwiązania zagadki. Jednocześnie wydaje się ukrywać jakiś mroczny sekret, który zdradzają dziwne znamiona na jego dłoniach. Tymczasem rozkochuje w sobie miejscową piękność, Katrinę Van Tassel (Christina Ricci), której uczucie okazuje się nie do końca bezpieczne.

"Jeździec bez głowy" TIMA BURTONA jest ekranizacją powieści Washingtona Irvinga pod tym samym tytułem. W projekt ten zaangażował się jako producent Francis Ford Coppola, co w połączeniu z pokaźnym budżetem sprawiło, że film Burtona nazywano zarówno "rajem dla oka", jak i pożywką dla wymagających gustów. Burton za sprawą scenografów - kierownikiem artystycznym był nagrodzony za ten film Oscarem i BAFTĄ Rick Heinrichs, odpowiedzialny za wizualną stronę m.in. "Piratów z Karaibów" i "Lemony Snicket. Seria niefortunnych zdarzeń" - wyczarował niezwykły świat sennej osady, ukryty w widmowych lasach, mgle i błocku, zachwycający i przerażający ponurym cmentarzyskiem i wiatrakiem. Ta sceneria celowo przypomina klimat horrorów angielskiego studia Hammer, którego Burton jest wielbicielem.

Nie przypadkiem burmistrza w "Jeźdźcu bez głowy" zagrał Christopher Lee, gwiazda wspomnianej wytwórni. W główną rolę wcielił się jeden z ulubionych aktorów Burtona, Johnny Depp, który zagrał u niego m.in. w "Edzie Woodzie", "Edwardzie Nożycorękim", "Charliem i fabryce czekolady", oraz użyczył swoich rysów i głosu postaci głównego bohatera animacji "Gnijąca panna młoda". Deppowi partnerowała Christina Ricci, która uznanie zdobyła partnerując Charlize Theron w "Monster" Patty Jenkins, rolą w "Życiu i całej reszcie" Woody'ego Allena czy "Wojnie płci" Dona Roosa, za który otrzymała nominację do Independent Spirit Award i Złotego Globu.

Nagrody filmowe

Najlepsza scenografia, Peter Young, Rick Heinrichs, JEŹDZIEC BEZ GŁOWY

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Kiedy jeden geniusz spotyka się z drugim, musi wyjść z tej kolaboracji coś niezwykłego. I tak właśnie jest z "Jeźdzcem bez głowy''. Absolutnie perfekcyjny film pod każdym względem. W zasadzie nie ma tu słabego momentu. Wszystko jest proporcjonalnie odmierzone, jak w szwajcarskim zegarku. Klasyk od momentu kiedy powstał.

Piachu

Tim Burton nigdy nie spuszcza z tonu!

Nietypowy obraz, kolory i scenografia są dla niego charakterystyczne. Baśń, thriller, fantastyka - wszystko w jednym, wspaniale połączone i oprawione genialną rolą Johnnego Deppa.

Dziś już klasyka i obowiązek każdego kinomana.

Renu

Wyśmienita scenografia, zdjęcia i aktorstwo. Te pejzaże, kolorystyka jak na malarskim płótnie. Pieknie i ze smakiem.
Klimat baśniowy, mroczny ale z przymrużeniem oka, lekkim ale wyczuwalnym.
Depp jak zawsze w formie.
Zdecydowanie polecam...
JEŹDZIEC BEZ GŁOWY
reżyseria:
USA/Niemcy, 1999
Jest rok 1799, wkrótce rozpocznie się epoka wielkich wynalazków. Detektyw Ichabod Crane (Johnny Depp) zostaje wysłany do prowincjonalnej miejscowości Sleepy Hollow (dosłownie: senna dziura). Ma tam rozwiązać dość makabryczną zagadkę kryminalną.
horror
JEŹDZIEC BEZ GŁOWY
4,4 5 1 68