• Orzeł

PREMIERA

2012.02.05

CANAL+ PREMIUM

Joanna

Polska, 2010

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat wojenny/psychologiczny

czas trwania: 108 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Kraków, czasy okupacji. Joanna Kurska (Urszula Grabowska) jest samotna od czasu, gdy na wojnie zginął jej mąż. Pewnego dnia kobieta ratuje z łapanki siedmioletnią żydowską dziewczynkę Różę (Sara Knothe), po czym ukrywa ją w swoim mieszkaniu.

O sekrecie Joanny nie wie nawet najbliższa rodzina, lecz odkrywa go oficer SS (Joachim Paul Assböck), rewidujący jej mieszkanie. Zafascynowany młodą wdową, Niemiec zobowiązuje się nie zdradzić jej tajemnicy w zamian za seks. Ciekawska dozorczyni Kamińska (Stanisława Celińska) zaczyna jednak rozsiewać plotki o romansie Joanny z esesmanem. Od bohaterki zaczynają odwracać się nawet najbliżsi, ta jednak - nawet opuszczona i zastraszona - gotowa jest walczyć o dobro Róży.

"Joanna" to najnowszy film w dorobku FELIKSA FALKA, reżysera tak znakomitych obrazów jak "Wodzirej", "Samowolka", "Komornik" czy "Enen". Opierając się na scenariuszu własnego autorstwa, doświadczony filmowiec opowiedział dramatyczną historię kobiety, która zostaje zmuszona do podjęcia wyjątkowo trudnych wyborów. "Nie jest to jeszcze jeden film o Holocauście" - przekonywał Falk. "To jest przede wszystkim historia o niesprawiedliwości losu, który może spotkać każdego z nas". Producent Michał Kwieciński, który pracował wcześniej m.in. przy "Katyniu" Andrzeja Wajdy dodawał ponadto, że "Joanna" jest opowieścią "o człowieczeństwie, którego często nie dostrzegamy". Tytułowa bohaterka, ratując przed nazistami małą żydowską dziewczynkę poświęca cały swój prywatny świat, którym dostatecznie już wstrząsnęła w posadach wojna. "Wbrew pozorom nowy film Feliksa Falka (...) jest jednak czymś więcej, niż wzruszającą przypowieścią o kobiecie, która z narażeniem życia próbowała ratować żydowskie dziecko" - pisał recenzent "Gazety Wyborczej" Paweł T. Felis. "Zaskakująca (...) klasyczność formy łączy się tu bowiem z prowokacyjną jak na polskie kino tezą, że najbardziej brutalny wróg nie musi przychodzić z zewnątrz - doskonale potrafimy nim być sami dla siebie".

W obsadzie na szczególną uwagę zasługuję odtwórczyni roli Joanny Urszula Grabowska ("Przedwiośnie", "Świadek koronny", "Miłość na wybiegu"), której kreacja ta przyniosła nagrodę Orła. Ten sam laur za najlepszą rolę drugoplanową otrzymała także Stanisława Celińska, zaś Feliksowi Falkowi "Joanna" przyniosła Złote Lwy gdyńskiego festiwalu za scenariusz i reżyserię.

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

Nagrody filmowe

Najlepsza główna rola kobieca - Urszula Grabowska, film Joanna
Najlepsza drugoplanowa rola kobieca - Stanisława Celińska, film Joanna

WASZE OPINIE

gonia1708

Bardzo dobry polski film , wspaniała gra aktorska i nie rozczarowałam się ,myslę,że będzie to mój numer 1 lutego :)

Arkon

Tyle pozytywnych recenzji, aż się boję pisać... Mnie film strasznie rozczarował- jest schematyczny, przewidywalny, zbudowany ze zgranych klisz. Podkreślam, że to tylko MOJE zdanie, ale po tylu dobrych polskich filmach(genialna Róża, świetny Czarny Czwartek, Chrzest czy nawet Różyczka) liczyłem na więcej...

Jamal

Choć film oczywiscie znałem i od premiery kinowej miałem w planach go obejrzeć, to jednocześnie miałem obawy w jakim kierunku ten film będzie poprowadzony. Reżyser zrobił jednak to, na co bardzo liczyłem. Pokazał bohaterską i dramatyczną historię w wymiarze jednostkowym, niemalże intymnym. To na szczęscie nie kolejny film o kimś kto uratował setki ludzi czy o walczących w ruchu oporu. To przykład pojedynczej osoby, która uratowała jedno dziecko. To także film o samotności, w niesieniu pomocy była odosobniona, była też samotna w kwestii małżeńskiej bo jej mąż nie wrócił z wojny. Takich historii wojna zna pewnie więcej ale własnie dlatego ze tak nietypowa dla kina i pokazana z napięciem ale i bardzo spokojnie, mnie bardzo poruszyła.

Co do sytuacji z obcięciem włosów, to nie miałbym o to pretensji do ruchu oporu. Na wojnie nie ma czasu na procesy, sledztwa. Jest sygnał, jest kara. Wszystko przebiega inaczej, często w posób nieludzki i niesprawiedliwy. A jesli nieslusznie ? No cóż, jak jest wojna to są i ofiary. Tym bardziej ze bez przyznania się do ukrywania dziecka, nikt by nie uwierzył w to, ze niemiecki oficer pózno wieczorem przychodzi w celach służbowych. A jednoczesnie ten oficer nienawidzacy Żydów, jest zdolny do podarowania życia dziecku ze wzgledu na kobietę. Ot, takie wojenne piekiełko.

Aż jestem ciekaw czy jakikolwiek film pobije u mnie "Joanne" w głosowaniu na film lutego.
Joanna
reżyseria:
Polska, 2010
Kraków, czasy okupacji. Joanna Kurska (Urszula Grabowska) jest samotna od czasu, gdy na wojnie zginął jej mąż. Pewnego dnia kobieta ratuje z łapanki siedmioletnią żydowską dziewczynkę Różę (Sara Knothe), po czym ukrywa ją w swoim mieszkaniu.
dramat wojenny/psychologiczny
Joanna
4,1 5 1 57