PREMIERA

2010.01.19

CANAL+ PREMIUM

JULIA

Francja/USA/Meksyk/Belgia, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat sensacyjny

czas trwania: 138 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Czterdziestoletnia Julia (Tilda Swinton) jest alkoholiczką, która upija się do nieprzytomności każdego wieczora i sypia z przypadkowo spotkanymi mężczyznami. Od czasu do czasu udaje jej się zdobyć jakąś dorywczą pracę, jednak nigdy nie zagrzewa w żadnej miejsca, stale cierpi więc na brak gotówki.

Na spotkaniu dla anonimowych alkoholików poznaje Elenę (Kate del Castillo), mieszkającą w sąsiedztwie Meksykankę. Kobieta proponuje Julii udział w porwaniu jej syna Toma (Aidan Gould) w zamian za pięćdziesiąt tysięcy dolarów. Perspektywa zarobienia takich pieniędzy jest na tyle kusząca, że Julia zgadza się, uprowadza chłopca i rusza z nim w stronę Meksyku. Choć sprawy dość szybko wymykają się spod kontroli, kobieta w trakcie tej podróży zaczyna dochodzić do porozumienia z samą sobą.

Francuski reżyser ERICK ZONCA nie ukrywa, że inspiracją do nakręcenia "Julii" był głośny film Johna Cassavetesa "Gloria". Nazywany ojcem kina niezależnego Cassavetes opowiadał w nim historię kobiety przygarniającej pod opiekę chłopca, którego rodzina zginęła z rąk mafii. Zonca, znany jako autor takich obrazów, jak "Wyśnione życie aniołów" czy "Złodziejaszek", wpadł na pomysł realizacji filmu sensacyjnego o zmęczonej życiem alkoholiczce, uwikłanej w niebezpieczny plan porwania syna nieznanej jej bliżej kobiety. Już na etapie tworzenia scenariusza francuski filmowiec wiedział, że rolę tytułową chce powierzyć cenionej angielskiej aktorce Tildzie Swinton. "Była moim pierwszym wyborem" - przyznawał w wywiadach. "Przez chwilę myślałem wprawdzie o zaangażowaniu Julianne Moore, ponieważ miałem okazję zaproponować jej tę rolę, ale ostatecznie zdecydowałem się na Tildę. Wniosła na plan zdjęciowy doświadczenie i ogromną otwartość. Nigdy nie skarżyła się, jeśli zdarzyło mi się zmieniać koncepcję niektórych scen". Swinton, nagrodzona Oscarem za rolę w dramacie "Michael Clayton", stworzyła w "Julii" znakomitą, nominowaną m.in. do Cezara kreację. "Jest wspaniała, śmiała, czasem niepokojąca, z alabastrową cerą i przeszywającym spojrzeniem, które zdaje się przyszpilać widza do fotela" - pisała o występie aktorki Manohla Dargis na łamach "New York Timesa". "Gdy pojawia się na ekranie, nie można spuścić z niej wzroku". Wspomnieć także należy o ciekawych kreacjach towarzyszących Swinton aktorów, przede wszystkim zaś Meksykanki Kate del Castillo ("Miasto śmierci", "Handel") i Saula Rubinka ("Jerry i Tom", "Family Man").

Niewątpliwym sukcesem "Julii" było uznanie, jakim obraz Zonki cieszył się po obu stronach Atlantyku. David Gordon Smith z "Der Spiegel" nazwał film "jednym z najbardziej stylowych", z kolei słynny krytyk Roger Ebert pisał w "Chicago Sun-Times": "To świetny film artystyczny, ale nie powinien zostać zaszufladkowany jako taki. Jest bowiem także kawałkiem naprawdę znakomitego thrillera".

WASZE OPINIE

arti

Ciekawy film z rewelacyjną rolą Tildy Swinton. Bardzo interesująco ukazana jest przemiana głównej bohaterki. Zakończenie niedopowiedziane ale myślę że nie będzie wstępem do II części. Jedyny mankament tego filmu to długość. Myślę że spokojnie dałoby się zmieścić w 2 godzinach. Ogólnie polecam.

Jamal

Film dośc ciekawy, choc nierówny i rzeczywiscie nieco przydlugawy. Generalnie nie lubie filmow o takiej dlugosci, musialby byc niesamowicie wciagajacy by czlowiek pod koniec ogladania nie odczuwal zmeczenia (szczegolnie gdy sie oglada wieczorem po dniu pracy). Do obejrzenia, jesli nie macie akurat niczego lepszego.

Blue-Grey

Jeden z lepszych filmów ze stycznia na Canal+. Tilda Swinton po prostu mnie oczarowała. Oryginalne połączenie nieporadności alkoholiczki, kobiecego sprytu i kina akcji. Niestety, wraz z rozwojem akcji wszystko staje się coraz mniej prawdopodobne... No i jeszcze to niesatysfakcjonująco ucięte zakończenie. Zupełnie nie w stylu Hollywood, co nie znaczy, że lepsze. To tak, jakby ktoś odebrał ci możliwość dopicia kieliszka dobrego wina...
JULIA
reżyseria:
Francja/USA/Meksyk/Belgia, 2008
Czterdziestoletnia Julia (Tilda Swinton) jest alkoholiczką, która upija się do nieprzytomności każdego wieczora i sypia z przypadkowo spotkanymi mężczyznami. Od czasu do czasu udaje jej się zdobyć jakąś dorywczą pracę, jednak nigdy nie zagrzewa w żadnej miejsca, stale cierpi więc na brak gotówki.
dramat sensacyjny
JULIA
4,2 5 1 6