PREMIERA

2006.11.28

CANAL+ PREMIUM

Jutro Meksyk

Polska, 1965

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat sportowy

czas trwania: 89 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Paweł Jańczak (Zbigniew Cybulski), były trener kadry narodowej w skokach do wody, po kompromitacji, która doprowadziła do odebrania mu uprawnień zawodowych, przenosi się do małego miasteczka, gdzie prowadzi z dziećmi zajęcia na basenie.

Jest sfrustrowany nową pracą, odkrywa jednak w jednej z uczennic, Majce (Joanna Szczerbic), wielki talent, a tym samym szansę na zmianę swojej sytuacji. Postanawia zrobić z niej mistrzynię. Przygotowanie zawodnika do startu w zawodach trwa około czterech lat, jednak tym razem nie ma tyle czasu. Już za rok wypada olimpiada w Meksyku, która dla Jańczaka może oznaczać wielki powrót do zawodu. Narzuca dziewczynie morderczy trening i wkrótce Majka jest gotowa do wzięcia udziału w mistrzostwach Polski w skokach do wody. Manipulowanie nią przychodzi mu tym łatwiej, że uczennica wyraźnie się w nim podkochuje. Tuż przed zawodami dziewczyna spotyka chłopaka na wózku inwalidzkim, który był niegdyś podopiecznym Jańczaka i również trenował w przyspieszonym tempie. Przerażona tym, co go spotkało, postanawia się wycofać. Trener jednak zmusza ją do wystartowania.

Film ALEKSANDRA ŚCIBOR-RYLSKIEGO, scenarzysty wielu obrazów Andrzeja Wajdy (m.in. "Popiołów", "Człowieka z marmuru" i "Człowieka z żelaza"), to jeden z nielicznych w polskim kinie przykładów filmu sportowego. Jego premiera wzbudziła duże emocje wśród publiczności, gdyż film nawiązuje do prawdziwych wydarzeń, które miały miejsce w przeddzień olimpiady w Meksyku. Władze polskiego sportu nie kryły wówczas nadziei na medal właśnie w skokach do wody, choć w rezultacie polska reprezentacja nie zdobyła żadnego wysokiego miejsca w tej dyscyplinie.

W "Jutro Meksyk", obok Zbigniewa Cybulskiego, który rok wcześniej zachwycił rolą w "Rękopisie znalezionym w Saragossie", zagrała młodziutka Joanna Szczerbic. Aktorka, znana m.in. z "Bariery" i "Ręce do góry" Jerzego Skolimowskiego, a także z "Żywota Mateusza" Witolda Leszczyńskiego, zrezygnowała z aktorstwa w 1984 roku, po występie w zrealizowanym w Wielkiej Brytanii filmie "Success is the Best Revenge" Jerzego Skolimowskiego.

WASZE OPINIE

Hydraulik

popieram Jamarte wiecej klasyki mniej filmow pokroju wojny swiatow.Choc chcialbym zobaczec klasyke kina swiatowego nie tylko z rodzimego kraju.Pozdrawiam

jamarta

Ciesze sie, ze za pieniadze, ktore place w abonamencie moge czasem obejrzec polska klasyke. Udlawilabym sie ta tandeta z Hollywood.

kosa

co wy robicie , kpina jakaś takie pieniądzę się płaci w abonamencie, a wy taki szajs nam serwujecie
Jutro Meksyk
Polska, 1965
Paweł Jańczak (Zbigniew Cybulski), były trener kadry narodowej w skokach do wody, po kompromitacji, która doprowadziła do odebrania mu uprawnień zawodowych, przenosi się do małego miasteczka, gdzie prowadzi z dziećmi zajęcia na basenie.
dramat sportowy
Jutro Meksyk
4,8 5 1 161