PREMIERA

2010.11.15

CANAL+ PREMIUM

KAIDAN

Japonia, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: horror

czas trwania: 115 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Japonia 250 lat temu. Soetsu Minagawa upomina się o zwrot pieniędzy, które pożyczył od niego Shinazemon Fukai. Samuraj nie ma zamiaru oddawać długu i zabija wierzyciela. Umierający Minagawa rzuca klątwę na dłużnika i jego ród.

Wkrótce Fukai traci zmysły, uśmierca żonę i popełnia samobójstwo, pozostawiając przy życiu syna. 25 lat później ubogi Shinkichi (Kikunosoke Onoe) trudni się sprzedażą wyrobów tytoniowych. Pewnego dnia poznaje Toyoshigę (Hitomi Kuroki), bogatą nauczycielkę muzyki. Nie zdając sobie sprawy, że jest ona starszą córką zamordowanego przez jego ojca Minagawy, wdaje się z nią w romans. Wkrótce Shinkichi podejmuje pracę w szkole, gdzie uczy Toyoshiga. Podoba się wielu uczennicom, ale jedna z nich, Ohisa (Mao Inoue), jest szczególnie zainteresowana przystojnym mężczyzną. Toyoshiga jest zazdrosna. Podczas jednej ze sprzeczek Shinkichi przypadkowo rani ją w okolicy lewego oka. Wdaje się infekcja. Toyoshiga z oszpeconą połową twarzy ciężko choruje. Tymczasem Shinkichi planuje wspólny wyjazd z Ohisą w rodzinne strony. Na łożu śmierci Toyoshiga oznajmia Shinkichiemu, że zabije każdą kobietę, z którą się zwiąże.

Filmy "The Ring - Krąg" i "Dark Water", które zrealizował HIDEO NAKATA są uznawane za klasykę współczesnego J-horroru. Wyreżyserowany przez niego w 2007 roku "Kaidan" jest remake'iem obrazu "Kaidan Kasane-ga-fuchi" Nobuo Nakagawy z 1957 roku, a przy tym hołdem złożonym całemu nurtowi klasycznego japońskiego kina grozy z lat 50. i 60. XX wieku. Słowem kaidan określa się w Japonii rodzime opowiadania o duchach i innych zjawiskach nadprzyrodzonych, odnoszące się głównie do ludowych podań. Podstawą scenariuszy filmowych adaptacji była najczęściej "Shinkei Kasane-ga-fuchi", jedna z najsłynniejszych japońskich opowieści autorstwa Enchô San'yuuteia (1839-1900).

Film Hideo Nakaty to w zasadzie kostiumowy dramat psychologiczny z elementami horroru. Akcja koncentruje się na przeżyciach naznaczonego klątwą głównego bohatera. Niewiele jest scen grozy, ale te, które się pojawiają są surrealistycznie plastyczne. Stylizacji na japoński horror z lat 50. i 60. służy malarska, momentami poetycka strona wizualna, niespieszny sposób prowadzenia narracji, a nawet sposób kadrowania i wygląd aktorów. Film urzeka piękną scenografią, kostiumami i zdjęciami. Autor scenariusza Satoko Okudera otrzymał nagrodę na festiwalu filmowym w Jokohamie.

WASZE OPINIE

BeruZadra

Jeśli ktoś szuka dobrego kina grozy - "Kaidan" będzie tym, który warto poznać.
"Kaidan" jest jak jedna z niesamowitych opowieści o duchach, zemście i klątwie zza grobu, To także opowieść o pasji, namiętności i miłości przekraczającej wszelkie granice. A wszystko to opowiedziane w nieśpieszny nieco leniwy sposób a to, co wydaje się być realne nie zawsze jest prawdziwe. Uff... Brzmi może niezbyt specjalnie, ale jeśli ktoś lubi od czasu do czasu się bać, nie lubi natomiast rozlanych po ekranie litrów krwi - znajdzie w filmie Nakaty interesującą pozycję.
KAIDAN
reżyseria:
Japonia, 2007
Japonia 250 lat temu. Soetsu Minagawa upomina się o zwrot pieniędzy, które pożyczył od niego Shinazemon Fukai. Samuraj nie ma zamiaru oddawać długu i zabija wierzyciela. Umierający Minagawa rzuca klątwę na dłużnika i jego ród.
horror
KAIDAN
3,7 5 1 7