PREMIERA

2013.02.05

CANAL+ PREMIUM

Kiedy świnie mają skrzydła

Le cochon de Gaza

Francja/Niemcy/Belgia, 2011

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 94 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Jafaar (Sasson Gabai), palestyński rybak z Gazy, ledwo wiąże koniec z końcem. Pewnego dnia po nocnym sztormie wypływa na połów, w którym główną zdobyczą jest świnia.

Zwierzę, które podczas burzy musiało wypaść z transportu, stanowi dla biednego Palestyńczyka nie lada kłopot. Przez wzgląd na religię Jafaar nie może trzymać, a już na pewno zjeść świniaka. Nie może go też zabić, bo nie pozwala mu na to sumienie. Za radą znajomego fryzjera (Gassan Abbas) postanawia zarobić na nietypowym znalezisku. Do tego czas pod groźbą śmierci musi je skrzętnie ukrywać przed islamskimi fundamentalistami, izraelskim wojskiem, a nawet przed własną żoną Fatimą (Baya Belal). Dorodnego wieprza nie chce jednak nabyć ani ONZ-owski urzędnik (Ulrich Tukur), ani mieszkająca w Izraelu rosyjska Żydówka (Myriam Tekaïa), z którą rybak negocjuje przez druty kolczaste odgradzające Strefę Gazy od terytoriów izraelskich. Kobieta za to zgadza się kupić od Jafaara świńską spermę, która przyda jej się w prowadzonej hodowli.

Reżyserski debiut SYLVAINA ESTIBALA, dziennikarza i pisarza mieszkającego w Urugwaju, został zainspirowany projektem reporterskim, w który był przed laty zaangażowany. Wręczono wówczas rodzinom palestyńskim i izraelskim aparaty fotograficzne i poproszono, aby zdjęciami dokumentowali szczegółowo swoje życie codzienne. W rezultacie okazało się, że mimo odmiennych narodowości i religii, prowadzą niemal taki sam tryb życia, każdego dnia wykonując te same czynności. Uhonorowany jako najlepszy debiut Cezare film Estibala to społeczno-polityczna przypowieść ukazująca w krzywym zwierciadle izraelsko-palestyński konflikt. Obraz jest przesycony humorem - czasem gagami rodem z komedii slapstickowych, czasem ironicznym i mrocznym. Reżyser i twórca scenariusza przyznaje, że obraz to produkt jego wyobraźni, a jednocześnie środek do wyrażenia złości i bezradności wobec panującej na Bliskim Wschodzie sytuacji. - To próba wykorzystania niewybrednego chwilami humoru do zmiany nieznośnej rzeczywistości. Takie podejście leżało też u źródeł inspiracji Chaplina - mówi Estibal. Impulsem do napisania scenariusza z wieprzem w roli głównej była też obserwacja masowych transportów owiec, jednego z głównych towarów eksportowych Urugwaju. Estibal pomyślał: Co by było, gdyby rzecz miała miejsce na Morzu Śródziemnym, a owca zmieniłaby się w "nieczystą" dla muzułmanów i Żydów świnię?

Do roli palestyńskiego rybaka twórca filmu od początku chciał zaangażować Sassona Gabaia, który zrobił na nim wrażenie w "Przyjeżdża orkiestra". Gdy dowiedział się, że aktor jest Izraelczykiem, ucieszył się tym bardziej. Jego celem od początku było zacieranie różnic i stereotypów. W Yelenę, rosyjską Żydówkę, wcieliła się z kolei żona reżysera Tunezyjka Myriam Tekaïa
. Przyczynę wszystkich kłopotów - wyłowionego z morza wieprza - zagrała świnia wietnamska o wdzięcznym imieniu Charlotte.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

Jamal

Rzeczywiście świetny film i mam tylko nadzieje, że C+ po fuzji bedzie miał odwagę by zrezygnować z jakiegos głośnego ale i slabszego filmu z bogatej biblioteki jaka bedzie mial by zagranica kupić takie perełki. Wielką zaletą filmu jest to iż poruszając ważne sprawy nie rezygnuje z humoru. A sam konflikt jak niemal wszystkie wojny jest rozgrywany przez mniejszosc. W tym przypadku to żądni wojny izraelscy generałowie i palestyński ruch oporu. Im zależy na wojnie ale cierpią na tym zwykli mieszkańcy. To oni potrafią ze sobą rozmawiać, obejrzeć serial. Ale jednoczesnie muszą słuchać rozkazów. Sytuacja bez wyjścia.

art1970

Nagrywam, przekonaliście mnie.

gonia1708

Chłopaki jestem z Wami całymi rękami bardzo dobrze zrobiony film i z humorem - Brawo !!!
Kiedy świnie mają skrzydła
reżyseria:
Francja/Niemcy/Belgia, 2011
Jafaar (Sasson Gabai), palestyński rybak z Gazy, ledwo wiąże koniec z końcem. Pewnego dnia po nocnym sztormie wypływa na połów, w którym główną zdobyczą jest świnia.
komedia
Kiedy świnie mają skrzydła
4,1 5 1 27