PREMIERA

2010.02.17

CANAL+ PREMIUM

KAPITAN MIKE PRZEMIERZA AMERYKĘ

Captain Mike Across America

USA, 2007

reżyseria:

gatunek: film dokumentalny

czas trwania: 102 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Film jest zapisem trasy znanego dokumentalisty Michaela Moore'a po Stanach Zjednoczonych, którą odbył w trakcie kampanii prezydenckiej w 2004 roku.

W ramach swojego tour reżyser odwiedził 62 miasta, organizując wiece wyborcze w studenckich kampusach i na miejscowych stadionach. Głównym celem przedsięwzięcia było przekonanie amerykańskiej młodzieży do wzięcia udziału w wyborach i obudzenie politycznej wrażliwości młodych Amerykanów.

Twórca "Zabaw z bronią" czyni to niekonwencjonalnymi metodami. W zamian za obietnicę złożenia głosu, rozdaje zgromadzonym paczki z makaronem i nową bieliznę. Show Moore'a uświetniają występy gwiazd estrady, wśród których znaleźli się Eddie Vedder z Pearl Jam, Tom Morello z Rage Against the Machine i Michael Stipe z R.E.M.

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Dla mnie był to kolejny pamflet polityczny Moore'a, który pod przykrywką przekonania niegłosujących Amerykanów, robił wielką reklamę samemu sobie, niszcząc przy tym administrację Busha. Nie trzeba dodawać, że komentowany przeze mnie dokument do bezstronnych nie należał. Ewidentnie jego celem była kolejna dyskredytacja byłego prezydenta USA. I choć Bush do moich ulubieńców nie należał, uważam, że druga strona powinna była mieć równy głos w ty filmie. A tego tu zabrakło.

Bart17

A mnie zdecydowanie zawiódł. Przez cały dokument oglądać można głównie jak wspaniale ludzie klaszczą, jak Moore przytula się do każdej osoby i Busha jako dyktatora. Nie uważam, żeby to była tylko agitka, oczywiście Moore nie ukrywa swoich sympatii w żadnej z minut filmu i co trzeba dać in plus daje wypowiedzieć się zwolennikom Busha, a także nie cenzuruje własnych wpadek mogących zaszkodzić demokratom (naśmiewanie się z Jezusa). To plus, a minus to właściwie brak wniosku, tylko hipokryzja,a także ukazanie tego jak wybory prezydenckie zostały tam sprowadzone do roli popokultury, do odrzucania kandydatów na zasadzie domu Wielkiego Brata. Nie ma tam już dyskusji politycznej, jest tylko marketing, show etc. Za kilka lat będą rywalizować tam Angelina Jolie (pewnie demokraci :)) i Mel Gibson i nikogo to nie będzie dziwić. Gdyby to chciał pokazać reżyser- pewnie by mu się udało i byłbym zachwycony, ale on wpisał się w ten nurt rozdajać majty i chińskie zupki (nawiasem mówiac- taki bogaty kraj, a ludzi skacza po te towary jak po złoto?).
Dodam, że absolutnie nie jestem zwolennikiem Busha. Kerrego w sumie też nie byłem,ale neistety demokracja w USA ogranicza się do tego czy kandydat żegna się przed krzyżem czy nie. Poglądy pozostają te same. Wybaczcie offtopic.

pedro

Kolejny dokument Michaela Moore'a. Ciekawy, pokazujący jak zmobilizować ludzi do pójścia na wybory. Jednak mimo całej antyprezydenckiej kampanii jaki był efekt wiemy. Jeden z dokumentów w C+ pokazywał dzięki komu wygrał drugą kadencję Busch. Jeżeli dobrze pamiętam tytuł filmu to "Tak mi dopomóż Bóg"(ale mogę się mylić).
Będą tacy co nazwą dokument Moore'a propagandą ,agitką itd. a mnie się podobał. Może niektórzy najpierw pomyślą nim zagłosują w naszych wyborach. Warto się zastanowić i naprawdę pójść głosować nie zależnie od przekonań. Z drugiej strony nie wiedziałem, że w USA (ta chwalona demokracja0 trzeba zapisać sie na wybory. W tym przypadku jesteśmy lepsi. Kończysz 18 lat i jesteś na liście możesz głosować. Jeden minus dla stacji film został wyemitowany u nas o kilka lat za późno !!!
KAPITAN MIKE PRZEMIERZA AMERYKĘ
reżyseria:
USA, 2007
Film jest zapisem trasy znanego dokumentalisty Michaela Moore'a po Stanach Zjednoczonych, którą odbył w trakcie kampanii prezydenckiej w 2004 roku.
film dokumentalny
KAPITAN MIKE PRZEMIERZA AMERYKĘ
3,0 5 1 3