PREMIERA

2013.01.10

CANAL+ PREMIUM

Kabul Kitchen

Francja, 2012

, ,

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: serial komediowy

czas trwania: 12 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Afganistan rok 2005. George Bush jest prezydentem Stanów Zjednoczonych, Jacques Chirac - prezydentem Francji, a Jacky Roberts (Gilbert Melki) - właścicielem "Kabul Kitchen", restauracji, mieszczącej się w samym centrum stolicy Afganistanu. To miejsce spotkań cudzoziemców, którzy mogą tu spędzić czas w zachodnim stylu, pijąc alkohol i patrząc na kąpiące się w basenie roznegliżowane dziewczyny.

Idealiści z pomocy humanitarnej, żołnierze, konsultanci, dziennikarze, szpiedzy, najemnicy i oportuniści - wszyscy przychodzą do "Kabul Kitchen", żeby się zabawić, pozwalając zbijać fortunę jej właścicielowi. Ale żeby knajpa mogła funkcjonować, Jacky nieustannie balansuje pomiędzy dostawcami nielegalnego alkoholu, skorumpowanymi władzami, sąsiadem fundamentalistą oraz pułkownikiem Amanullahem (Simon Abkarian) - przemytnikiem narkotyków, który uważa się za przyjaciela francuskiego restauratora. Dodatkowo w mieście pojawia się córka Jacky'ego, której nie widział od 20 lat. Sophie (Stéphanie Pasterkamp) przybywa do Kabulu z misją humanitarną i zamierza zamieszkać u ojca. Jednak zamiast serdecznego odnowienia rodzinnych więzi, dochodzi między nimi do licznych konfliktów. W Sophie zakochuje się wspólnik Jacky'ego - Axel (Benjamin Bellecour), ale dziewczyna nie odwzajemnia jego uczuć. Kumpel Aksela, Damien (Alexis Michalik), fotograf, a przy tym arogancki łajdak, podrywa Sophie pod jego nosem, w dodatku z sukcesem. Axel pociesza się romansem z nowo przybyłą pracownicą pomocy humanitarnej. W tym czasie Jacky zakochuje się w zamężnej kobiecie, która nim wzgardza. Powraca więc do byłej kochanki, do czasu, gdy pojawia się jego eksżona.

"Kabul Kitchen" opowiada o polityce, moralności, pieniądzach, seksie, rodzinie, talibach, Al-Kaidzie, opium, bakszyszu, ONZ, amerykańskich siłach zbrojnych, najemnikach, narkotykach, "narodzie po konflikcie", pomocy humanitarnej, pierwszych wyborach demokratycznych w Afganistanie, szpiegach, prawach człowieka, broni, korupcji, religii i francuskiej gastronomii.

Serial został oparty na doświadczeniach jednego z jego pomysłodawców i scenarzystów, Marka Victora, który przez 5 lat prowadził w stolicy Afganistanu restaurację. Victor, z wykształcenia dziennikarz, echa swoich przeżyć w jednym z najbardziej niebezpiecznych krajów świata przeniósł na mały ekran w żartobliwej konwencji. Bohater opowieści, przebiegły i operatywny restaurator Jacky, w kolejnych odcinkach zmaga się z problemami, jakich nie napotkałby w ojczystym kraju. Z oczywistych przyczyn serialu nie kręcono w Kabulu, lecz w marokańskiej Casablance, gdzie z pomocą specjalnych maszyn do wzbijania kurzu skutecznie symulowano afgańskie warunki.

Za reżyserię pierwszego sezonu "Kabul Kitchen" są odpowiedzialni tacy twórcy, jak FRÉDÉRIC BERTHE ("Nasza osiemnastka", "Kilka wolnych dni"), JEAN-PATRICK BENES ("Zęby nocy") i ALLAN MAUDUIT ("Zęby nocy"). W rolach głównych wystąpili: Gilbert Melki ("Angel-A", "Largo Winch", "Adwokat"), Stéphanie Pasterkamp ("Głowa w chmurach", "Zamieszkajmy razem") i Simon Abkarian ("Wziąć sobie żonę", "Demon drugiej młodości", "Kobieta z Deauville").

"Kabul Kitchen" zostało wyróżnione dwoma nagrodami na Międzynarodowym Festiwalu Programów Audiowizualnych FIPA w 2012 roku (w kategoriach najlepszy serial i najlepszy scenariusz telewizyjny).POSTACIE


JACKY

Jacky praktycznie całe dorosłe życie spędził poza Francją. Rozpoczął karierę jako dziennikarz, następnie pracował w pomocy humanitarnej jako osoba odpowiedzialna za misje europejskie. Był także ekspertem ONZ i redaktorem przewodnika turystycznego. W 2002, tuż przed pięćdziesiątką, po latach włóczęgi decyduje, że czas pomyśleć o emeryturze. Przybywa do Afganistanu z zamiarem zarobienia dużych pieniędzy. Słusznie zakłada, że wraz ze zwycięstwem koalicji na kraj będzie skierowana cała uwaga pomocy humanitarnej, a do Kabulu przybędzie rzesza cudzoziemców, a wśród nich żołnierze, dziennikarze, biznesmeni i członkowie najróżniejszych organizacji pozarządowych. Z myślą o nich inwestuje wszystkie oszczędności swoje i przyjaciela Aksela w restaurację. Dwa lata później nie narzeka na brak klienteli, która chętnie odwiedza "Kabul Kitchen," pomimo wysokich cen i słabej kuchni. Jacky spełnia tu rolę spowiednika, ojca, sędziego i rozjemcy. Słucha, pomaga, pociesza i nigdy nie zapomina o przyjęciu małej prowizji. Jest antyamerykański - nie lubi Amerykanów przede wszystkim za to, ze wszędzie narzucają swoje wartości, kulturę i uproszczoną wizję świata. Z jednej strony usiłuje wytłumaczyć przybyszom z Zachodu, że nie są u siebie, że ludzie mają tu inne wartości i trzeba je respektować. Z drugiej strony sam bez przerwy narzeka na Afgańczyków i ich kraj.

SOPHIE

Sophie jest energiczną, 27-letnią kobietą, która zamierza uratować Afganistan. W życiu kieruje się zasadami, co sprawia, że ma nieco sztywny sposób pojmowania świata. Studiowała nauki humanistyczne i ekonomię, zrobiła też doktorat z nauk ekonomicznych na temat zrównoważonego rozwoju. Cała ta wiedza oczywiście na nic jej się nie przydaje w Kabulu, gdzie musi koncentrować się na zupełnie innych problemach, na przykład, jak pozbyć się 300 par nart od hojnych darczyńców z Megève i Gstaad.

Dla Sophie Jacky jest obcym człowiekiem. Był z jej matką przez dwa lata w Kambodży, w tym 9 miesięcy ciąży. Rozwód przeprowadzili drogą listowną. Sophie przypomina sobie, że widziała ojca w wieku 5, 6 i pół, 9 i 12 lat. Potem już nigdy więcej, głównie z powodu niepłaconych alimentów, na które matka czeka do dziś. Dziewczyna snuła wizje na temat spotkania z ojcem. Marzyła o skruszonym, przytłoczonym wyrzutami sumienia mężczyźnie, który żebrze o przebaczenie u jej stóp. Rzeczywistość jest inna. Człowiek, którego odnalazła w Kabulu nie jest w ogóle zachwycony jej widokiem i chce natychmiast wsadzić ją do powrotnego samolotu. Wtedy Sophie wprowadza się siłą do jego pokoju, zmuszając ojca do spania na kanapie w biurze.

Sophie udaje się przeforsować projekt utworzenia w Kabulu szkoły dla dziewcząt. Popiera ją kandydująca w zbliżających się pierwszych demokratycznych wyborach kobieta - polityk. Po chaotycznych początkach, szkoła okazuje się sukcesem i pomaga w kampanii Hamidzie. Nie podoba się to Amanullahowi, nowemu afgańskiemu wspólnikowi Jacky'ego, a jednocześnie rywalowi Hamidy w tym samym okręgu wyborczym.

AXEL

Axel jest 30-letnim, sympatycznym leniem, który odgrywa rolę szefa przedsiębiorstwa. Postanowił zająć się biznesem po dwóch latach pracy w jednej z organizacji pozarządowych w Kabulu, kiedy obserwował, jak pieniądze z pomocy międzynarodowej są marnowane w niepoważnych projektach. Dochodzi do wniosku że rozwój kraju odbywa się przede wszystkim poprzez tworzenie przedsiębiorstw. Zakłada więc Af.com., jako główny węzeł komunikacyjny w kraju, pośredniczący pomiędzy biznesem a instytucjami rządowymi, takimi jak ONZ, NATO, armia USA i rząd afgański. Axel jest zamieszany w kampanię wyborczą Amanullah popieranego przez CIA afgańskiego pułkownika, przemytnika narkotyków.

DAMIEN

Damien jest przystojnym 30-latkiem, który przyjechał do Afganistanu, by zrobić karierę jako reporter. Kreuje się na cynicznego awanturnika, który wszystko widział i wie. Lubi się popisywać i przechwalać. Według niego cel uświęca środki - dla sensacyjnych zdjęć nie waha się wpędzić innych w kłopoty. Jacky zalicza go do przeciętnych fotografów i nie lubi go, zwłaszcza kiedy Damien zaczyna romansować z jego córką.

AMANULLAH

Podczas wojny dowódca, dziś pułkownik, który na czele małej armii zajmuje się przemytem narkotyków. Odkrywa "Kabul Kitchen" i zaczyna uważać się za przyjaciela Jacky'ego, który chętnie zrezygnowałby z tej znajomości. Zwłaszcza, kiedy Amanullah zabija dwóch dostawców alkoholu domagających się od Jacky'ego haraczu. Amanullah to prostak z gór centralnej części kraju, który chce kupić sobie szacunek ludzi. Postanawia kandydować w wyborach i zostać posłem jednej z biednych dzielnic Kabulu, gdzie ludzie "nie potrafią ani czytać, ani pisać, ani myśleć". Jest pewien zwycięstwa. Jedynym problemem staje się Hamida - jego rywalka w okręgu wyborczym, jedna z niewielu kobiet w Afganistanie zainteresowanych polityką. Amanullah potrzebuje dyrektora kampanii wyborczej i zatrudnia Aksela, który początkowo odmawia ("te wybory będą źródłem problemów"), a potem się zgadza ("zaproponował mi 500 000 dolarów, co miałem powiedzieć?").

TWÓRCY


ODCINKI

ODCINEK 1. DZIEWCZYNA Z WALIZKĄ

Spotkanie po latach
Afganistan, 2005 rok. George Bush jest prezydentem USA, Jacques Chirac - prezydentem Francji, a Jacky Robert właścicielem restauracji Kabul Kitchen w stolicy Afganistanu. Knajpa Jacky'ego to jedyne miejsce w mieście, gdzie obcokrajowcy, pracownicy organizacji pozarządowych, żołnierze i dziennikarze mogą się zabawić w zachodnim stylu. W Kabul Kitchen sprzedawany jest alkohol, można tam popływać w basenie i popatrzeć na dziewczyny w bikini. Rozrywkowe życie Jacky'ego zmienia się, kiedy niespodziewanie w Kabulu pojawia się z jego córka Sophie, z którą dotychczas w ogóle nie utrzymywał kontaktów. Dziewczyna przyjeżdża do Afganistanu z misją humanitarną.
Premiera: czwartek, 10 stycznia 2013, godz. 21:50

ODCINEK 2

Basen
Dziewczyny w bikini opalają się i korzystają z uroków basenu w Kabul Kitchen. Nie podoba się to sąsiadowi Jacky'ego, który ma fundamentalistyczne poglądy. Jacky próbuje wytłumaczyć, że w ramach swojej działalności gospodarczej ma pełną wolność. Koniec końców rozpętuje dyskusję, w której biorą udział przedstawiciele władzy. Sophie jest bardzo zawiedziona misją humanitarną i współpracą z agencją pozarządową. Wpada na pomysł otworzenia szkoły dla afgańskich dziewczynek.
PREMIERA: czwartek, 17 stycznia 2013, godz. 21:50

ODCINEK 3

Pantera i drukarz

Jacky ma duży problem. W Kabul Kitchen kończą się zapasy alkoholu, najbardziej pożądanego towaru restauracji. Dodatkowo, jego relacje ze wspólnikami są napięte. Pułkownik Amanullah proponuje mu pomoc. Jacky ma wątpliwości, czy powinien ją przyjąć.
PREMIERA: czwartek, 24 stycznia 2013, godz. 22:40

ODCINEK 4

Dolary i miłość
Jacky poznaje Kirsten i spędza z nią upojną noc. Następnego dnia od rana próbuje uporać się ze zmianami w systemie podatkowym. Odkrywa, że za zmiany, z którymi się męczy odpowiedzialna jest Kirsten. Sophie nadal próbuje otworzyć szkołę dla dziewcząt w sercu najbiedniejszej dzielnicy Kabulu. Za wszelką cenę stara się przekonać innych do tego pomysłu.
PREMIERA: czwartek, 31 stycznia 2013, godz. 22:40

ODCINEK 5

Strach nad miastem
Dwa pociski uderzają w Kabul. Sytuacja w mieście robi się napięta. Restauracja Jacky'ego zostaje wpisana przez ONZ na listę miejsc, które nie są już bezpiecznie. Od razu wpływa to na frekwencję. Aby uspokoić klientów i zapewnić im poczucie bezpieczeństwa, Jacky zatrudnia uzbrojonych najemników do pilnowania knajpy. Po pewnym czasie zaczyna się zastanawiać, czy to była dobra decyzja.
PREMIERA: czwartek, 7 lutego 2013, godz. 22:40

ODCINEK 6

Występek i wersety
Pułkownik Amanullah prosi Jacky'ego o nietypową przysługę. Szuka bezpiecznego miejsca, w którym mógłby ukryć przed legalnymi żonami kochankę Djamilę. Jacky zgadza się, aby dziewczyna zamieszkała w Kabul Kitchen. Sophie zaprzyjaźnia się z Damilą, a Jacky zaczyna żałować udzielonej pułkownikowi pomocy. Zostaje oskarżony o stręczycielstwo.
PREMIERA: czwartek, 14 lutego 2013, godz. 22:40

ODCINEK 7

Sophie wyjeżdża
Zbliża się moment otwarcia szkoły dla dziewczynek, o którą tak bardzo walczyła Sophie. Niestety, na uroczystości nie pojawia się ani żaden przedstawiciel władz i ani żaden dziennikarz. Fiasko przedsięwzięcia zniechęca Sophie, która marzy już tylko o powrocie do Francji. Jacky bardzo cierpi z powodu bólu brzucha i zaczyna podejrzewać, że może mieć raka okrężnicy. Żeby zweryfikować diagnozę udaje się do szpitala, aby zrobić sobie kolonoskopię.
PREMIERA: czwartek, 21 lutego 2013, godz. 22:40

ODCINEK 8

Petits mensonges entre amis
Jacky jest zaskoczony, spotykając w Kabulu Nigela, dziennikarza BBC, który jest reporterem wojennym. Dobrze się jednak składa, że przyjechał, bo może zrobić reportaż o Talibach, którzy zajęli szkołę dla dziewczynek Sophie. Pułkownik Amanullah, który startuje w zbliżających się wyborach parlamentarnych jest zazdrosny o uwagę, jaką media obdarzają jego rywala Hamida. Próbuje namówić Nigela, żeby zrobił reportaż o nim. Jacky denerwują kontakty Nigela z pułkownikiem, znanym baronem narkotykowym.
PREMIERA: czwartek, 28 lutego 2013, godz. 21:00

ODCINEK 9

Martine w Kabulu
Martine, matka Sophie jest oburzona stylem życia Jacky'ego, jaki zobaczyła w programie Nigela. Decyduje się na przyjazd do Kabulu, aby udzielić córce wsparcia, którego nigdy jej nie dawała. Szybko staje się prawdziwym utrapieniem dla Sophie i Jacky'ego.
PREMIERA: czwartek, 7 marca 2013, godz. 21:00

ODCINEK 10

Crise de foi
Niebawem ma się odbyć ślub córki Hakima, kucharza Kabul Kitchen. Niestety, dziewczyna ucieka z kraju w towarzystwie niemieckiego działacza organizacji pozarządowej. Hakim jest załamany. Nawraca się na islam, odmawia gotowania wieprzowiny i podawania alkoholu. W dodatku odbywa modły w czasie pracy i namawia do tego współpracowników.
PREMIERA: czwartek, 14 marca 2013, godz. 21:00

ODCINEK 11

Cool à Kaboul
Nastaje dzień wyborów parlamentarnych w Kabulu, w których startuje pułkownik Amanullah. Sophie jest zachwycona, kiedy dowiaduje się, że dostała posadę asystentki menadżera w stowarzyszeniu zajmującym się pomocą humanitarną. Kabulem wstrząsa bunt, kiedy amerykański żołnierz oddaje strzały z karabinu w tłumie.
PREMIERA: czwartek, 21 marca 2013, godz. 21:00

ODCINEK 12

Pas cool à Kaboul
W Kabulu nadal trwają rozruchy. Jacky szuka sposobu na ewakuacje klientów Kabul Kitchen. Pułkownik Amanullah i Axel szukają w tym czasie Sophie, która została porwana ze szkoły. Damian próbuje wysłać do Francji zdjęcia, które udało mu się zrobić podczas zamieszek.
PREMIERA: czwartek, 28 marca 2013, godz. 21:00


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

Kabul Kitchen
Francja, 2012
Afganistan rok 2005. George Bush jest prezydentem Stanów Zjednoczonych, Jacques Chirac - prezydentem Francji, a Jacky Roberts (Gilbert Melki) - właścicielem "Kabul Kitchen", restauracji, mieszczącej się w samym centrum stolicy Afganistanu. To miejsce spotkań cudzoziemców, którzy mogą tu spędzić czas w zachodnim stylu, pijąc alkohol i patrząc na kąpiące się w basenie roznegliżowane dziewczyny.
serial komediowy
Kabul Kitchen
4,3 5 1 26