PREMIERA

2006.05.12

CANAL+ PREMIUM

KANAŁ Z - FILMOWA OBSESJA

Z Channel: A Magnificiant Obsession

USA, 2004

reżyseria:

gatunek: dokument

czas trwania: 120 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Bohaterem dokumentu Alexandry Cassavetes jest Jerry Harvey, właściciel i dyrektor programowy kultowej kalifornijskiej stacji telewizyjnej Kanał Z. Jego niezwykłość polegała nie tylko na tym, że dzięki niemu widzowie mieli wreszcie dostęp do światowego kina, ale też na tym, w jakiej formie pokazywano tam filmy.

Były one emitowane z napisami - co w amerykańskiej telewizji nie było normą - i bez przerywania reklamami. To właśnie tu po raz pierwszy pojawił się też pomysł emitowania reżyserskich wersji filmów, a także relacji z międzynarodowych festiwali. Jerry Harvey, pasjonat i znawca światowego kina, dzięki determinacji i znajomościom mógł prezentować w swojej stacji prawdziwe perełki kinematografii. Kanał Z szybko stał się symbolem telewizyjnej awangardy. Do jego wielbicieli należeli m.in. Jim Jarmusch i Quentin Tarantino, którzy wystąpili w filmie Cassavetes, a także sama reżyserka dokumentu "Kanał Z - filmowa obsesja", która kinem zainteresowała się dzięki pasji rodziców.

Za sukces Kanału Z Jerry Harvey zapłacił jednak wysoką cenę. Znany z neurotycznego charakteru i licznych obsesji znawca kina swoją pracę otrzymał po tym, jak przesłał do redakcji serię... obraźliwych listów, ostro krytykujących ramówkę programu. Z czasem, gdy Kanał Z rozkwitał, sam Harvey popadał w coraz groźniejszy pracoholizm. Kiedy notowania stacji zaczęły spadać, zdruzgotany, walczący z depresją szef najpierw zabił swoją żonę, a później sam popełnił samobójstwo.

Alexandra (Xan) Cassavetes, córka legendarnego reżysera Johna Cassavetesa i aktorki Geny Rowlands, nie poznała Jerry'ego Harveya osobiście. Podobnie jak Tarantino czy Jarmusch młoda reżyserka przyznaje jednak, że być może nie zaraziłaby się filmową pasją, gdyby nie Kanał Z. Trzeba jednak pamiętać, że Xan Cassavetes swoją przygodę z kinem rozpoczęła już jako kilkuletnia dziewczynka, kiedy występowała w filmach ojca. W wieku 5 lat zagrała epizod w "Mężach" (1970), rok później pojawiła się w "Minnie i Moskowitz" (1971) u boku własnej matki Geny Rowlands, z którą wystąpiła również w "Kobiecie pod presją" (1974) i "Strumieniu miłości" (1984). We wczesnych latach 90. Xan Cassavetes założyła legendarną hardcore'ową grupę z Los Angeles Shrine, której była frontmentką. Po wyreżyserowaniu kilku wideoklipów zespołu postanowiła opuścić kolegów i zająć się kinem. Zadebiutowała dwoma filmami krótkometrażowymi "Salmon for Three" (1999) oraz "Dust" (2000). Obecnie przygotowuje się do realizacji pierwszego filmu fabularnego "The Sky is Green", do którego napisała również scenariusz - historię niezależnego producenta płytowego, który pod koniec lat 80., gdy scena hiphopowa przeżywa kryzys, musi zmienić swoje życie i wrócić do muzycznych korzeni. Cassavetes, która sama ma dwójkę dzieci, wciąż też współpracuje z najbliższą rodziną. Ostatnio wystąpiła w filmie brata Nicka Cassavetesa "Alpha Dog" (2006), który w styczniu tego roku miał swoją premierę na festiwalu w Sundance.

Największym sukcesem Xan Cassavetes jest jednak jak dotąd dokument "Kanał Z - filmowa obsesja", który w 2004 roku pokazywany był na Festiwalu Filmowym w Cannes i Toronto. Obok Jarmuscha i Tarantino swoje refleksje i wspomnienia na temat słynnej stacji telewizyjnej Harveya przedstawiają w nim m.in. reżyserzy Robert Altman, Alexander Payne ("Bezdroża") i Paul Verhoeven ("Nagi instynkt"), aktorki Jacqueline Bisset ("Morderstwo w Orient Ekspresie") i Theresa Russell ("Fanatyk"), ceniony operator Vilmos Zsigmond ("Czarownice z Eastwick", "Melinda i Melinda") oraz krytyk filmowy Kevin Thomas. Wszyscy oni przyznają, że stacja Harveya była niezastąpioną lekcja kina dla wielu współczesnych twórców, ale też miała istotny wpływ na kształtowanie się modelu telewizji kablowej.
KANAŁ Z - FILMOWA OBSESJA
USA, 2004
Bohaterem dokumentu Alexandry Cassavetes jest Jerry Harvey, właściciel i dyrektor programowy kultowej kalifornijskiej stacji telewizyjnej Kanał Z. Jego niezwykłość polegała nie tylko na tym, że dzięki niemu widzowie mieli wreszcie dostęp do światowego kina, ale też na tym, w jakiej formie pokazywano tam filmy.
dokument
KANAŁ Z - FILMOWA OBSESJA