PREMIERA

2010.03.12

CANAL+ PREMIUM

KILLSHOT

USA, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 92 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Armand "Blackbird" Degas (Mickey Rourke) i jego dwaj bracia byli płatnymi zabójcami. Teraz, gdy najmłodszy z nich zginął w dramatycznych okolicznościach, a drugi odsiaduje dożywocie w Kingstown, Armand chce wycofać się z profesji.

Przyjmuje jednak jeszcze jedno, podwójnie płatne zlecenie od mafijnego bossa z Detroit. Wykonuje zadanie, ale ponieważ nigdy nie zostawia świadków, jest zmuszony zabić dodatkowo młodą kobietę. Oczekując na zapłatę, wyjeżdża na wyspę Walpole, gdzie kiedyś wychowywała go babcia. Został po niej dom, który Armand chce wyremontować i w nim zamieszkać. Plan ten szybko okazuje się nierealny. Zabita dziewczyna okazuje się bowiem kochanką zleceniodawcy, który teraz grozi "Blackbirdowi" śmiercią. Armand spotyka przypadkiem młodego przestępcę (Joseph Gordon-Levitt), z którym ma zamiar wyłudzić 20 tysięcy dolarów od bogatego biznesmana (Don McManus). Sprawy wymykają się spod kontroli i napastnicy zostają zmuszeni do ucieczki. Jednak pozostawiają za sobą dwójkę świadków: Carmen Colson (Diane Lane) i jej męża Wayne'a (Thomas Jane). "Blackbird" musi ich znaleźć i zabić.

"Killshot" powstał w oparciu o scenariusz nominowanego do Oscara za "Miłość i śmierć w Wenecji" Hosseina Aminiego ("Więzy miłości", "Cena honoru"), który zaadaptował powieść Elmore'a Leonarda z 1989 roku. Przeniesieniem jej na ekran był zainteresowany w swoim czasie Tony Scott, który w rolach głównych zamierzał obsadzić Roberta De Niro i Quentina Tarantino. Projekt jednak upadł. Później wielokrotnie zmieniano koncepcję scenariusza i kandydatów na reżyserów. Po licznych roszadach personalnych udało się ukończyć film w 2006 roku, ale minęły kolejne 2 lata zanim "Killshot" trafił na ekrany kin w USA. W Polsce został wydany tylko na DVD. Za kamerą stanął JOHN MADDEN ("Jej wysokość pani Brown", "Dowód", "Złote wrota"), brytyjski reżyser, którego największym jak dotychczas sukcesem był "Zakochany Szekspir" (7 Oscarów, 4 nagrody BAFTA i 3 Złote Globy).

Rola "Blackbirda" to kolejne wcielenie Mickeya Rourke ("9 i pół tygodnia", "Ćma barowa"), zapowiadające jego spektakularny powrót na szczyty sławy, który zawdzięcza "Zapaśnikowi". Za stworzoną w nim kreację Rourke zdobył m.in. pierwszy w 30-letniej karierze Złoty Glob, pierwszą BAFTĘ i pierwszą nominację do Oscara. Ale ten wielki come back zapowiedziały też inne produkcje z udziałem aktora, takie jak Sin City - Miasto grzechu" czy Domino". W filmie Johna Maddena Rourke jest płatnym zabójcą, profesjonalistą z zasadami, człowiekiem, który perfekcyjnie tłumi emocje, ale w końcu zaczyna się wahać i musi się z nimi zmierzyć. Na planie partneruje mu Joseph Gordon-Levitt ("Zakochana złośnica", "Zły dotyk", "Świadek bez pamięci"), który odniósł właśnie duży sukces (m.in. nominacja do Złotego Globu) rolą w "500 dniach miłości". W rolę Carmen Colson wcieliła się nominowana do Oscara i dwukrotnie do Złotego Globu Diane Lane ("Niewierna", "Pod słońcem Toskanii"), a jej męża zagrał nominowany do Złotego Globu za serial "Wyposażony" Thomas Jane ("Punisher", "Mgła", "Kroniki mutantów"). Colsonowie zostają zakwalifikowani do federalnego programu ochrony świadków. Są skłóconym małżeństwem, które na skutek dramatycznych okoliczności dostaje szansę ponownego zbliżenia się do siebie. W filmie w epizodach występują także Rosario Dawson ("Aleksander", "Clerks - Sprzedawcy 2", "Eagle Eye") oraz legendarny Hal Holbrook ("Bitwa o Midway", "Firma").

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Nie zgodziłbym się z przedmówcami. Choć "Killshot" garściami czerpał z innych
produkcji tego typu, oglądało się go nawet nieźle. Nie było to oczywiście jakieś bardzo
wyrafinowane kino, ale niemniej jednak film jest do zobaczenia.

jglemp

a mi się podobał .... nie jest to szczytowe osiągnięcie kinematografii ale obejrzeć
można (szczególnie jeśli lubi się Mickeya Rourke)
pozdr kinematografii

kuty

nie polecam
KILLSHOT
reżyseria:
USA, 2008
Armand "Blackbird" Degas (Mickey Rourke) i jego dwaj bracia byli płatnymi zabójcami. Teraz, gdy najmłodszy z nich zginął w dramatycznych okolicznościach, a drugi odsiaduje dożywocie w Kingstown, Armand chce wycofać się z profesji.
thriller
KILLSHOT
3,5 5 1 15