PREMIERA

2007.07.15

CANAL+ PREMIUM

KAROL - PAPIEŻ, KTÓRY POZOSTAŁ CZŁOWIEKIEM

Karol, un Papa rimasto uomo

Włochy, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film biograficzny

czas trwania: 147 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Druga część opowieści o losach Karola Wojtyły jest próbą przedstawienia pontyfikatu Jana Pawła II na tle wielkich wydarzeń i przemian historycznych ostatnich dziesięcioleci. To również niezwykle osobisty portret człowieka zmagającego się z chorobą, świadomego nieodwracalnie pogarszającego się stanu własnego zdrowia, ale wierzącego głęboko w sens cierpienia i walki ze swoimi ograniczeniami.

Film rozpoczyna scena, w której tłum wiernych czuwa na Placu św. Piotra w ostatnich godzinach życia Ojca Świętego. Serię retrospekcji otwiera relacja z jego historycznej pielgrzymki do ojczyzny w czerwcu 1979 roku. Choć było to dla Polaków wydarzenie przełomowe, w filmie jest ono pokazane tak, jak transmitowała je wówczas polska telewizja, która na żądanie władz nie pokazywała gigantycznych tłumów zebranych na papieskich mszach. Dwa lata później, 13 maja 1981 roku, Ali Agca (Alkis Zanis) dokonuje tragicznego zamachu na Ojca Świętego, jednak papież uchodzi z życiem. Przed nim jeszcze 24 lata, w czasie których ma odegrać ogromną rolę w procesie przemiany oblicza Europy i świata. Karol Wojtyła był pierwszym papieżem, który tak często opuszczał Watykan i wyruszał na dalekie, a z czasem coraz bardziej męczące pielgrzymki: do Ameryki Południowej, Afryki czy Indii, gdzie odwiedził m.in. leprozorium prowadzone przez Matkę Teresę z Kalkuty (Adriana Asti). Z papieskiej perspektywy pokazane są również przełomowe wydarzenia w historii Polski: powstanie "Solidarności" czy śmierć ks. Jerzego Popiełuszki (Fabrice Scott). Nie brakuje także scen z prywatnego życia Ojca Świętego, także tych związanych z postępującą chorobą Parkinsona, stopniowo pozbawiającą papieża sprawności fizycznej.

Drugą część losów papieża-Polaka, tak jak pierwszą "Karol - człowiek, który został papieżem" (2005), wyreżyserował Włoch GIACOMO BATTIATO, twórca m.in. dwóch części "Ośmiornicy" i "Stradivariusa", w którym Anthony Quinn wcielił się w jednego z najwspanialszych lutników świata, Antoniego Stradivariego. Battiato przyznał, że nie chciał kręcić drugiej części filmu, ale kiedy zakończył pracę nad historią Wojtyły w Polsce, wiele osób mówiło mu, że nie może porzucić pracy w połowie. "Portret wydawał mi się skończony i faktycznie za taki go uważam. Jednak impuls, by kontynuować pracę był silny i przezwyciężył oczywiste obawy, nieśmiałość i wątpliwości" - wyjaśniał podczas konferencji reżyser.

Premiera drugiej części opowieści o Karolu Wojtyle miała miejsce w marcu 2006 roku w Watykanie w obecności papieża Benedykta XVI i 6 tysięcy wiernych. Przyjaciel i następca Wojtyły powiedział po projekcji, że obraz Battiato ukazuje Jana Pawła II jako "niezmordowanego proroka nadziei i pokoju". Benedykt XVI nie szczędził też pochwał twórcom filmu i grającemu główną rolę Piotrowi Adamczykowi. Aktor został zresztą za tę kreacje nagrodzony w Rzymie, Padwie i na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Ischii. O przygotowaniach do roli Ojca Świętego mówił w wywiadzie do "Gazety Wyborczej": "Czytałem biografie Papieża i oglądałem kroniki, myśląc nie o tym, co należało podpatrzyć, ale z czego zrezygnować. Rozmawiałem z przyjaciółmi Karola Wojtyły z czasów młodości. Poznałem panią Halinę Kwiatkowską, która w filmie zagrała mały, ale znaczący epizod. Na planie przyglądała mi się bardzo uważnie. "Dobrze grasz - powiedziała - ale masz takie przylizane włosy, a Karol był zawsze potargany". Podeszła i zmierzwiła mi czuprynę. Kiedy indziej jeden ze współpracowników Papieża powiedział mi bardzo celnie: "Co się denerwujesz i tak Papieżem nie będziesz!".

W obsadzie znaleźli się też inni Polacy, m.in. Dariusz Kwaśnik, znany z "Vinciego" czy "Trzeciego", który wcielił się w kardynała Dziwisza i Małogrzata Bela, modelka, która jako aktorka debiutowała w "Ono" Małgorzaty Szumowskiej. Obok nich wystąpili m.in. Kanadyjka Leslie Hope znana z serialu "Przez 24 godziny" czy "Potyczki Amy", Włoch Michele Placido, nagrodzony w Berlinie za rolę w "Ernesto" (1979) czy Adriana Asti, dwukrotnie nagradzana przez włoskich dziennikarzy za role w "Krótkich wakacjach" (1973) i "Dziedzictwie Ferramonti" (1976).

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Zły film. Niestety, przykro to pisać, ale druga część dyptyku Battiato jest jeszcze gorsza niż jej poprzednik. Rozumiem, że reżyser i aktorzy chcieli jak najdokładniej sportertować Papieża, ale to co zobaczyłem było zrobione sztampowo i dennie. Nuda wydzierała z ekranu non stop.Nic tej produkcji nie uratowało, nawet ostatnie sceny agonii które mnie raczej zniesmaczyły, niźli wzryszyły, gdyż doskonale pamiętam prawdziwe sceny z okresu końca kwietnia 2005 r. Chała.

hugolin

Świetny film. Zawiera sporo detali z życia naszego Papieża, choć niektórych brakuje. Po mistrzowsku pokazane okoliczności zamachu z 13 V 1981 r.

pedro

Trudno zrealizować w pełni psychologiczny film o Janie Pawle II w tak krótkim czasie. To wymaga wielu lat i dystansu. Film podobał mi się , ale scenariusz pozostawia wiele do życzenia. Reżyser skupił się na pielgrzymkach i konfliktach zbrojnych oraz za bardzo rozbudował wątek Matki Teresy z Kalkuty. Zabrakło natomiast tego co moim zdaniem najważniejsze pokazania dążenia Ojca Świętego do pojednania z innymi religiami i pokazania papieża jako człowieka, Jego zaangażowania w losy zwykłych ludzi (np. bardzo dobry wątek chłopca w szpitalu). Mimo wszystko warto ten film obejrzeć.
KAROL - PAPIEŻ, KTÓRY POZOSTAŁ CZŁOWIEKIEM
reżyseria:
Włochy, 2006
Druga część opowieści o losach Karola Wojtyły jest próbą przedstawienia pontyfikatu Jana Pawła II na tle wielkich wydarzeń i przemian historycznych ostatnich dziesięcioleci. To również niezwykle osobisty portret człowieka zmagającego się z chorobą, świadomego nieodwracalnie pogarszającego się stanu własnego zdrowia, ale wierzącego głęboko w sens cierpienia i walki ze swoimi ograniczeniami.
film biograficzny
KAROL - PAPIEŻ, KTÓRY POZOSTAŁ CZŁOWIEKIEM
4,4 5 1 102