• Oscar

PREMIERA

2007.01.27

CANAL+ PREMIUM

KING KONG

USA/Nowa Zelandia, 2005

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film przygodowy

czas trwania: 180 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Nowy Jork w czasach Wielkiego Kryzysu. Aktorka wodewilowa Ann Darrow (Naomi Watts) ledwo wiąże koniec z końcem, starając się o angaże w kiepsko opłacanych sztukach. Propozycja głównej roli w filmie od ambitnego, acz niezbyt uczciwego reżysera spada jej jak gwiazdka z nieba.

Carl Denham (Jack Black) ma zamiar nakręcić film na tajemniczej "Wyspie Czaszki", położonej w okolicach Sumatry. Wynajmuje statek i wraz z załogą, kapitanem Englehornem (Thomas Kretschmann), scenarzystą filmu Jackiem Driscollem (Adrien Brody) i Ann wyruszają w podróż. Wielką i porośniętą gęstą tropikalną dżunglą wyspę, do której docierają zamieszkuje dzikie plemię, które składa ofiary olbrzymiemu gorylowi King Kongowi. Kiedy przybysze zamierzają już się wycofać, Ann zostaje uprowadzona. Załoga statku z Jackiem na czele rusza jej na ratunek. Okazuje się, że wyspę zamieszkują - poza 8-metrowym gorylem - również dinozaury i inne prehistoryczne istoty. Tymczasem między aktorką a King Kongiem nawiązuje się nić sympatii. Potwór zakochuje się w ślicznej aktorce i daje wywabić ze swej kryjówki. Podstępnie pojmany, zostaje uśpiony i załadowany na statek, którym Carl wywozi go do Nowego Jorku. Tam reżyser zamierza wykorzystać wielką małpę do własnych celów. Planuje wielki show, w którym King Kong "zagra" samego siebie dla żądnej nowych atrakcji publiczności. Zakochanemu King Kongowi udaje się wyzwolić z dybów i uciec. Po drodze tratuje pół Manhattanu, niszczy budynki, samochody i ludzi. Spotyka się z Ann na szczycie Empire State Building (scena od początku dziejów King Konga jako filmowego bohatera należy do klasyki kina). Wielki goryl ginie zestrzelony przez wojskowe myśliwce, do końca wpatrując się w Ann i próbując dla niej ocalić swoje życie.

Trzecia i najdroższa w dziejach amerykańskiej kinematografii ekranizacja King Konga (budżet filmu wyniósł ponad 200 milionów dolarów) była spełnieniem dziecięcych marzeń PETERA JACKSONA: "to, co zobaczyłem jako 9-letni chłopiec, gdy przypadkiem trafiłem w pewien piątkowy wieczór na ten film w telewizji, to było coś, co mnie poraziło - jest tam wszystko, czego pragnie każdy dzieciak". Po oszałamiającym sukcesie trylogii "Władcy Pierścieni" (wpływy z ekranizacji wszystkich części wyniosły w sumie prawie trzy miliardy dolarów!) - Peter Jackson mógł w Hollywood prosić o wszystko. Postanowił więc zrealizować "King Konga".

Do filmu reżyser zaprosił Naomi Watts, która zagrała obiekt uczuć wielkiej małpy - Ann Darrow. Aktorka stała się znana po "Mullholand Drive" Davida Lyncha (2001). Od tamtej pory wystąpiła w tak znanych tytułach, jak: "21 gramów" Alejandro Gonzaleza Inarritu (nominacja do Oscara i BAFTY), "Ring" Gore'a Verbinski'ego, "Ring 2" Hido Nakatu, "Zabić prezydenta" Nielsa Muellera czy "Rozwód po francusku" Jamesa Ivory'ego. Obsypany najważniejszymi nagrodami filmowymi za wybitną rolę w "Pianiście" Romana Polańskiego, Adrien Brody wcielił się tu w postać delikatnego intelektualisty i scenarzysty Jacka Driscolla. Postać reżysera filmowego, Carla Denhama kreuje Jack Black, którego kariera dopiero nabiera rozpędu. Przed "King Kongiem" kojarzony był głównie z dwoma tytułami: "Przeboje i podboje" Stephena Frearsa oraz z komedią dla nastolatków "Szkoła rocka" Richarda Linklatera.

Największym wyzwaniem w przypadku "King Konga" stało się wykreowanie wielkiego goryla. Jackson dokonał bezbłędnego wyboru - "grę" tytułowego bohatera powierzył Andy'emu Serkisowi, który wcześniej tchnął życie w postać Golluma w ekranizacji tolkienowskiej trylogii. Ubrany w specjalny kostium, z gorylą szczęką i przedłużonymi rękoma, Serkis zagrał stojąc na wysięgnikach. King Kong ma jego mimikę i przetworzony komputerowo głos. Jackson wzbogacił wewnętrznie postać olbrzyma, nie sprowadzając go tylko do roli monstrum. Reżyser zobaczył jego historię w inny sposób: "King Kong to stary goryl, który jest załamany faktem, że jest ostatnim przedstawicielem gatunku żyjącym na wyspie pełnej dinozaurów. Uczucie, którym obdarza Ann Darrow wyciąga go z tej skorupy. Zawsze widziałem to trochę jak historię Quasimodo i Esmeraldy".

Obraz otrzymał 3 Oscary (najlepsze efekty specjalne, najlepsze efekty dźwiękowe i najlepszy dźwięk), nagrodę BAFTA za najlepsze osiągnięcia w dziedzinie efektów specjalnych oraz nominacje do Złotego Globu za najlepszą reżyserię i muzykę. "King Kong" zdobył także 3 Saturn Awards (Academy of Science Fiction, Fantasy&Horror Films) - dla najlepszej aktorki - Naomi Watts, reżysera - Petera Jacksona i za najlepsze efekty specjalne oraz Empire Award dla najlepszego filmu.

Nagrody filmowe

Najlepsze efekty specjalne, Joe Letteri, Brian Van't Hul, Christian Rivers, Richard Taylor, KING KONG
Najlepszy dźwięk, Christopher Boyes, Hammond Peek, Michael Hedges, Michael Semanick, KING KONG
Najlepszy montaż dźwięku, Ethan Van der Ryn, Mike Hopkins, KING KONG

WASZE OPINIE

Sowarek

Super efekty specjalne, bardzo dobry wątek. Super wyreżyserowana i w dodatku. King Kong jak napisał hugolin, niestety ginie na końcu.

hugolin

#Kazzek
poznan 17.01.2007 11:54
nie zginal,ogladaj!w ubieglym tygodniu widzialem go na monciaku w sopocie.

No i kto i po co pisze takie bzdury? King Kong ginie niestety na końcu, więc jak ktoś nie chce by mu było smutno, niech nie ogląda.

matost8

Super widowiskowy film. Przyjemnie się go odląda i nie można się nudzić, lecz mimo wszystko w kinie ten obraz musiał wyglądać dużo lepiej ;) Wielkie Widowisko przez duże W.
KING KONG
reżyseria:
USA/Nowa Zelandia, 2005
Nowy Jork w czasach Wielkiego Kryzysu. Aktorka wodewilowa Ann Darrow (Naomi Watts) ledwo wiąże koniec z końcem, starając się o angaże w kiepsko opłacanych sztukach. Propozycja głównej roli w filmie od ambitnego, acz niezbyt uczciwego reżysera spada jej jak gwiazdka z nieba.
film przygodowy
KING KONG
4,4 5 1 106