PREMIERA

2002.05.06

CANAL+ PREMIUM

KINO NA ŚWIECIE: CHINY

World Cinema: Chinese Cinema

gatunek: dokument

czas trwania: 52 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Film dokumentalny z serii "Kino na świecie" przedstawiającej współczesne kinematografie z różnych stron świata. Ten odcinek poświęcony jest Chinom.

Współczesne kino chińskie jest bardzo cenione przez publiczność i jury międzynarodowych festiwali, a nazwiska takich reżyserów jak Zhang Yimou czy Chen Kaige znają kinomani na całym świecie. W samych Chinach sytuacja filmowców nie jest jednak łatwa i różni się zasadniczo od warunków w jakich pracują ich koledzy na Zachodzie. Kinem chińskim rządzi polityka. Od powstania Chin Ludowych film służył w tym kraju wyłącznie propagandzie i był ściśle kontrolowany przez władze. Za czasów Rewolucji Kulturalnej kinematografia praktycznie przestała istnieć, pekiński Instytut Filmowy został zamknięty, a jego wykładowcy skierowani do przymusowej pracy na roli w ramach politycznej "reedukacji". Studia i szkoły filmowe wznowiły działalność dopiero na przełomie lat 70. i 80., po zakończeniu Rewolucji Kulturalnej. Właśnie wtedy do pekińskiego Instytutu Filmowego trafiło pokolenie, do którego należą m.in. Chen Kaige i Zhang Yimou. Chiny zaczęły się w tym czasie otwierać się na świat i modernizować gospodarkę. Filmowcom także pozwolono na więcej swobody. Rezultaty przyszły szybko. Pod koniec lat 80. i na początku 90. takie filmy młodych chińskich reżyserów jak "Zawieście czerwone latarnie" czy "Żegnaj moja konkubino" podbiły międzynarodowe festiwale.

Sukcesy chińskich filmowców nie znaczą jednak, że tamtejsi twórcy korzystają z pełni twórczej wolności. Kontrola cenzury jest łagodniejsza, ale wciąż stanowi problem. Autorzy dokumentu "Kino na świecie" pokazują Chiny w czasach dynamicznych przemian społecznych i gospodarczych. W Szanghaju i Pekinie jak grzyby po deszczu rosną drapacze chmur, powstają jednak także dzielnice nędzy, nierówność i napięcia socjalne. Kwitnie korupcja - partia, policja i urzędnicy nadużywają swojej władzy. Chińscy filmowcy występujący w filmie (wśród nich Chen Kaige, Zhu Wen, słynna aktorka Gong Li i znakomity operator Lu Yue) opowiadają, że większości tych problemów nie wolno im pokazywać na ekranie. Niepokorni artyści obejmowani są zakazem wykonywania zawodu, okazuje się też, że wiele znakomitych chińskich filmów, które znamy z przeglądów i festiwali, nigdy nie było pokazywanych w samych Chinach. Ci, którzy przejdą przez sito cenzury muszą dodatkowo zmierzyć się z konkurencją produkcji amerykańskiej. Na ekrany trafiają tylko niektóre, zaaprobowane przez Partię Komunistyczną , superprodukcje z Hollywood, a i tak ścigają 70% z półtora miliarda widzów (sic!), którzy rocznie odwiedzają chińskie kina. Państwo dotuje filmy rodzimych reżyserów, ale tylko tych, którzy idą na współpracę z Partią. Według filmowców kino chińskie nie miało jeszcze okazji ujawnić całego swojego potencjału - będzie to możliwe dopiero, kiedy tamtejsi artyści wywalczą pełnię wolności twórczej.
KINO NA ŚWIECIE: CHINY
Film dokumentalny z serii "Kino na świecie" przedstawiającej współczesne kinematografie z różnych stron świata. Ten odcinek poświęcony jest Chinom.
dokument
KINO NA ŚWIECIE: CHINY