PREMIERA

2009.08.02

CANAL+ PREMIUM

KIEDYŚ MNIE ODNAJDZIESZ

Then She Found Me

USA, 2007

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 96 min

Ocena filmu

0.00

Opis

April Epner (Helen Hunt) jest głęboko religijną nauczycielką w jednej z nowojorskich szkół. Seria niefortunnych zdarzeń powoduje, że traci kontrolę nad życiem. Najpierw mąż Ben (Matthew Broderick) uznaje ich związek za zakończony, a chwilę potem umiera jej przybrana matka.

Tymczasem do April zgłasza się Bernice Graves (Bette Midler), krzykliwa prowadząca popularnego telewizyjnego talk show. Bernice przedstawia się jako jej biologiczna matka i informuje, że jej narodziny to rezultat jednonocnej przygody ze Stevem McQueenem. Następnie, nie zważając na niechęć April niestrudzenie próbuje się do niej zbliżyć. Złą passę April przerywa dobrze zapowiadająca się znajomość z rozwiedzionym ojcem jednego z jej uczniów (Collin Firth), z którym godzinami rozmawia przez telefon. Sprawy komplikują się kiedy kobieta odkrywa, że podczas pożegnalnego seksu z Benem zaszła w ciążę.

Przez wiele lat HELEN HUNT bezskutecznie próbowała przekonać hollywoodzkie wytwórnie do podjęcia ekranizacji bestsellerowej powieści Elinor Lipman. Niezrażona niepowodzeniem zdobywczyni Oscara za rolę w "Lepiej być nie może" rozpoczęła prace nad scenariuszem i zbiórkę funduszy na produkcje filmu na własną rękę. Ostateczny budżet "Kiedyś mnie odnajdziesz" wyniósł 3,5 miliona dolarów, co jak na warunki amerykańskiej kinematografii jest sumą nader skromną. Znaczne ograniczenie kosztów produkcji to przede wszystkim zasługa aktorów, którzy zgodzili się wystąpić u Hunt, koleżanki po fachu, jedynie za wpływy z biletów. Jako pierwszy do składu aktorskiego dołączył jej długoletni przyjaciel Matthew Broderick (m.in. "Gry wojenne", "Wolny dzień Ferrisa Buellera", "Telemaniak"). Postawa Brodericka zainspirowała Hunt do zaproponowania podobnych zasad wynagrodzenia innym członkom obsady. Jej zaangażowanie zaimponowało Colinowi Firthowi, pamiętnemu Markowi z "Dziennika Bridget Jones" i Harry'emu z musicalu "Mamma Mia!", który zgodził się na rezygnację ze zwyczajowej gaży. W ślad za kolegami poszła Bette Midler, piosenkarka i aktorka uznawana za jeden z największych kobiecych talentów komediowych naszych czasów. Midler ma na koncie m.in. 2 nominacje do Nagrody Akademii, 3 Złote Globy i tyle samo nagród Emmy. Obrazy z jej udziałem, takie jak "Róża" i "Dla naszych chłopców" weszły do klasyki filmów muzycznych. Hunt pierwotnie nie widziała dla siebie miejsca w obsadzie, ale w końcu postanowiła zagrać April, by ułatwić sobie reżyserskie zadanie i mieć o jedną postać mniej do ukształtowania.

Popularna aktorka, której reżyserskie doświadczenia ograniczały się dotąd do nakręcenia czterech epizodów sitcomu "Szaleję za tobą", wywiązała się z zadania bardzo dobrze. Oprócz przychylności recenzentów takich opiniotwórczych tytułów, jak "Variety" czy "New York Times", zdobyła także nagrodę publiczności Palm Springs International Film Festival i nagrodę na Ashland Independent Film Festival.

WASZE OPINIE

BeruZadra

Zacznijmy od tego, że w naszym kochanym kraju niepłodność czy też niezdolność do posiadania potomstwa nie jest chorobą wobec czego przypadłości się nie leczy, a że temat należy do tych bardziej drażliwych - kilka osób może wziąć się za łby.
Na marginesie: Witaj po przerwie. ;)
Teraz o samym filmie.
I właśnie takich filmów brakuje mi w tiwi najbardziej. Ten klimat, ten styl to jest coś co Zadra lubi i ceni. Cieszę się, że "Kiedyś mnie odnajdziesz" był pierwszą pozycją, którą obejrzałam po dłuższej przerwie. Takie smaczki zaostrzają apetyt i mile łechcą podniebienie. Sam smak.
Dawno nie spotkałam filmu, który w całej swej prostocie zawierałby i przekazywał tak wiele treści. Zgadzam się, że wielkie brawa należą się odtwórcom wiodących ról: Hunt, Firth, Midler, Broderick - stworzyli nie tylko plejadę pełnokrwistych postaci. Dialogi, fabuła - tak, jak najbardziej; jednakże to, co mnie pociąga w filmie najbardziej to cała złożoność relacji między głównymi bohaterami. Są przekonująco wiarygodni. W ogóle cały film był przekonują cy i wiarygodny. Zwyczajnie trzeba obejrzeć i już.

tufta

Lekcja Nr.2 "Macierzyństwo"
Są filmy z których nie powinno się żartować.Ten film do takich należy.Z filmu możemy wyciągnąć dwie nauki.Pierwsza to taka aby dziecie nie miały dzieci.Są w Polsce pewne środowiska które są przeciwne antykoncepcji.Dzieciaki nasłuchają się że to zło które nie powinno mieć miejsca.Potem mamy aborcje,porzucanie dzieci przez niedorosłe jeszcze do takich macierzyńskich obowiązków małoletnie dziewczyny.Druga sprawa to prawo do posiadania dzieci przez kobiety które nie mogą samodzielnie zajść w ciąże.Te same środowiska blokują zajście w ciąże przez inwitro.Wiele jest małżeńst które cierpią z powodu braku dzieci. Szkoda że nie wszyscy to rozumieją.Gdyby w naszym społeczeństwie było większe zrozumienie dla tych spraw to te pewne środowiska nie miałyby tak wiele do powiedzenia.Myślę że wiecie o kogo chodzi.
Dobry film który warto polecić

Bartolomeusz

To właśnie takie produkcje jak reżyserski debiut Helen Hunt powinny wchodzić na ekrany polskich kin. Zamiast tego otumania się nas odpadami filmopodobnymi w stylu "Kochaj i tańcz". Po części rozumiem naszych dystrybutorów. Liczy się tylko zysk, ale naprawdę żal, że właśnie takie filmy jak komentowany przeze mnie, poraz kolejny został bezpośrednio wydany prosto na rynek dvd.
Historia przedstawiona w obrazie Hunt to niezłymi środkami opowiedziany komediodramat, który świetnie się ogląda. Głównie za sprawą inteligentnego scenariusza i błyskotliwych dialogów. Ponadto warto przyjrzeć się kreacjom aktorskim- Bettie Midler, Colin Firth czy wspomniana Hunt wykonali swoją pracę na medal. Stworzyli bohaterów, którym sympatyzujemy. Nawet ciapowatemu mężowi głównej bohaterki, Ben'owi zagranego przez Matthew Broderick'a.
Tego tytułu nie wolno przegapić. Szczerze polecam.
KIEDYŚ MNIE ODNAJDZIESZ
reżyseria:
USA, 2007
April Epner (Helen Hunt) jest głęboko religijną nauczycielką w jednej z nowojorskich szkół. Seria niefortunnych zdarzeń powoduje, że traci kontrolę nad życiem. Najpierw mąż Ben (Matthew Broderick) uznaje ich związek za zakończony, a chwilę potem umiera jej przybrana matka.
komedia
KIEDYŚ MNIE ODNAJDZIESZ
4,1 5 1 12