Fox

PREMIERA

2007.01.18

CANAL+ PREMIUM

KEVIN - SAM W DOMU

Home Alone

USA, 1990

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: komedia familijna

czas trwania: 99 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rodzina Kevina McAllistera (Macaulay Culkin) zamieszkuje wielki dom na przedmieściach Chicago. Właśnie wybierają się na czas Święta Bożego Narodzenia do Francji.

Kevin ma 8 lat i podczas przygotowań do podróży przeszkadza starszemu rodzeństwu i rodzicom. Matka (Catherine O'Hara) poleca mu więc udać się na poddasze i nie zawracać nikomu głowy. W dniu wyjazdu wszyscy wstają za późno. Opuszczają dom w wielkim pośpiechu w ostatniej chwili przed odlotem. Dopiero w samolocie, ku rozpaczy matki odkrywają, że zostawili dzieciaka samego w domu. Tymczasem Kevin, zorientowawszy się, że rodzina wyjechała jest bardzo zadowolony. Z lubością robi wszystko to, czego do tej pory zabraniali mu rodzice. Oglądając telewizyjne wiadomości dowiaduje się, że w okolicy grasują poszukiwani przez policję włamywacze: Harry (Joe Pesci) oraz Marv (Daniel Stern). Chłopiec podejmuje decyzję, że sam będzie strzegł przed nimi domu. Na szczęście dla Kevina, Harry i Marv są niezbyt rozgarnięci. Używając całego zasobu wiedzy z zakresu konstruowania pułapek i wymyślania psikusów Kevinowi udaje się przechytrzyć złodziei.

Reżyser CHRIS COLUMBUS jest również znanym producentem filmowym. Specjalizuje się w kinie komediowym i familijnym. Dwa lata po gigantycznym sukcesie "Kevin sam w domu" nakręcił część drugą "Kevin sam w Nowym Jorku". Jego dziełem jest też komedia "9 miesięcy" z Hugh Grantem (pamiętnym Charlsem z "Czterech wesel i pogrzebu") oraz Julianne Moore, laureautką Srebrnego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie za rolę w "Godzinach" Stephena Daldry. W ostatnich latach największy sukces i sławę przyniosła Columbusowi reżyseria dwóch pierwszych części "Harry'ego Pottera" ("Harry Potter i kamień filozoficzny" oraz "Harry Potter i komnata tajemnic"). Trzecią część przygód małego czarodzieja - "Harry Potter i więzień Azkabanu" - Columbus natomiast wyprodukował.

Dla grającego Kevina Macaulaya Culkina udział w filmie był przełomem w życiu. 10-letni wówczas chłopiec został uznany za wielki talent i aktorskie objawienie. Rola przyniosła mu American Comedy Award dla najbardziej zabawnego aktora w roli głównej, nominację do Złotego Globu za najlepszą rolę w komedii/musicalu, nagrodę dla najlepszego młodego aktora (Young Artist Award) oraz nagrodę CFCA (Chicago Film Critics Association Awards) dla najbardziej obiecującego aktora. W postać jednego ze złodziei wcielił się Joe Pesci, który wystąpił m.in. w trzech filmach Martina Scorsese: "Chłopcach z ferajny" (Oscar, nominacja do Złotego Globu), "Wściekłym byku" (BAFTA, nominacja do Złotego Globu i Oscara) oraz "Casino". Zagrał również w "Dawno temu w Ameryce" Sergia Leone oraz we wszystkich czterech częściach "Nagiej broni" Richarda Donnera z Melem Gibsonem i Dannym Gloverem. W roli matki Kevina występuje Catherine O'Hara znana z serialu "Sześć stóp pod ziemią".

Obraz "Kevin - sam w domu" otrzymał nominację do Oscara za najlepszą ścieżkę dźwiękową i piosenkę, nominację do Złotego Globu za najlepszy film w kategorii komedia/musical, a także nagrodę British Comedy Award za najlepszą komedię roku.

WASZE OPINIE

k5ys

Jest szansa na powtórkę? Przynajmniej byłoby bez reklam

JOŁMADAFAKA

ŚWIĘTA BEZ KEVINA TO NIE ŚWIĘTA

Tomek67

chce żeby ten film leciał co dzień ale i tak go mam na kompie więc........nie zaszkodzi jak poleci w telewizji
KEVIN - SAM W DOMU
reżyseria:
USA, 1990
Rodzina Kevina McAllistera (Macaulay Culkin) zamieszkuje wielki dom na przedmieściach Chicago. Właśnie wybierają się na czas Święta Bożego Narodzenia do Francji.
komedia familijna
KEVIN - SAM W DOMU
4,0 5 1 100