EMISJE

PN | 24.08 | 17:20

CANAL+ FAMILY

ŚR | 26.08 | 15:45

CANAL+1

Jurassic Park

USA, 1993

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: przygodowy

czas trwania: 127 min

Opis

W "Jurassic Park" Steven Spielberg ożywił na ekranie wymarłe przed 65 milionami lat dinozaury. Nagrodzony trzema Oscarami film zarobił na świecie blisko miliard dolarów, stał się jednym z najbardziej kasowych hitów w historii i dokonał przełomu w dziedzinie cyfrowych efektów specjalnych.

Ekscentryczny miliarder John Hammond (Richard Attenborough), właściciel specjalizującej się w biotechnologiach firmy InGen, tworzy na tropikalnej wyspie Nublar jedyny w swoim rodzaju rezerwat przyrody. Jego atrakcją są ...dinozaury, sklonowane okazy gadów, które wymarły przed dziesiątkami milionów lat. Naukowy odnaleźli potrzebny do odtworzenia prehistorycznych bestii kod DNA w krwi dinozaurów, zakonserwowanej w ciałach zatopionych w bursztynie komarów z epoki jurajskiej. Brakujące elementy kodu genetycznego uzupełniono DNA współcześnie żyjącej żaby afrykańskiej. Uczeni pracujący przy projekcie przyznają, że powołane przez nich do życia zwierzęta to nie tyle prehistoryczne dinozaury, ile współczesna wariacja genetyczna na ich temat. To jednak tylko naukowe niuanse: z punktu widzenia laika po wyspie Nublar biegają prawdziwe Tyranozaury, Stegozaury i inne przywołane z otchłani czasu niesamowite stworzenia.

Przed otwarciem Parku Jurajskiego dla publiczności John Hammond musi uzyskać pozytywną opinię naukowców na temat poziomu bezpieczeństwa w rezerwacie. Miliarder zaprasza na zwiedzanie wyspy dwójkę paleontologów - Alana Granta (Sam Neill) i Ellie Sattler (Laura Dern). Skład wyprawy uzupełnia specjalizujący się w teorii chaosu matematyk, doktor Ian Malcolm (Jeff Goldblum). Uczeni są początkowo zachwyceni prehistorycznym safari, ale szybko okazuje się, że igranie z siłami natury to śmiertelnie niebezpieczna gra. Obawy na temat bezpieczeństwa w Parku Jurajskim okazują się uzasadnione - gady wymykają się spod kontroli człowieka, a wycieczka zmienia się dramatyczną walkę o przetrwanie.

"Jurassic Park", bestsellerowa powieść Michaela Crichtona, ukazała się w 1990 roku. STEVEN SPIELBERG nabył prawa do jej ekranizacji jeszcze przed publikacją, płacąc Crichtonowi 1,5 miliona dolarów i dodatkowe 500 000 za adaptację książki na scenariusz. Steven Spielberg wielokrotnie w swojej karierze kręcił obrazy przełomowe dla przemysłu filmowego. "Szczęki", "Bliskie spotkania trzeciego stopnia", "E.T", "Poszukiwacze zaginionej Arki" - każdy z tych filmów bił rekordy kasowe, był technologicznym objawieniem i ustalał nowe standardy w dziedzinie efektów specjalnych. W "Jurassic Park" król kina przygodowego jeszcze raz pokazał coś, czego dotąd nie było.

Do stworzenia dinozaurów użyto całego arsenału efektów specjalnych dostępnych na początku lat 90. XX wieku. Wykorzystano ogromne i kosztowe modele animatroniczne w skali rzeczywistej oraz różne rodzaje analogowej animacji. Kluczową rolę odegrały jednak komputery. "Jurassic Park" był pierwszym filmem, w którym w pełni wykorzystano potencjał CGI (Computer Generated Image - Obraz Generowany Komputerowo). To dzięki cyfrowym efektom prehistoryczne dinozaury mogły pojawić się w prawdziwych pejzażach, wchodzić w interakcję z aktorami, wyglądać i poruszać się tak realistycznie, jakby naprawdę wróciły na ziemię po dziesiątkach milionów lat nieobecności. Książka Crichtona, a w jeszcze większym stopniu film Spielberga, wywołały falę dyskusji nad realną możliwością sklonowania wymarłych gatunków. "Jurassic Park", zwłaszcza w swojej literackiej wersji, to rzecz mocno osadzona w badaniach naukowych, ale wyciągająca z nich fantastyczne wnioski. Powołanie do życia dinozaurów metodami opisanymi przez Crichtona jest wciąż z naukowego punktu widzenia niewykonalne. W pewnym sensie jednak "Jurassic Park" i jego dwie kontynuacje ("Zaginiony świat: Jurassic Park" z 1997 i "Jurassic Park III" z 2001) rzeczywiście doprowadziły do powrotu dinozaurów. Oszałamiający, globalny sukces filmu wywołał modę na dinozaury - prehistoryczne gady podbiły rynek zabawek i gadżetów, ale również popularnonaukowych książek, gier komputerów i programów telewizyjnych, zajmując trwałe miejsce we współczesnej świadomości.

W październiku ale kino+ zaprasza na kultową trylogię "Jurassic Park" w wersji HD. W kolejne soboty - 13, 20 i 27 października o godz. 20.10 pokazane zostaną filmy: "Jurassic Park" , "Zaginiony świat: Jurassic Park" i "Jurassic Park 3" . Powtórki poszczególnych filmów będą miały miejsce następnego dnia po premierze - w niedzielę oraz w kolejną sobotę po południu


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
Jurassic Park
reżyseria:
USA, 1993
W "Jurassic Park" Steven Spielberg ożywił na ekranie wymarłe przed 65 milionami lat dinozaury. Nagrodzony trzema Oscarami film zarobił na świecie blisko miliard dolarów, stał się jednym z najbardziej kasowych hitów w historii i dokonał przełomu w dziedzinie cyfrowych efektów specjalnych.
przygodowy
Jurassic Park