PREMIERA

2004.06.29

CANAL+ PREMIUM

KLAKIER

Polska, 1982

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 88 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Blisko 90-letnia aktorka w szponach impresaria specjalizującego się w nocnych imprezach. Poruszająca opowieść Janusza Kondratiuka o pazerności, cynizmie i bezdusznym stosunku do starości z niezwykłą kreacją 95-letniej Zuzanny Łozińskiej, nestorki polskiego teatru.

Na przełomie lat 70. i 80. po polskich miastach jeździ aktorska trupa. Należą do niej m.in. młode małżeństwo Pola (Joanna Szczepkowska) i Jerzyk (Leszek Teleszyński), inspicjent Bobojajne (Włodzimierz Musiał) oraz zmęczony życiem Gustaw (Włodzimierz Boruński). Pomysł na objazdowy teatr to zasługa energicznego impresaria Freda (Michał Bajor), który dotąd zajmował się co prawda jedynie organizowaniem nocnych imprez, ale zmienia zainteresowania, ponieważ czuje okazję do szybkiego zarobku. Publiczność ma bowiem przyciągnąć niemal 90-letnia Gertruda (Zuzanna Łozińska), partnerka Gustawa, niegdyś wielka i sławna gwiazda sceny, dziś aktorka nieco zapomniana. Kiedy nawet zdobyta dzięki koledze Freda możliwość występu w Warszawie zapowiada się na klęskę (bilety sprzedają się źle), impresario wpada na niecodzienny pomysł "rozreklamowania" przedstawienia: rozpowiada wokół, że sędziwa aktorka czuje się tak źle, że zapewne umrze na scenie.

Kiedy film wszedł na ekrany nie brakowało opinii, że scenariusz jest wyraźną aluzją do postaci Mieczysławy Ćwiklińskiej, gwiazdy przedwojennego kina, która w późnej starości jeździła po Polsce ze spektaklem "Drzewa umierają stojąc". Reżyser JANUSZ KONDRATIUK zaprzeczał jednak i twierdził, że poruszane w "Klakierze" problemy bezwzględnego cynizmu i pazerności są uniwersalne i "niezależne od rodzaju wykonywanego zawodu".

"Klakier" wzbudził jednak zainteresowanie głównie ze względu na aktorkę odtwarzającą postać starej Getrudy. W rolę tę wcieliła się Zuzanna Łozińska, nestorka polskiego teatru, która podczas realizacji filmu miała 95 lat (urodziła się w 1886 roku). Łozińska miała na koncie wiele znakomitych ról teatralnych, za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej została odznaczona medalem "Sprawiedliwy wśród narodów świata", ale na dużym ekranie pojawiła się w trzech epizodach dopiero pod koniec życia (m.in. w "Gorączce" Agnieszki Holland) - "Klakier" był jej pierwszą, główną rolą w filmie. I ostatnią - aktorka nie doczekała premiery: zmarła w 1982 roku kilka tygodni po kolaudacji filmu.

Dla miłośników Janusza Kondratiuka, który kojarzony jest głównie z prowincjonalnymi komediami, takimi jak "Dziewczyny do wzięcia" (1972) czy "Złote runo" (1996), "Klakier" okazał się zaskoczeniem. Sam reżyser przyznawał, że zrealizował film w hołdzie dla dawnych, polskich aktorów, którzy po latach noszenia przez widzów (i władze) na rękach odeszli często w zapomnienie.
KLAKIER
reżyseria:
Polska, 1982
Blisko 90-letnia aktorka w szponach impresaria specjalizującego się w nocnych imprezach. Poruszająca opowieść Janusza Kondratiuka o pazerności, cynizmie i bezdusznym stosunku do starości z niezwykłą kreacją 95-letniej Zuzanny Łozińskiej, nestorki polskiego teatru.
dramat obyczajowy
KLAKIER
4,0 5 1 18