Kamienie na szaniec

Polska, 2014

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat historyczny

Ocena filmu

3.67

Opis

Sprawnie zrealizowany dramat historyczny, filmowa wersja opartej na faktach, wydanej po raz pierwszy w 1943 roku powieści Aleksandra Kamińskiego pod tym samym tytułem.

Latem 1939 roku "Rudy" (Tomasz Ziętek), "Zośka" (Marcel Sabat) i "Alek" (Kamil Szeptycki) kończą Liceum im. Stefana Batorego. We wrześniu wybucha wojna. Przyjaciele muszą porzucić beztroskie życie i zrewidować ambitne plany i marzenia. Stają przed wyborem, jak walczyć z okupantem. Na początku organizują akcje "małego sabotażu". Atakują kina, do których chodzą niemieccy oficerowie, zastępują niemieckie flagi polskimi, wieszają kukły hitlerowców na latarniach. Podejmują również próby zdobycia broni. Z czasem przechodzą do Grup Szturmowych, gdzie obejmują dowództwo. Z beztroskich chłopców przemieniają się w dorosłych mężczyzn - żołnierzy, którzy musza zabijać. W 1943 roku w ręce gestapo trafia "Rudy" i jego ojciec (Artur Żmijewski). Pomimo tortur, "Rudy" milczy. Koledzy postanawiają go odbić. Po słynnej akcji "Pod Arsenałem" umiera ranny w brzuch "Alek". Tego samego dnia z powodu odniesionych w więzieniu ran umiera "Rudy". W odwecie za atak Niemcy rozstrzeliwują 140 Polaków i Żydów na dziedzińcu Pawiaka. "Zośka" ginie kilka miesięcy później podczas zwycięskiego szturmu na posterunek żandarmerii w Sieczychach. Jest dowódcą akcji i jedyną ofiarą.

"Kamienie na szaniec" jest sprawnie zrealizowanym dramatem historycznym, filmową wersją opartej na faktach, wydanej po raz pierwszy w 1943 roku powieści Aleksandra Kamińskiego pod tym samym tytułem. Film nie jest tradycyjną adaptacją, ale autorskim, współczesnym komentarzem do powieści. Za jego realizację odpowiada ROBERT GLIŃSKI, reżyser takich filmów, jak "Wszystko, co najważniejsze", "Świnki" i "Cześć Tereska". Reżyser skupił się na przyjaźni "Rudego" i "Zośki", ich odmiennych postawach wobec rzeczywistości. Jak sam mówił w wywiadach, chciał "odbrązowić" książkowe postacie-legendy i przybliżyć je ich dzisiejszym rówieśnikom. Stąd też bohaterowie filmu przeżywają rozterki moralne, których w książce nie ma, brakuje im dyscypliny konspiracyjnej, podważają autorytet dowódców.

W filmie znalazły się sceny, których nie ma w książce Kamińskiego, jak na przykład samochodowy pościg "Zośki" za więźniarką jadącą z Pawiaka do siedziby Gestapo w alei Szucha 25. W filmie Jan Kiwerski wydaje zgodę na przeprowadzenie akcji odbicia więźniów pod Arsenałem pod pałacem Staszica, choć w rzeczywistości miało to miejsce pod Instytutem Głuchoniemych. SS-Rottenführer Ewald Lange ginie na klatce schodowej kamienicy, podczas gdy naprawdę został zastrzelony na ulicy Wiejskiej przy pl. Trzech Krzyży. Wreszcie, inaczej niż w książce, w filmie "Alek" jest tylko postacią drugoplanową.

Za zdjęcia do "Kamieni na szaniec" odpowiada Paweł Edelman, jeden z najlepszych operatorów filmowych na świecie, od lat zaufany współpracownik Romana Polańskiego, z którym zrealizował m.in. "Pianistę", "Autora widmo", "Olivera Twista", "Wenus w futrze" i "Rzeź". W dorobku ma także takie tytuły, jak "Pokłosie", "Wałęsa. Człowiek z nadziei", "Demony wojny wg Goi", "Pan Tadeusz", "Psy" i "Psy II".

Główne role zagrali Marcel Sabat i Tomasz Ziętek, którzy wcielili się w Tadeusza Zawadzkiego "Zośkę" i Jana Bytnara "Rudego". W obsadzie są też m.in. debiutujący na ekranie Kamil Szeptycki w roli "Alka", Sandra Staniszewska w roli dziewczyny "Zośki" Hali Glińskiej i Magdalena Koleśnik jako Monia, dziewczyna "Rudego". Krzysztof Globisz zagrał Józefa Zawadzkiego, ojca "Zośki", zaś Danuta Stenka i Artur Żmijewski wcielili się w rodziców "Rudego" - Zdzisławę i Stanisława Bytnarów. W roli dowódcy Akcji pod Arsenałem Stanisława Broniewskiego "Orszy" wystąpił Wojciech Zieliński, a jako odpowiedzialny za kontakty z Szarymi Szeregami major Jan Kiwerski wystąpił Andrzej Chyra. "Kamienie na szaniec" Glińskiego zobaczyło w kinach ponad 831 tysięcy widzów, w tym przeszło 100 tys. w pierwszy weekend jego obecności na ekranach.

WASZE OPINIE

tomek6996

Film wcześniej czy później stanie się obowiązkowy dla szkół, fajnie, tylko po co te sceny łóżkowe?

wendrus

Wszystko fajnie tylko reżyser oraz ekipa
montażowa przegapiła jeden drobny
szczegół,który nie pasował do tamtych czasów. A
mianowicie podczas kręcenia sceny z planowania
akcji żołnierzyki są współczesne a nie z tamtych
czasów (w tamtych latach mogły być cynowe lub
ołowiane a były plastikowe przedstawiające
żołnierzy okresu napoleońskiego oraz żołnierz na
koniu prawdopodobnie Tadeusz Kościuszko) Tak
więc nie pasują one do całości

Pio

Już dawno nie oglądałem tak wynudzającego filmu...
Kamienie na szaniec
reżyseria:
Polska, 2014
Sprawnie zrealizowany dramat historyczny, filmowa wersja opartej na faktach, wydanej po raz pierwszy w 1943 roku powieści Aleksandra Kamińskiego pod tym samym tytułem.
dramat historyczny
Kamienie na szaniec
3,6 5 1 87