PREMIERA

2012.09.02

CANAL+ PREMIUM

Ki

Polska, 2011

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film obyczajowy

czas trwania: 93 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Fabularny debiut Leszka Dawida, autora obsypanej nagrodami dokumentalnej etiudy "Bar na Victorii". W roli głównej nagrodzona Złotym Lwem Roma Gąsiorowska ("Sala samobójców").

Ki (Roma Gąsiorowska), czyli z upodobaniem skracająca imiona Kinga, jest matką trzyletniego Pio (Kamil Malecki), która ucieka od agresywnego i sfrustrowanego brakiem pracy ojca dziecka, Anto (Krzysztof Ogłoza). Wprowadza się do artystycznie natchnionej przyjaciółki, Dor (Sylwia Juszczak), wnosząc charakterystyczny chaos i nieporządek. Nie potrafiąc uszanować prywatności innych, burzy spokój intrygującego, lecz skrajnie odmiennego od niej współlokatora Miko (Adam Woronowicz). Nie zamierza godzić się z ograniczeniami, jakie niesie ze sobą samotne macierzyństwo i rezygnować z uroków życia. Kocha Pio, ale bez oporów angażuje wszystkich wokół do opieki nad synkiem, sama w tym czasie bawiąc się z przyjaciółkami w klubach. Nieustannie zmagając się z problemami finansowymi, co miesiąc odwiedza ośrodek pomocy społecznej, wyłudzając skromne wsparcie. Dorabia też w nocnym klubie i pozuje nago studentom Akademii Sztuk Pięknych. Sama ma artystyczne ambicje, marzy o sławie i uznaniu. Dzięki protekcji przyjaciółki, przygotowuje dla galerii sztuki współczesnej wideoinstalację "Oszustwa prawdy", której tematem jest kondycja kobiety samotnie wychowującej dziecko. W walce o lepszy los dla siebie i Pio brak jej jednak konsekwencji i dojrzałości.

"Ki" to debiut fabularny LESZKA DAWIDA, autora obsypanej nagrodami dokumentalnej etiudy "Bar na Victorii" i święcącego triumfy podczas tegorocznego Gdynia Film Festival, poświęconego grupie Paktofonika "Jesteś Bogiem". Wyróżniony Nagrodą im. Stanisława Różewicza na festiwalu Młodzi i Film portret nieuznającej kompromisów samotnej matki jest daleki od sentymentalnego społecznego realizmu, po który przy podobnych tematach chętnie sięgają filmowcy. - "Ki" to film współczesny, realistyczny, będący w swej istocie dramatem, ale nieprzytłaczający ciężarem gatunkowym. Wręcz przeciwnie. Moim założeniem jest pełna ironii, wnikliwa obserwacja rzeczywistości, nacechowana lekkością i poczuciem humoru" - mówi Dawid, który przy realizacji zdecydował się na formę bliską dokumentowi, od którego zaczynał przygodę z reżyserią. Zdjęcia, przypominające czasami kręcony pospiesznie reportaż, świetnie oddają charakter i niedojrzałość bohaterki. Operator Łukasz Gutt starał się, by kamera stale podążała za będącą w ciągłym ruchu Ki, chcąc uzyskać efekt podobny do osiągniętego w "Zapaśniku" przez Darrena Aronofsky'ego. Dawid z brawurą debiutanta zdecydował się skierować kamerę na antybohaterkę. Tytułowa Ki to jedna z ciekawszych kobiecych postaci w polskim kinie. "(...) drażni i fascynuje na przemian, przyciąga i odpycha, jakby podświadomie budowała wokół siebie mur niedostępności, nawet jeśli to, czego najbardziej potrzebuje, to dziwnie nieosiągalna bliskość" - pisał o bohaterce filmu Paweł T. Felis z "Gazety Wyborczej".

W Ki wcieliła się Roma Gąsiorowska, zrywając z wizerunkiem rozhisteryzowanej blondynki, który przylgnął do niej po rolach w "Wojnie polsko-ruskiej" czy "Jestem twój". Postać ekstrawaganckiej, przy tym celowo irytującej Ki przyniosła jej powszechne uznanie krytyki, nagrodę w Gdyni oraz przyznawaną przez "Film" Złotą Kaczkę. Obok niemal nieschodzącej z ekranu Romy Gąsiorowskiej w filmie można zobaczyć Adama Woronowicza ("Popiełuszko. Wolność jest w nas") jako zamkniętego w sobie współlokatora Ki, Sylwię Juszczak ("Głośniej od bomb", serial "Fala zbrodni") w roli jej koleżanki oraz Krzysztofa Ogłozę ("Jak żyć?", "Drzazgi"), wcielającego się w równie niedojrzałego, jak Ki ojca dziecka.

WASZE OPINIE

gbpsary

Widzę po wpisach że będę jedyny któremu ten film zwyczajnie się nie podobał. Pokazana patologia, wykorzystywanie
znajomych i naiwność. szkoda mi było tylko tego dziecka.

Pio

|Zgodzę się z wszystkimi co do roli Pani Romy. Film bardzo na czasie, gdyż stworzyć dziecko to nie
lada wyzwanie, lecz problem zaczyna się dopiero potem... .

Arkon

Zaskakująco dobry film. Szczerze mówiąc spodziewałem się dobrej gry aktorskiej(wielkie brawa dla Romy Gąsiorowskiej i niezawodnego Adama Woronowicza), ale nie oczekiwałem tak dobrej reżyserii po debiutancie Leszku Dawidzie. Już nie mogę doczekać się jego następnego dzieła. Dawno nie oglądałem filmu polskiego z tak dobrze napisaną rolą kobiecą.
P.S.@Jamal- czepiasz się:-).
Ki
reżyseria:
Polska, 2011
Fabularny debiut Leszka Dawida, autora obsypanej nagrodami dokumentalnej etiudy "Bar na Victorii". W roli głównej nagrodzona Złotym Lwem Roma Gąsiorowska ("Sala samobójców").
film obyczajowy
Ki
4,1 5 1 14