PREMIERA

2006.01.29

CANAL+ PREMIUM

JULIA

Being Julia

Kanada/USA/Węgry/Wlk. Brytania, 2003

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 100 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Anglia lat 30. XX wieku. Julia Lambert (Annette Bening) jest największą gwiazdą londyńskiej sceny. Utalentowana aktorka jest również piękną kobietą, ale powoli zaczynają ją trapić niepokoje wieku średniego.

Jej syn Roger (Tom Sturridge) jest już prawie dorosły i rzadko korzysta z porad matki. Mąż Michael Gosselyn (Jeremy Irons), który jest również jej impresariem, dawno zostawił Julii wolną rękę w zakresie życia osobistego. Antidotum na kryzys okazuje się romans z młodym Amerykaninem Tomem Fennelem (Shaun Evans). Julia promienieje i jest gotowa na nowe wyzwania zawodowe. Niestety Tom szybko nudzi się sławną kochanką i nawiązuje romans z młodziutką aktoreczką, której marzeniem jest występ u boku gwiazdy. Zrozpaczona Julia wyjeżdża do matki (Rosemary Harris). Tu szybko zbiera siły i planuje zemstę. Okazją do jej spełnienia jest sztuka Waltera Gibbsa (Maury Chaykin), w której u boku Julii ma wystąpić jej rywalka.

"Julia", ekranizacja sztuki W. Somerseta Maughama, to dzieło wybitnego węgierskiego reżysera ISTVÁNA SZABÓ. Jego filmy zdobyły szereg prestiżowych wyróżnień, takich jak Nagroda Jury MFF w Cannes ("Pułkownik Redl"), Nagroda Jury Ekumenicznego i Srebrny Niedźwiedź MFF w Berlinie ("Kochana Emmo, droga Bobe"), Złoty Lampart MFF w Locarno ("Ulica Strażaków 25"), nominacja do Złotego Globu ("Kropla słońca") oraz Oscar w kategorii "najlepszy film zagraniczny" za "Mefista". W ekipie realizatorów "Julii" znalazło się wiele głośnych nazwisk filmowego świata. Scenariusz napisał laureat Oscara za "Pianistę" Ronald Harwood ("Garderobiany", "Oliver Twist"). Za zdjęcia był odpowiedzialny stały współpracownik Szabó - Lajos Koltai ("Mefisto", "Malena"). Postać Julii znalazła znakomitą interpretatorkę w osobie Annette Bening, nagrodzonej za swoją kreację Złotym Globem i nominacją do Oscara. Aktorka była wcześniej dwukrotnie nominowana do Nagrody Akademii ("Naciągacze", "American Beauty"), a w dorobku ma również filmy, takie jak "Valmont", "Ryszard III", "Marsjanie atakują!" i "W moich snach". W roli męża partneruje jej laureat Oscara ("Druga prawda") Jeremy Irons, znany m.in. z "Kochanicy Francuza", "Misji", "Ukrytych pragnień" czy "Piano Baru". Wśród innych znakomitych aktorów warto wymienić: Michaela Gambona ("Kucharz, złodziej, jego żona i jej kochanek", "Gosford Park", "Harry Potter i czara ognia"), Juliet Stevenson ("Głęboko, prawdziwie, do szaleństwa", "Emma", "Uśmiech Mony Lizy"), Bruce'a Greenwooda ("Trzynaście dni", "Jądro ziemi", "Ja, robot"), Maury'ego Chaykina ("Tańczący z wilkami", "Z piekła rodem", "Hazardzista") oraz nominowaną do Oscara za "Tom i Viv" Rosemary Harris ("Chłopcy z Brazylii", "Kropla słońca", "Spider-Man").

WASZE OPINIE

jamarta

Film opiera sie na Benning i dla niej na pewno warto go zobaczyc. Jednak psychologia romansu dojrzalej kobiety z mlodszym jest tu o wiele bardziej plaska niz w "Rzymskiej wiosnie pani Stone".

Maresco

Film ze specyficznym klimatem... Rzadko spotykanym we współczesnym kinie. Bardzo dobra rola Benning... Gorąco polecam wszystkim. Naprawdę warto zobaczyc ten film.
JULIA
reżyseria:
Kanada/USA/Węgry/Wlk. Brytania, 2003
Anglia lat 30. XX wieku. Julia Lambert (Annette Bening) jest największą gwiazdą londyńskiej sceny. Utalentowana aktorka jest również piękną kobietą, ale powoli zaczynają ją trapić niepokoje wieku średniego.
dramat
JULIA
3,2 5 1 15