Fox

PREMIERA

2009.05.29

CANAL+ PREMIUM

JUMPER

USA, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film akcji/science fiction

czas trwania: 85 min

Ocena filmu

0.00

Opis

David Rice (Hayden Christensen) mieszka z ojcem w małym mieście w stanie Michigan. Uchodzący za nieudacznika i unikany przez rówieśników, podkochuje się w Millie (Rachel Bilson), koleżance ze szkoły. Pragnąc zdobyć jej względy, wręcza dziewczynie szklaną kulę.

Wskutek nieprzyjemnego incydentu, prezent ląduje na środku zamarzniętej rzeki. Gdy David rusza go odzyskać, wpada pod lód. O dziwo jednak, nie tonie. Trafia natomiast do tajemniczej biblioteki, gdzie odkrywa w sobie umiejętność teleportacji. Dla Davida jest to początek zupełnie nowego życia. Beztroska nie trwa jednak długo, bo oto na drodze chłopaka staje Roland (Samuel L. Jackson), którego celem jest unicestwienie każdego, kto posiadł dar podobny do tego, co David.

Zrealizowany kosztem 80 milionów dolarów "Jumper" wart jest polecenia wszystkim wielbicielom dobrze zagranych i pełnych zapierających dech w piersiach efektów specjalnych filmów akcji. Nakręcony efektownie i z rozmachem obraz opowiada o młodym chłopaku, który może przenosić się w dowolne miejsce na świecie, wykorzystując dziury w czasoprzestrzeni. Dar jest błogosławieństwem do momentu, gdy okazuje się, że wikła go w odwieczną wojnę. Chłopak należy bowiem tzw. Jumperów, którzy są na celowniku tajemniczej organizacji. Producenci filmu zapowiadali, że ich dzieło wprowadzi kino science fiction w nowy wymiar. Reżyserię powierzono DOUGOWI LIMANOWI, który w filmowej branży zdobył uznanie za sprawą kasowych przebojów kina akcji, takich jak "Tożsamość Bourne'a" czy "Mr & Mrs Smith". Realizacja thrillera science fiction była dla niego spełnieniem długoletnich ambicji. Filmowiec nie ukrywał, iż marzy o nakręceniu dynamicznego obrazu o współczesnym superbohaterze. Wdzięczny materiał na tego rodzaju ekranową opowieść dostrzegł w powieści Stevena Goulda. Na jej podstawie powstał więc scenariusz, przygotowany przez doświadczonych twórców, mających na koncie pracę m.in. przy filmach "Batman - Początek", "Blade - wieczny łowca" i "Podziemny krąg".

Angaż do roli głównej otrzymał Hayden Christensen, czyli Anakin Skywalker z drugiej i trzeciej części sagi "Gwiezdne wojny". Młody aktor przekonał do siebie reżysera charyzmą i wyrazistością. "Kiedy tylko Hayden wyraził zainteresowanie rolą, przestaliśmy szukać kogoś innego" - przekonywał producent Lucas Foster. "Jako David Rice jest idealny. Nie tylko ma intuicję, ale jest jednocześnie aktorem poszukującym właściwych środków, co widać na ekranie". Również Doug Liman nie szczędził Christensenowi słów uznania: "Jestem prawdziwym fanem Haydena Christensena. Jest utalentowany, lubi ciężko pracować i dał mi się namówić na kilka szalonych rzeczy. Fizycznie i emocjonalnie pasuje do tej roli jak ulał. Widzowie, którzy go zobaczą powiedzą: "Ten facet zrobił coś, czego jeszcze nikt wcześniej nie dokonał". To wspaniały David Rice". Aby lepiej wcielić się w kreowanego bohatera, urodzony w 1981 roku w kanadyjskim Vancouver aktor brał lekcje boksu i nurkowania. "Postać Davida Rice'a nie jest podobna do nikogo, kogo wcześniej grałem, więc szansa wcielenia się w nią bardzo mnie ekscytowała" - zapewniał Christensen. "Podoba mi się nie tylko fabuła. Pociąga mnie też sam proces teleportacji. No i sytuacja podobna do tej, kiedy otwiera się puszkę Pandory i pyta: "A co by było, gdyby...?". To takie kino, które lubię oglądać jako widz".

Druga niezmiernie ważna rola nieprzejednanego wroga Davida przypadła znakomitemu Samuelowi L. Jacksonowi. Aktor miał okazję spotkać się z Haydenem Christensenem na planie "Gwiezdnych Wojen", gdzie odtwarzał rolę szlachetnego mistrza Jedi. W "Jumperze" przyszło mu wykreować postać mroczną i groźną. "To postać ikoniczna, która ma ogromne znaczenie dla fabuły" - mówił o swym ekranowym wcieleniu Jackson. "Roland to tajemniczy facet, ponieważ nigdy nie masz pewności, dla kogo pracuje. Wiesz tylko, że jego głównym zajęciem jest zabijanie Jumperów, niezależnie od ich wieku i tego, kim i gdzie są. Co też wykonuje z wielką gorliwością".

W filmie wystąpił ponadto Tom Hulce, znany ze wspaniałej, nominowanej do Oscara roli Mozarta w "Amadeuszu" Milosąa Formana, a także Diane Lane ("Gniew oceanu", "Niewierność", "Pod słońcem Toskanii"), Jamie Bell ("Sztandar chwały") i Rachel Bilson (serial "Życie na fali").

WASZE OPINIE

KammiQ

niech sie zamkną CI KRYTYCY co to im się nie podobało. Film nie jest dla nich tylko dla ludzi
potrebujących rozrywkę. I mi się podobał. No i dodatkowo fajni aktorzy i aktorki ;**

suchy101

super film ! POLECAM!

szewol

Polecam ;)
JUMPER
reżyseria:
USA, 2008
David Rice (Hayden Christensen) mieszka z ojcem w małym mieście w stanie Michigan. Uchodzący za nieudacznika i unikany przez rówieśników, podkochuje się w Millie (Rachel Bilson), koleżance ze szkoły. Pragnąc zdobyć jej względy, wręcza dziewczynie szklaną kulę.
film akcji/science fiction
JUMPER
4,4 5 1 69