PREMIERA

2006.06.06

CANAL+ PREMIUM

KAENA - ZAGŁADA ŚWIATÓW

Kaena: La prophétie/Kaena: The Prophecy

Francja/Kanada, 2003

,

gatunek: film animowany

czas trwania: 88 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Kaena to ambitna nastolatka, która mieszka w małej wiosce na czubku gigantycznego, wysokiego na kilkadziesiąt kilometrów drzewa Axis. Mieszkańcy wioski regularnie składają w ofierze swoim groźnie wyglądającym bogom sok zbierany z drzewa.

Axis jednak zaczyna umierać, a jego sok gwałtownie wysycha, co rozwściecza okrutnych bogów. Ludzie, na których czele stoi Wielki Kapłan, desperacko próbują znaleźć sposób na obłaskawienie bóstw. Jedynie Kaena nie chce słuchać rozkazów kapłana. Konflikt z nim zmusza ją do ucieczki, a droga jest tylko jedna: w dół drzewa. W ten sposób Kaena, jako pierwsza mieszkanka Axis, schodzi do ziemskiego świata.

"Kaena - zagłada światów" to pierwszy europejski film w całości zrealizowany za pomocą komputerowej grafiki. Od początku planowany był jako odpowiedź na amerykańskiego "Shreka" (2001) i japońsko-amerykański obraz "Final Fantasy" (2001. Realizacja "Kaeny", wyjątkowego we francuskiej kinematografii obrazu, zajęła prawie siedem lat i pochłonęła około 26 milionów dolarów. Wśród twórców znalazło się wielu debiutantów. Zarówno dla CHRISA DELAPORTE'A (również autor scenariusza), jak i PASCALA PINONA był to reżyserski debiut na wielkim ekranie. Pinon pracował wcześniej jedynie przy telewizyjnym serialu "Animal Crackers" z 1997 roku. Wielowątkowa, bogata w symbolikę historia opowiedziana w "Kaenie - zagładzie światów" to także dzieło czterech początkujących scenarzystów: oprócz Chrisa Delaporte'a w pracach udział wzięli Patrick Daher, Tarik Hamdine i Kenneth Oppel, który także współpracuje ze Stephenem Sommersem, twórcą popularnej serii horrorów o powracającej do życia egipskiej mumii ("Mumia", "Mumia powraca" i "Revenge of the Mummy: The Ride").

W oryginalnej francuskiej wersji "Kaeny - zagłady światów" głosu głównej bohaterce użyczyła Cécile De France, urodzona w Belgii francuska aktorka, której sławę przyniosła rola sympatycznej lesbijki Isabelle w filmie "Smak życia" (2002) i "Smak życia 2" (2005) Cédrica Klapisha. Za udział w pierwszej części tego francuskiego przeboju De France otrzymała nagrodę Lumiere i Cezara dla najbardziej obiecującej młodej aktorki. W wersji anglojęzycznej Kaena mówi natomiast głosem Kirsten Dunst, jednej z najciekawszych amerykańskich aktorek młodego pokolenia. Dunst, która debiutowała epizodem w "Nowojorskich opowieściach" (w części Woody'ego Allena), popularność zdobyła rolą nieletniej wampirzycy z "Wywiadu z wampirem" (1994) Neila Jordana. W ostatnich latach Dunst zagrała m.in. dziewczynę Spidermana (we wszystkich trzech częściach filmu), narkomankę w "Skazanym na wolność" (2003) Eda Solomona, tenisistkę w "Wimbledonie" (2004) Richarda Loncraine'a i stewardessę Claire w "Elizabethtown" (2005) Camerona Crowe'a.

WASZE OPINIE

Kaena Skywalker

Bardzo fajny film. POLCAM!!!!!!!!!
KAENA - ZAGŁADA ŚWIATÓW
Francja/Kanada, 2003
Kaena to ambitna nastolatka, która mieszka w małej wiosce na czubku gigantycznego, wysokiego na kilkadziesiąt kilometrów drzewa Axis. Mieszkańcy wioski regularnie składają w ofierze swoim groźnie wyglądającym bogom sok zbierany z drzewa.
film animowany
KAENA - ZAGŁADA ŚWIATÓW
4,4 5 1 36