PREMIERA

2007.12.30

CANAL+ PREMIUM

Kapitan Alatriste

Alatriste

Francja/Hiszpania/USA, 2006

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film przygodowy

czas trwania: 140 min

Ocena filmu

0.00

Opis

"Kapitan Alatriste" to jedna z najdroższych produkcji w historii kina hiszpańskiego, nakręcona na podstawie powieści Arturo Péreza-Revertego. W roli głównej - Viggo Mortensen, czyli pamiętny Aragorn z "Władcy pierścieni".

Wojna Trzydziestoletnia (1618-1648). Król Hiszpanii, Filip IV Habsburg, wikła swój kraj w krwawy konflikt stając po stronie Ligii Katolickiej. Dwór staje się labiryntem intryg: z jednej strony sprawujący rządy kanclerz, z drugiej sekretarz królewski, uprawiający własną politykę razem z inkwizytorem. Wśród żołnierzy króla Filipa szczególną odwagą wyróżnia się Diego Alatriste y Tenorio (Viggo Mortensen), czterdziestokilkuletni szermierz, który gdy nie jest na wojnie, dorabia pojedynkując się za pieniądze w cudzym interesie. Na prośbę przyjaciela Lope Balboa (Alex O'Dogherty), którego nie udaje mu się ustrzec przed śmiertelną pułapką, bierze pod opiekę jego syna Íñigo (Unax Ugalde), by zrobić z niego żołnierza.

Francusko-hiszpańsko-amerykańska superprodukcja "Kapitan Alatriste" to ekranizacja powieści Arturo Péreza-Revertego, którego "Klub Dumas" przeniósł na ekran Roman Polański w swoich "Dziewiątych wrotach". Pérez-Reverte to jeden z najczęściej tłumaczonych pisarzy hiszpańskich. Zanim zajął się tworzeniem literackiej fikcji, pracował przez 21 lat jako reporter wojenny. Nawiązujące do eposu rycerskiego historyczne powieści zaczął tworzyć pod wpływem córki. Kiedyś, przeglądając jej podręcznik do historii, zaskoczony odkrył, że Wojnie Trzydziestoletniej poświęcono tam zaledwie jedną stronę. W 1992 roku za oparty na własnej powieści scenariusz do "Mistrza szpady" Pedro Olei, Pérez-Reverte został uhonorowany hiszpańską nagrodą Goya.

Twórca ekranizacji "Kapitana Alatriste" AGUSTÍN DÍAZ YANES ma większe doświadczenie jako scenarzysta niż reżyser. Wcześniej nakręcił jedynie dwa filmy niskobudżetowe, a teraz stanął wobec wyzwania, jakim jest superprodukcja z udziałem 10 tysięcy statystów i z wielkimi scenami batalistycznymi. Do podjęcia się zadania zachęcił go sukces jego poprzedniego filmu "Boskie jak diabli" z Penélope Cruz i Gaelem Garcíą Bernalem. Komedia ta otrzymała nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej, 11 nominacji do Goyi, MTV Movie Award oraz nagrodę hiszpańskiego koła scenarzystów.

Bernal miał wystąpić jako Inigo również w "Kapitanie Alatriste", ale ostatecznie w młodego Balboę wcielił się Unax Ugalde. Główną zaś rolę zgodził się zagrać charyzmatyczny Viggo Mortensen, odkryty na nowo dzięki roli Aragorna we "Władcy pierścieni", znany także z interesujących kreacji w takich filmach, jak "Historia przemocy" Davida Cronenberga czy "Portret damy" Jane Campion. "Scenariusz był znakomity, najlepszy jaki kiedykolwiek czytałem. Nie tylko spodobała mi się historia Alatriste, ale także klimat epoki. Szczególnie zaintrygowały mnie podobieństwa między ówczesną Hiszpanią i światową potęgą, jaką dziś są Stany Zjednoczone" - mówił aktor uzasadniając swój udział w hiszpańskiej produkcji.

Kontrowersyjne wydało się Hiszpanom obsadzenie w roli inkwizytora Emilio Bocanegra aktorki Blanki Portillo. Niektórzy odebrali to jako drwinę z Kościoła, ale Yanes tłumaczył, że chodziło mu raczej o ożywienie tej papierowej i czarnobiałej już dziś postaci. Na pomysł zaangażowania kobiety do męskiej roli reżyser wpadł oglądając "Rok niebezpiecznego życia", w którym Linda Hunt wcieliła się w drugoplanową postać Billy'ego Kwana i zdobyła w ten sposób Oscara. Portillo chętnie podeszła do tego oryginalnego aktorskiego zadania. Śmiała się nawet, że nie musiała poddawać się przesadnej charakteryzacji, ponieważ niedługo wcześniej ścięła włosy na potrzeby "Volvera" Pedro Almodóvara, w którym zagrała chorą na raka Agustinę.

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Nie przepadałem za kinem płaszcza i szpady, więc podchodziłem do tej produkcji sceptycznie. A tu miła niespodzianka! Podobało mi się, nie bylo nudno, to najważniejsze. A i sam Mortensen w takich rolach wypada dobrze. Przyzwoite kino.

Sowarek

Fajny, jedna z lepszych produkcji ostatnich lat.

destroyer

A mnie zadziwila mapa na poczatku filmu. Polski niema? Ciekawe...
Kapitan Alatriste
Francja/Hiszpania/USA, 2006
"Kapitan Alatriste" to jedna z najdroższych produkcji w historii kina hiszpańskiego, nakręcona na podstawie powieści Arturo Péreza-Revertego. W roli głównej - Viggo Mortensen, czyli pamiętny Aragorn z "Władcy pierścieni".
film przygodowy
Kapitan Alatriste
4,6 5 1 40