PREMIERA

2012.10.01

CANAL+ PREMIUM

Jorcajt

Polska, 2012

reżyseria:

gatunek: dokument socjologiczny

czas trwania: 52 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Każdego roku samotny sędziwy mężczyzna podróżuje na stary żydowski cmentarz w Gorlicach. Odwiedza grób swojego mistrza, gdzie przeżył kiedyś iluminację.

Cmentarz żydowski w Gorlicach pamięta lepsze czasy. Założony w XVIII wieku, niemal doszczętnie zniszczony w czasie II wojny światowej, przed kilkunastoma latami został częściowo odrestaurowany. Do dziś zachowało się około pięciuset nagrobków, w tym grób cadyka - świętego mistrza, duchowego przywódcy chasydów. Nekropolię odwiedza regularnie jeden człowiek - Meir Moszkowicz, pobożny Żyd, mieszkający na co dzień w odległym Bene Berak w Izraelu. Ponad trzy dekady temu w Gorlicach Meirowi ujawnił się sens życia, wraz z nim zaś mistyczna obecność zmarłego cadyka. Od tamtego czasu sędziwy dziś mężczyzna dba o grób mistrza, troszczy się o cmentarz i przyjaźni z miejscowymi. Ilekroć wraca do Izraela, pamięć o świętym dla niego miejscu towarzyszy mu na każdym kroku.

Gorlicki cmentarz i pielgrzymki Moszkowicza zaintrygowały reżyserkę "Jorcajtu", Zuzannę Solakiewicz. - Zawsze interesowałam się historią narodu żydowskiego - przyznaje. Aby móc nakręcić "Jorcajt" (tytuł z języka jidysz oznacza dzień, w którym przypada rocznica śmierci zmarłego), Solakiewicz, absolwentka historii na Uniwersytecie Warszawskim, musiała zdobyć zaufanie swojego bohatera. Proces ten wraz z realizacją zdjęć do filmu trwał pięć lat. - Sprawdzałam, jak bardzo mogę przesunąć granice, ponieważ przy pracy nad tym filmem musiałam się bardzo zbliżyć do bohatera, do jego myśli i doświadczeń - wspominała.

"Jorcajt" to trwający blisko godzinę intymny i nastrojowy portret człowieka i kierującej nim idei, jak również refleksyjna opowieść o duchowości i przemijaniu. - Przede wszystkim jest to film o duchowej podróży - przekonuje, mieszkająca i pracująca obecnie w Jerozolimie reżyserka. - Chciałabym was zaprosić do towarzyszenia mi w tym doświadczeniu, dlatego zrobiłam ten film.
Jorcajt
Polska, 2012
Każdego roku samotny sędziwy mężczyzna podróżuje na stary żydowski cmentarz w Gorlicach. Odwiedza grób swojego mistrza, gdzie przeżył kiedyś iluminację.
dokument socjologiczny
Jorcajt
4,6 5 1 10