Fox

PREMIERA

2009.03.08

CANAL+ PREMIUM

KELNERKA

Waitress

USA, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: komedia romantyczna

czas trwania: 103 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Małe miasteczko na południu USA. Jenna Hunterson (Keri Russell), kelnerka zatrudniona w miejscowej restauracyjce, marzy o ucieczce z prowincji i wydostaniu się spod wpływu despotycznego męża Earla (Jeremy Sisto).

Tymczasem odnajduje przyjemność w wypiekaniu ciast, cieszących się wielką popularnością wśród klientów lokalu. Zamierza zgłosić się również do udziału w konkursie na najlepszy wypiek, w którym główną nagrodą jest 25 tysięcy dolarów. Dzięki wygranej Jenna mogłaby rozpocząć upragnione nowe życie. Niespodziewanie jednak, młoda kelnerka odkrywa, że jest w ciąży. W tym samym czasie, w miasteczku rozpoczyna pracę przystojny ginekolog dr Pomatter (Nathan Fillion), do którego gabinetu trafia.

"Kelnerka" nie jest typową komedią romantyczną. Tragicznie zmarłej reżyserce ADRIENNE SHELLY udało się w ostatnim filmie uniknąć typowych dla gatunku uproszczeń, fabularnych mielizn i cukierkowatej wizji świata. Opowieść o kobiecie, pragnącej wyrwać się z bezbarwnego życia na prowincji zachwyciła wymagającą publiczność prestiżowego festiwalu Sundance, gdzie obraz brał udział w pokazie konkursowym. W relacji z Sundance dziennikarz portalu Moviehole pisał: "»Kelnerka« wywołała sporo zamieszania, każdy chciał zobaczyć film nieżyjącej Adrienne Shelly. W tym cudownym i poruszającym komediodramacie zobaczyć można Kari Russell w jej najlepszym występie w karierze (...). "Kelnerka" łączy przewrotny humor z głęboką, uczuciową szczerością. Momentami jest to cierpki komentarz na temat meandrów ludzkich relacji, innym razem poruszający portret kobiety poszukującej odwagi, by spojrzeć w przyszłość i zerwać z agresywnym mężem". Najkrótszą recenzję "Kelnerki" dziennikarz zawarł w zdaniu: "Opowiadająca o cieście, miłości, nadchodzącym macierzyństwie i pragnieniu znalezienia wewnętrznej siły "Kelnerka" jest subtelnym dziełem, pełnym zaraźliwego humoru, wspaniałej muzyki i czarującej gry aktorskiej Keri Russell".

Występ Keri Russell miał istotnie duży udział w sukcesie filmu. Aktorka, znana m.in. z dramatu wojennego "Byliśmy żołnierzami", komediodramatu "Ostre słówka" oraz przeboju kina akcji "Mission. Impossible 3", z powodzeniem odnalazła się w roli kruchej dziewczyny, odnajdującej w sobie siłę, by rozpocząć nowe życie. "Kiedy tylko ją zobaczyłam, wiedziałam że to nasza Jenna" - mówiła o Russell reżyserka - "Od razu wyczuła ducha tej historii, czym mnie ujęła". Młoda aktorka przyznała zaś, że oczarował ją scenariusz "Kelnerki", który Adrienne Shelly napisała oczekując narodzin swej córeczki Sophie. "To historia o tym, jak się zakochać i jak różne formy przyjmuje miłość. To jednocześnie zabawne i smutne. Czuję, że to jeden z najlepszych scenariuszy, jakie czytałam. A także szansa dla mnie, by zagrać kogoś serio, kiedy wszystko wokół mnie jest zabawne" - mówiła Keri Russell.

Do roli niezdarnego, ale czarującego doktora Pomattera wybrano Nathana Filliona ("Szeregowiec Ryan", "Drakula 2000", serial "Oni, ona i pizzeria"), a w apodyktycznego Earla wcielił się Jeremy Sisto ("Trzynastka", serial "Sześć stóp pod ziemią"). Na planie pojawiła się także nominowana do Emmy Cheryl Hines ("Pohamuj entuzjazm", "RV - Szalone wakacje na kółkach"), Andy Griffith (niezapomniany mecenas Ben Matlock) a także sama Adrienne Shelly oraz jej córeczka Sophie.

Niestety premiery filmu nie doczekała Adrienne Shelly, 40-letnia reżyserka, która zdobyła popularność i uznanie krytyków jako aktorka w filmach Hala Hartleya ("Zaufanie"). Zginęła 1 listopada 2006 roku. Początkowo jej śmierć uznano za samobójstwo, jednak wkrótce potem 19-letni nielegalny emigrant z Ekwadoru przyznał się do jej zabójstwa, będąc przyłapanym na rabunku w mieszkaniu reżyserki. Mąż artystki Andy Ostroy założył po jej śmierci Fundację Adrienne Shelly, wspierającą aspiracje kobiet - aktorek, scenarzystek i reżyserek. W radzie fundacji zasiadają m.in. Rosanna Arquette, Hal Hartley, Bennett Miller, Keri Russell i Emily Deschanel.

WASZE OPINIE

majsterek

Na poczatku napisze ze swietna role zagrała Keri Russell.......pozatym mi sie film podobał
Uwazam ze ten film ma to cos w sobie...........wydaje sie ze historia filmu jest prosta jak rogalik.......( a jednak)....bohaterka z prowincji z problemami, które na pierwszy rzut oka zupełnie mnie nie dotyczą i nie obchodzą, (czyzby).Mysle ze film do konca nie zmusza widza do myslenia,ale w sposób nienarzucający sie daje szansę spojrzeć na pewne sprawy z zupełnie innej perspektywy:-).Polecam film naprawde waro zobaczyc ( i przy okazij zjesc jakiegos słodkiego paczka).

BeruZadra

Początek dość łzawy, fabuła zapowiada się dość melodramatycznie lecz im dalej w las tym robi się bardziej zachęcająco. Z pewnością nie jest to pełna schematów słodka laurka; "Kelnerka" ma własny styl, charakter oraz dość wyraźnie zarysowaną osobowość. Sam film choć nierówny i miejscami jakby nijaki a postaci bohaterów po głębszym zastanowieniu można uznać za szablonowe wyróżnia się spośród podobnych produkcji. Jest w stanie zaangażować i zaabsorbować uwagę, co wśród standardowo serwowanej sieczki nie przytrafia się często. Sądzę, że ci, którzy zdecydują się na seans z "Kelnerką" nie poczują się zawiedzeni.

Bartolomeusz

Film zdecydowanie dla płci pięknej, niemniej jednak i panowie powinni być usatysfakcjonowani. A to dzięki samej historii, która została opowiedziana z humorem i biglem. Cechą wiodącą filmu są dialogi, które w większości są świetne. Zwłaszcza teksty przygotowane dla Keri Russel w roli Jenny. Jej przemyślenia o dziecku, ciastach czy końcowa rozmowa z despotycznym mężem były naprawdę śmieszne. W pozytywnym znaczeniu. "Kelnerka" to kino, które ogląda się z rosnącym zainteresowaniem, pomimo faktu, że w zasadzie nic się nie dzieje. A to, że półtorej godziny leci niepostrzeżenie, to zasługa naprawdę dobrego scenariusza i aktorów, którzy tchnęli życie w te postaci. Naprawdę warto obejrzeć.
KELNERKA
reżyseria:
USA, 2007
Małe miasteczko na południu USA. Jenna Hunterson (Keri Russell), kelnerka zatrudniona w miejscowej restauracyjce, marzy o ucieczce z prowincji i wydostaniu się spod wpływu despotycznego męża Earla (Jeremy Sisto).
komedia romantyczna
KELNERKA
3,9 5 1 43