• Orzeł

PREMIERA

2008.09.21

CANAL+ PREMIUM

Katyń

Polska, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat wojenny

czas trwania: 117 min

Ocena filmu

4.00

Opis

17 września 1939 roku. Do najechanej przez wojska hitlerowskie Polski ze wschodu wkraczają Sowieci. Na jednym z mostów spotykają się Polacy, którzy z jednej strony uciekają przed Niemcami, z drugiej przed Rosjanami.

W rozgorączkowanym tłumie zmierzająca do Małopolski generałowa Róża (Danuta Stenka) spostrzega Annę (Maja Ostaszewska), żonę rotmistrza Andrzeja (Artur Żmijewski). Anna nie zamierza jechać do Krakowa, gdzie podobno jest jeszcze bezpiecznie. Razem z córką chce przedostać się do miejsca, gdzie Sowieci przetrzymują polskich oficerów, a między nimi jej męża. Wierzy, że uda jej się namówić go do ucieczki, obóz dla internowanych oficerów nie jest jeszcze bowiem pilnie strzeżony. Andrzej odmawia. Uważa, że obowiązek wobec ojczyzny jest ważniejszy niż wobec rodziny. Pociesza zrozpaczoną Annę, że na pewno nie stanie mu się nic złego, gdyż jeńcy wojenni są chronieni prawem międzynarodowym. Rzeczywistość okazuje się jednak tragiczna. Sowieci dokonują okrutnej zbrodni w lasach katyńskich, dokąd zostaje wywieziony między innymi Andrzej. Bezlitośnie mordują kilkanaście tysięcy polskich oficerów, którzy przebywali w obozach kozielskim, starobielskim i ostaszkowskim. Matka Andrzeja nigdy nie wybaczy Annie, że nie udało jej się go zatrzymać. Kiedy w kwietniu 1943 roku zostają odkryte masowe groby, Niemcy obarczają winą Sowietów. Generałowa Róża dowiaduje się o śmierci męża (Jan Englert), a Agnieszka (Magdalena Cielecka) o zamordowaniu brata, pilota Piotra Baszkowskiego (Paweł Małaszyński). W powojennej socjalistycznej Polsce zbrodnia katyńska jest tematem zakazanym. Agnieszka podejmuje heroiczną walkę o to, aby na grobie Piotra została wyryta właściwa data. Nie popiera jej w tym siostra (Agnieszka Glińska), której udało się wygodnie urządzić w powojennej Polsce jako dyrektorce gimnazjum. Ale przecież nie tylko ona skorzystała na nowym systemie.

"Katyń" to jeden z najbardziej oczekiwanych polskich filmów ostatnich lat. Dzieło ANDRZEJA WAJDY był pierwszą od lat nadzieją Polaków na Oscara. W wyścigu po statuetkę przegrał jednak z austriackimi "Fałszerzami". "Od początku byłem sceptyczny. Na gali nawet się za bardzo nie denerwowałem. Jeśli przeżyłem wojnę, nie znalazłem się w Oświęcimiu, nie zabito mnie w Powstaniu Warszawskim ani w 1945 roku, to czy mam się denerwować w Los Angeles?" - mówił po oscarowym wieczorze Wajda. Dla reżysera dużo ważniejsza była reakcja światowej publiczności. "Ludzie, którzy widzieli "Katyń" w Ameryce byli w szoku. Niemcy i Sowieci przy jednym stole?! Dzielą Polskę i Europę między siebie? Jak to możliwe? Możliwe, tak było. I to trzeba było światu pokazać. Filmem" - mówił w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej". Dzieła reżysera cieszą się powszechnym uznaniem, czego najlepszym dowodem jest przyznany mu w 2000 roku Oscar za całokształt twórczości oraz Złoty Niedźwiedź na Festiwalu w Berlinie. "Katyń" to nie pierwszy film Wajdy, opowiadający o trudnych momentach w historii Polski. W 1957 roku nakręcił nagrodzony w Cannes "Kanał" o tragicznych losach powstańców warszawskich, a na przełomie lat 80. i 90. powstał "Człowiek z marmuru" i "Człowiek z żelaza", obrazujące realia komunistycznej Polski. Ten ostatni został uhonorowany w Cannes Złotą Palmą.

Za kanwę scenariusza do "Katynia" posłużyła nowela "Post mortem" autorstwa brata Romana Bratnego, Andrzeja Mularczyka Obraz początkowo miał zresztą nosić tytuł "Post mortem. Zbrodnia katyńska". Reżyser przyznał, że praca nad nim była wyjątkowo trudnym zadaniem. "Mam zrobić film o zdarzeniu, którego nikt nie widział" - mówił reżyser jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć. Zastanawiał się, na które aspekty tej złożonej i tragicznej historii zwrócić uwagę, zwłaszcza że ma do niej osobisty stosunek. W Katyniu zginął jego ojciec Jakub Wajda, tak jak pradziadek Mai Ostaszewskiej czy wuj Krzysztofa Pendereckiego, autora muzyki do filmu.

Film zawdzięcza swój sukces nie tylko reżyserii i przejmującym zdjęciom Pawła Edelmana, ale również grze aktorskiej. W "Katyniu" wystąpiła plejada polskich gwiazd. Warto zwrócić uwagę na role kobiece. Magdalena Cielecka stworzyła kreację polskiej Antygony, która chcąc zapewnić bratu godny pochówek, walczy o zachowanie pamięci zarówno o nim, jak i o innych bohaterach. Jej filmową siostrę fenomenalnie zagrała Agnieszka Glińska, a Danuta Stenka wcieliła się w rolę generałowej Róży, kobiety, która pozostała do końca wierna swoim ideałom, pomimo, że zarówno ze strony sowieckiej, jak i niemieckiej była namawiana do udziału we wrogiej propagandzie. Wśród wykonawców ról męskich, obok takich sław, jak Jan Englert czy Krzysztof Kolberger, pojawili się także ich młodsi, ale nie mniej popularni koledzy, jak Paweł Małaszyński, Artur Żmiejewski, Andrzej Chyra czy Jacek Braciak. Postacie przez nich wykreowane uosabiają najbardziej szlachetne cechy polskiego żołnierza. Nawet w obliczu śmierci zachowują hart ducha. Jak podaje portal FILMWEB, w 2007 roku minister obrony Andrzej Szczygło wydał rozkaz, aby każdy żołnierz Wojska Polskiego obowiązkowo obejrzał "Katyń".

Film nagrodzono sześcioma Orłami (m.in. najlepszy film, najlepsze zdjęcia i najlepsza muzyka). Zdobył też nagrodę publiczności na festiwalu w Waszyngtonie, miał uroczysty pokaz podczas festiwalu w Berlinie, na którym była obecna kanclerz Angela Merkel. W Polsce "Katyń" okazał się również sukcesem frekwencyjnym. W ciągu pierwszych dwudziestu dni po premierze film obejrzało ponad półtora miliona widzów.

Nagrody filmowe

Najlepszy film, Katyń
Najlepsza drugoplanowa rola kobieca - Danuta Stenka, film Katyń
Najlepsza muzyka, Krzysztof Penderecki, Katyń
Najlepsze zdjęcia, Paweł Edelman, Katyń
Najlepsza scenografia, Magdalena Dipont, Katyń
Najlepsze kostiumy, Magdalena Biedrzycka, Katyń
Najlepszy dźwięk, Jacek Hamela, Katyń

WASZE OPINIE

loooony

zawsze można nagrać na tunerze:) pozdrawiam

hex

Chciałbym żeby Canal+ puścił ten film o jakieś ludzkiej godzinie. Może w jakąś sobotę, między 18-22 ? Proszę o odpowiedź kogoś z Canal+

Pozdrawiam
hex

kobieta niepowazna

...ja sie tylko pytam czy Pan Wajda z takimi zdolnosciami moglby zrobic film nie tylko dla Polakow ale w ogole dla ludzi?....dla Holendrow, Francuzow, Szwajcarow, afrykanow dla nas wszytskich?

..film jest swietny, pelen napiecia, historii, ale jesli ktos nie zna historii zbyt dobrze, mozna sie totalnie pogubic i zanudzic. To tak jak zrobic film o powstaniu w Mandzurii oparty na epizodach i oczekiwac, ze kazdy Polak szytsko zrozumie
Katyń
reżyseria:
Polska, 2007
17 września 1939 roku. Do najechanej przez wojska hitlerowskie Polski ze wschodu wkraczają Sowieci. Na jednym z mostów spotykają się Polacy, którzy z jednej strony uciekają przed Niemcami, z drugiej przed Rosjanami.
dramat wojenny
Katyń
4,5 5 1 110