PREMIERA

2003.11.04

CANAL+ PREMIUM

KANDAHAR

Safar e Ghandehar

Iran/Francja, 2001

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 81 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Poruszający obraz ponurej rzeczywistości afgańskiej w obiektywie jednego z najbardziej cenionych reżyserów tzw. nowej fali kina irańskiego Mohsena Makhmalbafa.

"Kandahar" to historia oparta na autentycznych wydarzeniach. Główna bohaterka - Nafas (Nelofer Pazira) - przychodzi na świat w Afganistanie, ale jeszcze jako dziecko emigruje do Kanady, gdzie po latach zostaje dziennikarką. Dramatyczne wydarzenia zmuszają ją jednak do powrotu w rodzinne strony. W Kandaharze mieszka jej pogrążona w depresji siostra. Nafas dostaje wiadomość, że zdesperowana kobieta chce popełnić samobójstwo podczas najbliższego zaćmienia słońca. Ma tylko dwa dni na jej uratowanie. Powrót do Afganistanu nie jest dla Nafas typową podróżą sentymentalną. W kraju trwa wyniszczająca wojna domowa z Talibami. Tragiczną pamiątką rosyjskiej okupacji są pola minowe, na których codziennie giną niewinni ludzie. Kobietom jest szczególnie ciężko żyć w tej rzeczywistości. Surowe nakazy religijne i kulturowe nie przyznają im właściwie żadnych praw, utrudniając nawet dostęp do edukacji. Przez całe życie są zmuszone do noszenia szczelnie zasłaniających ciało tradycyjnych burek i ukrywania twarzy za tzw. czarczafami. Podróżując przez zrujnowany wojną kraj Nafas zaczyna tracić nadzieję, że uda jej się na czas dotrzeć do siostry.

"Kandahar" zdobył nagrodę Jury Ekumenicznego na MFF w Cannes w 2001 roku. Scenariusz oparto na przeżyciach afgańskiej aktywistki i dziennikarki, Nelofer Paziry, która w filmie Makhmalbafa wciela się w postać Nafas. Pazira w 1989 roku wyemigrowała razem z rodziną do Kanady i po latach próbowała wrócić do ojczyzny. Wtedy w Teheranie poznała reżysera MOHSENA MAKHMALBAFA. W irańskim filmie jest też polski akcent - ośrodek Czerwonego Krzyża, w którym pracują lekarki-wolontariuszki.

WASZE OPINIE

THOMAS

A ja oglądałem i nie żałuję. Film pokazuje starannie skrywane tradycje i niektóre obrzędy dalekiego wschodu(vide badanie pacjętki przez lekarza na odległość:) Ale niesie za sobą także i ponure,symboliczne obrazy,(bieg inwalidów o kulach do nowych dostaw przez czerwony krzyż) Polacy są przedstawieni w bardzo pozytywny sposób- strajają się jak mogą pomóc ofiarom pół minowych... Po obejrzeniu filmu,mozna spojrzeć w trochę inny sposób na polską rzeczywistość, z perspektywy Afganistanu Polska to prawie raj na ziemi...

Matys

nie oglądałem to nie wiem jaki jest :D
KANDAHAR
reżyseria:
Iran/Francja, 2001
Poruszający obraz ponurej rzeczywistości afgańskiej w obiektywie jednego z najbardziej cenionych reżyserów tzw. nowej fali kina irańskiego Mohsena Makhmalbafa.
dramat obyczajowy
KANDAHAR
4,3 5 1 18