dystrybucja Monolith Films Sp. z o.o.

PREMIERA

2014.08.02

CANAL+ PREMIUM

Jobs

USA, 2013

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat, biograficzny

Ocena filmu

0.00

Opis

25 lat z życia największego wizjonera przełomu XX i XXI wieku, Steve'a JObsa, od czasów studenckich, do zaprezentowania iPoda. W roli tytułowej Ashton Kutcher, a obok niego Dermot Mulroney, Matthew Modine, Josh Gad.

Steve Jobs (Ashton Kutcher) rozpoczyna studia w Reed College, ale porzuca je już po pół roku i na kilka miesięcy wyjeżdża z przyjacielem (Lukas Haas) do Indii, gdzie pod wpływem LSD obmyśla, jak zmienić świat. Steve'a Wozniaka (Josh Gad) poznaje jeszcze w ogólniaku. Geniusz inżyniera inspiruje Jobsa i wkrótce namawia przyjaciela, by założyli firmę. W tym celu Steve sprzedaje swojego Volkswagena, a Woźniak ukochany, zaawansowany technologicznie kalkulator. W międzyczasie okazuje się, że dziewczyna Steve'a (Ahna O'Reilly) jest w ciąży. Jobs wyrzuca ją z domu i przez lata nie przyznaje się do dziecka. Koncentruje się na rozwijaniu biznesu. Jest zdeterminowany, przekonany, że to co robią z Woźniakiem zmieni świat. Po setkach telefonów udaje mu się w końcu znaleźć inwestora Mike'a Markkulę (Dermot Mulroney). W 1980 roku wypuszczają na rynek pierwszy domowy komputer Apple II. Wkrótce Apple Computers wchodzi na giełdę i zostaje wyceniona na 1,2 miliarda dolarów. Potem przychodzi kryzys i wewnętrzne spory. Jobs zostaje wyrzucony z firmy. To dla niego straszliwy cios, ale 10 lat później przyznaje, że to była najlepsza rzecz, jaka mogła mu się przytrafić. Rozpoczyna najbardziej kreatywny okres w swoim życiu. Inwestuje 7 milionów i zakłada firmę NeXT , 11 lat później Apple kupuje ją za 427. Odkupuje też za 5 milionów od George'a Lucasa studio produkujące filmy animowane. Kiedy 20 lat później Disney kupuje studio Pixar, płaci 7,4 miliarda dolarów, a Jobs staje się największym indywidualnym udziałowcem giganta. Ale nie chodzi mu o pieniądze. Powraca do Apple'a i za dolara rocznie prowadzi firmę do 2011 roku. W tym czasie powstaje iPod, iMac, iPhone i iPad, a zasoby globalnej sieci internatowej stają się dostępne w każdym miejscu i momencie.

"Jobs" JOSHUY MICHAELA STERNA pokazuje początki kariery Steve'a Jobsa oraz przeszkody, które musiał pokonać, by móc zrealizować swoją wizję. Stern koncentruje się na 25 latach z życia Jobsa od chwili, gdy razem z przyjacielem Stevem Wozniakiem założyli firmę Apple, w garażu jego domu w Palo Alto, aż do 2001 roku, kiedy wizjoner zaprezentował światu jeden ze swoich najbardziej rewolucyjnych wynalazków - iPoda. Reżyser zrezygnował z pokazania życia prywatnego swojego bohatera, bo chciał uniknąć spekulacji. W roli tytułowej wystąpił Ashton Kutcher, który starannie się przygotował i wiernie oddał nie tylko mimikę Steve'a, jego gesty, ale także charakterystyczny sposób chodzenia. Na planie partnerują mu: Dermot Mulroney jako pierwszy inwestor Apple Computers, Matthew Modine jako ściągnięty z Pepsi Coli do Apple'a guru marketingu, Josh Gad w roli Steve'a Wozniaka i Lukas Haas jako przyjaciel z młodzieńczych czasów Jobsa i jego towarzysz w podróży do Indii.

WASZE OPINIE

pedro

Zobaczyłem "Jobs'a" i sądzę, że jest to standardowa hollywoodzka biografia. To opowieść o człowieku żyjącym w swoim świecie (świecie wynalazków i komputerów), który nie przystaje do innych. Założył firmę "Apple"... resztę znamy. Jednak to mnie nie przekonuje, bo jego historia jest rwana od wydarzania po inną historię. Czasami ma się wrażenie, że całość traci sens. Reżyser pokazuje kolejne wydarzenia bez konsekwencji. Życie prywatne jest ledwo zaznaczone. Niektóre sceny są po prostu niepotrzebne i pozostawione same sobie np. Steve czyta list od swej małe córeczki, której nie akceptuje i co z tego wynika? Kolejna scena dotyczmy firmy.
Moim zdaniem film o człowieku tj. Steve Jobs mógłby być lepszy, gdyby ktoś zastanowił się na etapie scenariusza co chce pokazać. W tym wypadku jest to kolejna "laurka", która można lub nie zobaczyć.
Jobs
USA, 2013
25 lat z życia największego wizjonera przełomu XX i XXI wieku, Steve'a JObsa, od czasów studenckich, do zaprezentowania iPoda. W roli tytułowej Ashton Kutcher, a obok niego Dermot Mulroney, Matthew Modine, Josh Gad.
dramat, biograficzny
Jobs
3,4 5 1 28