• Oscar

PREMIERA

2009.04.26

CANAL+ PREMIUM

Juno

USA, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 96 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Nominowana do czterech Oscarów® (statuetkę odebrała Diablo Cody za najlepszy scenariusz oryginalny) opowieść o nastolatce, która przechodzi przyspieszony kurs dojrzewania. W filmie rewelacyjne kreacje stworzyli: nominowana do Oscara, Złotego Globu i nagrody BAFTA Ellen Page, a także Michael Cera, Jennifer Garner, Jason Bateman i J.K. Simmons. "Juno" otworzy marcowy cykl Ale kino+ pod hasłem "Idealiści".

Szesnastoletnia Juno (Ellen Page) jest pewną siebie i zaskakująco rezolutną jak na swój wiek dziewczyną. Pewnego popołudnia, kierując się impulsem, postanawia przeżyć swój pierwszy raz z kolegą, nieśmiałym Bleekerem (Michael Cera). Seksualna inicjacja kończy się ciążą. Juno nie traci jednak zimnej krwi i podchodzi do sprawy z wrodzonym pragmatyzmem. Zdaje sobie sprawę, że oboje są za młodzi na to, by zostać rodzicami. Zwłaszcza Bleeker, który na wieść o ciąży Juno jest przerażony. Dziewczyna postanawia dokonać aborcji, jednak kiedy uświadamia sobie, że dziecko, które nosi ma już paznokcie, nie potrafi poddać się zabiegowi. Z pomocą rodziców znajduje inne rozwiązanie. Decyduje się urodzić i oddać dziecko do adopcji. Po intensywnych poszukiwaniach rodziców zastępczych wybiera bezdzietne, zamożne małżeństwo Marka (Jason Bateman) i Vannessę (Jennifer Garner) Loringów.

Gdy "Juno" trafiła do kin, nikt nie spodziewał się, że opowieść o nastolatce, która przechodzi przyspieszony kurs dorastania okaże się jednym z najciekawszych filmowych wydarzeń 2007 roku. Film jest efektem współpracy debiutującej w roli scenarzystki Diablo Cody i kanadyjskiego reżysera JASONA REITMANA, który wcześniej zrealizował zaledwie jeden film pełnometrażowy - "Dziękujemy za palenie". "Juno" zachwyciła kinomanów, krytyków i jurorów licznych festiwali. Wśród 50 nagród i 35 nominacji przyznanych produkcji są m.in. 4 nominacje do Oscara® (statuetkę odebrała Diablo Cody za najlepszy scenariusz oryginalny), 3 nominacje do Złotego Globu, 2 do nagrody BAFTA, w tym jedna zwycięska za scenariusz oraz 4 nominacje do Independent Spitit Awards, z których 3 zaowocowały nagrodami. Recenzenci chwalili film za ciepły i ludzki sposób, w jaki podejmuje temat niechcianej ciąży i skłania do refleksji, a także za ciekawe przedstawienie dorastania współczesnej młodzieży i zaskakująco lekki humor. O powodzeniu komercyjnym "Juno" świadczy zaś fakt, że zrealizowana kosztem zaledwie 6,5 miliona dolarów produkcja przyniosła blisko 230 milionów dolarów zysku!

Historia powstania filmu wiąże się z prowadzonym przez Diablo Cody blogiem internetowym, na którym urodzona w 1978 roku autorka w dowcipny i bardzo kobiecy sposób komentowała rzeczywistość. Jej styl zachwycił producenta Masona Novicka, który zwrócił się do niej z propozycją napisania scenariusza. Cody miała już wówczas przygotowaną do druku powieść opartą na jej doświadczeniach w pracy striptizerki. Novick rozważał przeniesienie książki na ekran, ale wcześniej zażądał jakiejś próbki umiejętności początkującej pisarki. Ta dostarczyła mu scenariusz "Juno".

Projekt spodobał się tak bardzo, że sfilmowano go niemal bez zmian i ingerencji. "Idealnie naśladuje styl, w jaki porozumiewają się dziś młodzi między sobą oraz w kontaktach z dorosłymi" - komplementował Cody Novick. "Każda z postaci posługuje się własnym językiem i nikt nie brzmi fałszywie. "Juno" jest jednym z niewielu filmów dla młodzieży, którego twórcy nie podchodzą do widzów jak do półgłówków". Słów uznania dla pracy Cody nie szczędzili także aktorzy, zaangażowani do udziału w produkcji. "Ma unikalne spojrzenie na świat, którym uwodzi czytelnika i wciąga w stworzony przez siebie świat pełen emocji" - mówiła o scenarzystce odtwórczyni roli pani Lorring, Jennifer Garner. Cody z kolei komplementowała Reitmana, którego uznała za idealnego reżysera dla napisanej przez siebie historii. "W "Dziękujemy za palenie" pokazał wielki talent i sprawność warsztatową, widziałam więc, że oddaję moje dziecko w najlepsze ręce" - stwierdziła. Oprócz Garner, laureatki Złotego Globu za występ w serialu "Agentka o stu twarzach", w obsadzie "Juno" znalazło się miejsce dla kilku mniej znanych aktorów. W tytułową bohaterkę wcieliła się 20-letnia wówczas Ellen Page, której rola ta przyniosła nominację do Oscara, Złotego Globu i nagrody BAFTA. Bleekera, czyli jej chłopaka wykreował Michael Cera, który jeszcze jako dziecko pojawił się w takich produkcjach, jak "Niebezpieczny umysł" czy "Niebo nad Luizjaną".

Nagrody filmowe

Najlepszy scenariusz oryginalny, Diablo Cody, Juno

WASZE OPINIE

gregi

Bardzo fajna i inteligentna ta Juno,choć na pierwszy rzut oka wydaje sie taka pretencjonalna.Film w żartobliwy sposób mówi o powarznych rzeczach i to wlasnie humor i znakomita kreacja tytulowej bohaterki jest jego główną siła.

Jamal

Zdecydowanie polecam. Odnioslem inne wrazenie niz Hydraulik (z ktorym zwykle sie zgadzam) i film wydawal mi sie jakze rozny od typowych hollywoodzkich produkcji. Lekki film z inteligentnym humorem mowiacy o trudnych sprawach, choc trzeba przyznac ze spora w tym zasluga odtworczyni glownej roli.

Hydraulik

Jakoś mnie nie przekonał ani scenariusz a już w ogóle Ellen Page mnie w ogole nie rusza ani w tym filmie ani w Pulapce.Dla mnie przereklamowany film, amerykanska papka.
Juno
reżyseria:
USA, 2007
Nominowana do czterech Oscarów® (statuetkę odebrała Diablo Cody za najlepszy scenariusz oryginalny) opowieść o nastolatce, która przechodzi przyspieszony kurs dojrzewania. W filmie rewelacyjne kreacje stworzyli: nominowana do Oscara, Złotego Globu i nagrody BAFTA Ellen Page, a także Michael Cera, Jennifer Garner, Jason Bateman i J.K. Simmons. "Juno" otworzy marcowy cykl Ale kino+ pod hasłem "Idealiści".
komediodramat
Juno
4,8 5 1 51