PREMIERA

2002.04.29

CANAL+ PREMIUM

KINO NA ŚWIECIE: KRÓLESTWO TO ZA MAŁO

World Cinema: English Cinema

gatunek: dokument

czas trwania: 52 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Film dokumentalny z serii "Kino na świecie" przedstawiającej współczesne kinematografie z różnych stron świata. Ten odcinek poświęcony jest WIELKIEJ BRYTANII.

Kino Zjednoczonego Królestwa, drugiego po Francji producenta filmów w Europie, ma wyrobioną markę i cieszy się na świecie zasłużonym respektem. Duża w tym zasługa bardzo świadomej polityki wspierania rodzimej kinematografii prowadzonej przez znakomite brytyjskie instytucje - z jednej strony telewizje takie jak BBC czy Chanel Four (z jego wspomagającą ambitnych młodych twórców wytwórnią Film Four), a z drugiej przez potężny, rządowy British Film Institute. Wśród około 100 filmów powstających rocznie w Wielkiej Brytanii znajdują się zarówno wielkie przeboje komercyjne kręcone zwykle w koprodukcji z wytwórniami z Hollywood, jak i obrazy artystyczne i eksperymentalne. Specyfiką kina z Wysp jest zaangażowane kino tzw. realizmu społecznego. Tradycje tego nurtu sięgają jeszcze lat 60. i pokolenia Młodych Gniewnych z Tony Richardsonem i Lindsey'em Andersonem na czele. Współcześnie najgłośniejszymi przedstawicielami tendencji zaangażowanej pozostają Ken Loach, Stephen Frears i Mike Leigh.

Trudno zliczyć talenty wydane przez film brytyjski: Tony i Ridley Scottowie, Sam Mendes, Anthony Minghella, Danny Boyle - te nazwiska znają wszyscy kinomani na świecie. Jednak nawet tak silna kinematografia jak brytyjska boryka się z trudnościami. W salach kinowych na Wyspach nie brakuje widzów, ale aż 80% rynku kontrolują Amerykanie. Ze względu na wspólny język i tradycje film brytyjski jest bardzo ściśle powiązany z przemysłem rozrywkom USA. Podstawowym problemem kina angielskiego jest zatrzymanie najwybitniejszych talentów w kraju, Hollywood wysysa bowiem najlepszych brytyjskich filmowców jak odkurzacz.

W dokumencie "Kino na świecie: Królestwo to za mało" oglądamy panoramę kina brytyjskiego od słynnych studiów Pinewood, w których powstają filmy o Jamesie Bondzie, czy cykl przygód Lary Croft, aż po oddziały wytwórni Film Four, w których daje się szansę młodym, radykalnie nastawionym artystycznie reżyserom. O dzisiejszej sytuacji kina w Zjednoczonym Królestwie opowiadają wybitni twórcy, m.in. Stephen Frears i Ken Loach, ale także studenci szkół filmowych, producenci i reżyserzy stawiający dopiero pierwsze kroki w filmowym rzemiośle.
KINO NA ŚWIECIE: KRÓLESTWO TO ZA MAŁO
Film dokumentalny z serii "Kino na świecie" przedstawiającej współczesne kinematografie z różnych stron świata. Ten odcinek poświęcony jest WIELKIEJ BRYTANII.
dokument
KINO NA ŚWIECIE: KRÓLESTWO TO ZA MAŁO