PREMIERA

2012.11.27

CANAL+ PREMIUM

Kawalerskie życie na obczyźnie

Polska, 1992

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film obyczajowy

czas trwania: 100 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Andrzej Barański czyta "Żywot własny robotnika" - pamiętnik młodego emigranta z czasów międzywojennych, Jakuba Wojciechowskiego. Młody chłopak wyrusza z prowincji, by zakosztować życia na zachodzie, przeżyć pierwsze erotyczne fascynacje i wreszcie znaleźć miłość swojego życia.

Początek XX wieku. Michał (Marek Bukowski) porzuca rodzinne strony koło Poznania i wyjeżdża do Niemiec szukać pracy i lepszego życia. Znajduje zatrudnienie w przędzalni. Zaprzyjaźnia się ze Stefanem (Artur Barciś), rówieśnikiem z Polski. Razem uczęszczają na kurs tańca i dobrych manier, co jest powodem kpin szczególnie ze strony Wielgosa (Cezary Pazura), innego polskiego robotnika. Michał przyłącza się do taboru właściciela karuzeli, byłego tresera lwów Schumanna (Marek Walczewski). Zostaje jego pomocnikiem, podobnie jak pracujący tam Herman (Jan Frycz). Jeżdżąc po niemieckich miasteczkach, Michał jest świadkiem bujnego życia erotycznego, jakie prowadzi Schumann. Młodzieniec chciałby przeżyć miłosną przygodę, ale boi się zarażenia chorobą weneryczną. Nie daje się więc namówić Hermanowi do korzystania z usług ulicznych prostytutek. Zarażony rzeżączką Herman trafia do szpitala. Jego miejsce przy obsłudze karuzeli zajmuje Wilhelm (Wiktor Zborowski), którego oficjalnie zdradza ładna żona. Nieszczęśnik popełnia samobójstwo. Wstrząśnięty Michał wyjeżdża w poszukiwaniu innej pracy. Zatrudnia się w kotłowni i na miesiąc z góry wynajmuje pokój u Gertrudy Luther (Bożena Dykiel). Rozwódka okazuje się erotycznie nadpobudliwa. Z jej inicjatywy i przy jej udziale Michał rozpoczyna gruntowną edukację seksualną...

Pamiętnik Jakuba Wojciechowskiego"Żywot własny robotnika" to relacja z pobytu młodego Polaka w Niemczech. Tekst ten w 1923 roku wygrał konkurs Polskiego Instytutu Socjologicznego. Wydany 7 lat później przez prof. Józefa Chałasińskiego szokował obyczajową śmiałością. Andrzej Barański, autor m.in. dramatu "Parę osób, mały czas", obyczajowego "Braciszka" i biograficznego "Księstwa", nie mógł przejść obok prozy Wojciechowskiego obojętnie. W jednym z wywiadów mówił: - Pierwsze, co rzuciło mi się w oczy przy lekturze książki to gigantyczna ilość detali. Autor pamięta, ile zapłacił za piwo flaszkowane, a ile za beczkowe. Ten pamiętnik to właściwie sfabularyzowany rocznik statystyczny. Ale każdy detal ma tu znaczenie psychologiczne, mówi coś o bohaterze. Nastawiłem się na przedstawienie jego drogi życiowej. Jest ona o tyle oryginalna, że zwykle w młodości najpierw myśli się o miłości idyllicznej, potem dopiero przychodzą inne doświadczenia. U niego - inaczej. Odkrywa ją stopniowo, przechodząc kolejne stopnie wtajemniczenia erotycznego.

Film ANDRZEJA BARAŃSKIEGO w taktowny i nieco żartobliwy sposób opowiada o inicjacji seksualnej. Główny bohater odkrywa uroki cielesności hołdując przekonaniu, że naturze nie wolno się przeciwstawiać. Jego pełna przygód wędrówka kończy się szczęściem i stabilizacją. Zdjęcia Ryszarda Lenczewskiego ("Lato miłości", "U Pana Boga za miedzą", "Kobieta z piątej dzielnicy"), często stylizowane na stare fotografie, dodają uroku erotycznym doświadczeniom bohatera. "Kawalerskie życie na obczyźnie" otrzymało Złote Lwy Gdańskie za scenografię (Paweł Mirowski) i dekorację wnętrz (Albina Barańska).


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+
Kawalerskie życie na obczyźnie
reżyseria:
Polska, 1992
Andrzej Barański czyta "Żywot własny robotnika" - pamiętnik młodego emigranta z czasów międzywojennych, Jakuba Wojciechowskiego. Młody chłopak wyrusza z prowincji, by zakosztować życia na zachodzie, przeżyć pierwsze erotyczne fascynacje i wreszcie znaleźć miłość swojego życia.
film obyczajowy
Kawalerskie życie na obczyźnie
2,0 5 1 4