Paramount Pictures

PREMIERA

2006.05.21

CANAL+ PREMIUM

KANDYDAT

The Manchurian Candidate

USA, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 125 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Podczas wojny w Zatoce Perskiej oddział amerykańskich żołnierzy pod dowództwem kapitana Bena Marco (Denzel Washington) wpada w zasadzkę wroga. Z opresji ratuje ich sierżant Raymond Shaw (Liev Schreiber), który w walce z nieprzyjacielem odznacza się wyjątkowym bohaterstwem.

Później zostanie za to nagrodzony odznaczeniem Medal of Honour. Oddział jest uratowany, ginie jedynie dwóch szeregowców. Po powrocie do domu Marco robi karierę wojskowego, a Shaw pod wpływem władczej matki Eleanor (Meryl Streep) zaczyna interesować się polityką. Dzięki znanemu ojcu i wpływowej matce szybko awansuje i jako bohater wojenny staje się najlepszym kandydatem na fotel wiceprezydenta. Nagle jednak sprawy zaczynają się komplikować. Do Shawa odzywa się Marco, teraz już w randze majora, którego niepokoją dziwne sny, nadzwyczaj podobne do koszmarów innego żołnierza z jego oddziału, Ala Melvina (Jeffrey Wright). Marco zaczyna podejrzewać, że jego oddział podczas rzekomej niewoli został poddany zbiorowemu praniu mózgu. Teza ta jest jednak tak zaskakująca, że nikt nie chce mu uwierzyć. Usunięty z wojska Marco sam musi dotrzeć do prawdy.

Film Jonathana Demme'a to remake thrillera Johna Frankenheimera z 1962 roku, który z kolei był adaptacją głośnej w latach 60. powieści Richarda Condona. Prawa do ekranizacji Frankenheimer zakupił zresztą tuż po premierze książki, ale projektem długo nie chciała zainteresować się żadna wytwórnia. Pomysł spodobał się jednak Frankowi Sinatrze (wtedy u szczytu sławy), któremu uwagę na powieść Condona zwrócił sam prezydent John F. Kennedy. Sinatra częściowo sfinansował projekt, ale od początku zarezerwował dla siebie rolę kapitana Marco. Film miał premierę w Nowym Jorku 27 września 1962 roku, jednak jako "zbyt polityczny" został chłodno przyjęty przez krytykę. Dopiero późniejsze wydarzenia - kryzys kubański i zamach na prezydenta - spowodowały, że na obraz ten zaczęto patrzeć jak na ostrzeżenie, a nawet tragiczną przepowiednię. Po śmierci prezydenta Sinatra zdecydował się wycofać film z dystrybucji. Dopiero ćwierć wieku później "Kandydat" - wśród zachwytów krytyki - powrócił do kin. "New Yorker" napisał wtedy o filmie Frankenheimera: "chociaż jest to thriller, można go uznać za najbardziej wyrafinowaną satyrę polityczną w całych dziejach Hollywood". Dziś historycy filmu uważają "Kandydata" za kamień milowy w rozwoju gatunku political fiction.

Remake "Kandydata" jest przedostatnim - jak na razie - filmem w karierze JONATHANA DEMME'A, twórcy m.in. "Milczenia owiec" (1991), za które otrzymał Oscara i Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie oraz pokazywanej w konkursie głównym w Berlinie "Filadelfii" (1993). W rolę Bena Marco z obrazu Demme'a wcielił się jeden z ulubionych aktorów reżysera Denzel Washington, zdobywca dwóch Oscarów, dwóch Złotych Globów i dwóch Srebrnych Niedźwiedzi. W "Kandydacie" jednak Washingtona przyćmiła rewelacyjna Meryl Streep jako despotyczna, obsesyjnie spragniona władzy matka Shawa. Za rolę, do której przygotowywała się m.in. oglądając dziesiątki politycznych talk-shows, Streep otrzymała nominacje do nagrody BAFTA i Złotego Globu. Angela Lansbury, która tę samą postać grała w obrazie z 1962 roku, nagrodzona została natomiast nominacją do Oscara i statuetką Złotego Globu.DENZEL WASHINGTON

Edward Zwick mówił o nim: "Nie wiem, co sprawia, że kamera kogoś kocha. Cokolwiek to jest - Denzel ma tego w nadmiarze". Kenneth Branagh chwalił go natomiast za idealne połączenie "intelektu, uduchowienia i seksualnego magnetyzmu".

Denzel Washington, bez wątpienia jeden z najzdolniejszych współczesnych aktorów amerykańskich, urodził się w rodzinie konserwatywnego pastora i właścicielki salonu piękności. Kiedy skończył 14 lat jego rodzice rozwiedli się, a matka - aby uchronić go przed zgubnym wpływem przestępczego światka - wysłała go do szkoły z internatem. Wielu z jego kolegów, którzy zostali w Mount Vernon, rodzinnej miejscowości Washingtona, skończyło zresztą w więzieniu.

Podczas studiów w Fordham University, gdzie m.in. zdobył specjalność z krasomówstwa, zainteresował się aktorstwem. Po sporych sukcesach w studenckich przedstawieniach (m.in."Otello"), postanowił kuć żelazo póki gorące i zdał do prestiżowego American Conservatory Theatre, które ze znudzeniem porzucił już rok później.

Zdecydowanie ciekawsza okazała się dla niego praca w telewizji. Zagrał w telewizyjnym filmie "Wilma", na planie którego poznał swoją żonę Paulettę Pearson, a niedługo potem na sześć lat zaangażował się do serialu "St. Elsewhere", gdzie odtwarzał rolę ukochanego przez widownię doktora Philipa Chandlera.

W kinie zadebiutował w 1981 roku, ale pierwszą ważną rolą był dopiero występ w "Opowieściach żołnierza" Normana Jewisona trzy lata później. Głośno o Washingtonie zrobiło się po filmie "Wołanie o wolność" (1987) Richarda Attenborougha, gdzie z pasją wcielił się w postać prawnika-radykała, który w RPA walczył z apartheidem i nietolerancją (pierwsza nominacja do Oscara). Swoją pierwszą statuetkę odebrał natomiast już dwa lata później za drugoplanową rolę w dramacie "Chwała" Zwicka.

Wiele dało Washingtonowi spotkanie ze Spike'iem Lee, jednym z twórców czarnego kina. Pierwszy raz zagrał u niego w "Czarnym bluesie", a już za następny wspólny film "Malcolm X" aktor odebrał Srebrnego Niedźwiedzia na berlińskim festiwalu.

Washington lubi utożsamiać się ze swoimi bohaterami: psychicznie i fizycznie. Do"Malcolma X" czytał biografie murzyńskiego działacza i oglądał jego przemówienia, aby nauczyć się mówić i gestykulować jak on. Przed głośnym "Huraganem" (1999) Jewisona, gdzie zagrał zmagającego się z rasistowskimi uprzedzeniami boksera, schudł 20 kilo i przez pół roku ćwiczył na ringu.

Tak jak jego ekranowi bohaterowie Washington również musiał zmagać się z hollywoodzkim rasizmem, który w Fabryce Snów wciąż mocno się trzyma. Producenci wycięli sceny miłosne z udziałem jego i białej Mimi Rogers w "Gliniarzu na Karaibach" (1989), a zaangażowanie go do roli reportera w "Raporcie Pelikana" (1993) Alana J. Pakuli, który w książkowym pierwowzorze był biały, spotkało się z dużymi protestami. "Nie jest łatwo być aktorem. Jeszcze trudniej jest być aktorem-Afroamerykaninem" - zwykł mawiać Washington, któremu przejawy nietolerancji nie przeszkodziły w wygrywaniu kolejnych plebiscytów na najseksowniejszego aktora roku. W 2002 roku aktor odebrał Oscara za pierwszoplanową rolę w "Dniu próby" i wraz z Halle Barry, która otrzymała statuetkę z rolę w "Czekając na wyrok", otwarcie skrytykował Hollywood za podtrzymywanie rasistowskiej tradycji i utajoną dyskryminację.

Aby pomóc kolorowej społeczności Ameryki Washington firmuje swoim nazwiskiem wiele klubów dla czarnej młodzieży, które maja odciągać ja od przestępczości i narkotyków. Ostatnio też zainteresował się reżyserią (do tej pory nakręcił trzy filmy), a w Sundance prowadzi wykłady na temat współpracy reżysera z aktorem. Jest też właścicielem firmy produkcyjnej Mundy Lane, nazwanej tak na cześć ulicy, przy której stał dom jego rodziców.

WASZE OPINIE

jamarta

Nie umywa sie do oryginalu, ktory naprawde mrozi krew w zylach.

ITI

Całkiem fajny film. Wciągająca akcja, chociaż końcówka mało ciekawa. Realia manipulacji i persfazji są codziennością dzisiaj, a taki film naprawdę jest w stanie uświadomić tą sprawę. Pomimo, że mało realny, mniejmy nadzieję.

Bankier

jeden z gorszych filmow Denzela jakie widzialem. Pranie muzgow u zolnierzy w zieetych do niewoli podczas pierwszej wojny w Iraku. Co za tandeta. Zamiast filmu bardziej polecam spacer (nawet przy 20 stopniowym mrozie i huraganie).
KANDYDAT
reżyseria:
USA, 2004
Podczas wojny w Zatoce Perskiej oddział amerykańskich żołnierzy pod dowództwem kapitana Bena Marco (Denzel Washington) wpada w zasadzkę wroga. Z opresji ratuje ich sierżant Raymond Shaw (Liev Schreiber), który w walce z nieprzyjacielem odznacza się wyjątkowym bohaterstwem.
film sensacyjny
KANDYDAT
3,8 5 1 48