PREMIERA

2009.09.29

CANAL+ PREMIUM

Kapelusz pana Anatola

Polska, 1957

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: komedia

czas trwania: 89 min

Ocena filmu

0.00

Opis

W drodze na przyjęcie kasjer PZU, pan Anatol (Tadeusz Fijewski) zostaje pozbawiony nakrycia głowy. Kupuje w pośpiechu kapelusz i od kiedy zaczyna go nosić, zdarzają się dziwne rzeczy.

Jeszcze tego samego dnia, gdy wraca z żoną (Helena Makowska) z przyjęcia, napadają ich bandyci, ale po chwili oddają łupy grzecznie przepraszając. Co więcej, safandułowaty pan Anatol wkrótce znajduje w kieszeniach kosztowności. Odnosząc je na komisariat, spotyka mężczyznę w identycznym kapeluszu (Aleksander Dzwonkowski). Tropiąc Felusia, jak się okazuje inkasenta kieszonkowców, trafia do meliny, w której zbierają się złodzieje. Ci biorą go za szefa, którego twarzy do tej pory nie znali. Pan Anatol organizuje im huczną zabawę, która jest podstępem, by oddać rabusiów w ręce milicji. Tymczasem w sklepach pojawia się ogromna ilość nakryć głowy w tym fasonie.

"Kapelusz pana Anatola" w reżyserii JANA RYBKOWSKIEGO to sensacyjna komedia pomyłek w plenerach Warszawy lat 50. Niepodważalnym atutem filmu są, obok błyskotliwego scenariusza autorstwa Zdzisława Skowrońskiego i samego reżysera, kręcone ukrytą kamerą zdjęcia o dużej wartości dokumentalnej.

W rolę tytułowego właściciela kapelusza wcielił się wybitny aktor filmowy i teatralny Tadeusz Fijewski, który barwną, trwającą blisko pół wieku karierę rozpoczynał w latach 20. występem w "Zewie morza" Henryka Szaro. Po wojnie aktor stworzył pamiętne role, m.in. Rzeckiego w "Lalce" Hasa, Czereśniaka w "Czterech pancernych i psie" czy Jakuba Sochy w "Chłopach". Postać safandułowatego Anatola Kowalskiego przyniosła aktorowi ogromną popularność. Ciepłe przyjęcie filmu wśród stęsknionej rozrywkowego kina polskiej publiczności zaowocowało powstaniem sequeli: "Pan Anatol szuka miliona" oraz "Inspekcja pana Anatola".


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

WASZE OPINIE

art1970

Kryminalna opowieść z poczuciem humoru na tle powojennej Warszawy. Bardzo miło spędzone prawe dwie godziny. Czekam na kolejne epizody z Panem Anatolem w tle.

tomek6996

Tadeusz Fijewski w tej serii wypadł doprawdy bosko. Polecam też.

kobieta niepowazna

lubilam te komedie jak bylam dzieckiem, teraz chetnie do niej wroce z sentymentem..
Kapelusz pana Anatola
reżyseria:
Polska, 1957
W drodze na przyjęcie kasjer PZU, pan Anatol (Tadeusz Fijewski) zostaje pozbawiony nakrycia głowy. Kupuje w pośpiechu kapelusz i od kiedy zaczyna go nosić, zdarzają się dziwne rzeczy.
komedia
Kapelusz pana Anatola
3,7 5 1 11