PREMIERA

2012.08.12

CANAL+ PREMIUM

Kłamstewka

De Vrais mensonges

Francja, 2010

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia romantyczna/dramat

czas trwania: 105 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Trzydziestoletnia Émilie (Audrey Tautou) jest współwłaścicielką salonu fryzjerskiego. Pewnego wiosennego poranka otrzymuje anonimowy list miłosny.

Autorem wyznań jest nieśmiały pracownik salonu, Jéan (Sami Bouajila). Kobieta postanawia dać list matce (Nathalie Baye), która cierpi na depresję od czasu rozpadu jej małżeństwa. Pomysł przynosi pożądany skutek, podnosząc przybitą Maddy na duchu. Tymczasem okazuje się, iż niepozorny Jéan jest w istocie znakomicie wykształcony, co zaczyna peszyć Émilie. Dziewczyna ma jednak o wiele większe zmartwienie - jej matka oczekuje dalszych listów od tajemniczego mężczyzny. Kolejne wiadomości pisze więc sama Émilie, lecz te okazują się pozbawione stylu i uczuciowego tonu oryginału. Maddy coraz bardziej interesuje się autorem pierwszego listu.

Reżyserem "Kłamstewek" jest PIERRE SALVADORI, filmowiec znany koneserom francuskiego kina za sprawą takich produkcji, jak "Czuły cel", który przyniósł mu nominację do Oscara, "Męskie sekrety" czy "Miłość. Nie przeszkadzać!". Jeśli wierzyć zapewnieniom reżysera, opowieść przedstawiona w jego najnowszym filmie została oparta na prawdziwych wydarzeniach z bliskiego otoczenia. - Opisałem współscenarzyście filmu Benoît Graffinowi przypadek pewnej bliskiej mi osoby, on zaś opowiedział o kimś, kogo sam zna - relacjonował Salvadori. - Uznaliśmy, że przypadki tych dwóch różnych osób mogą posłużyć za kanwę ciekawej historii. Aby ją jednak skomplikować, umieściliśmy jeszcze w środku intrygi "tego trzeciego". Graffin, doświadczony pracą przy m.in. "Miłość. Nie przeszkadzać!" i "Dziewczynie z Monako", i Salvadori pracowali nad scenariuszem blisko rok. - Pisanie było trudne, ponieważ opisywaliśmy sytuację, w której ciąg kłamstw prowadzi do ostatecznego odkrycia prawdy - wyjaśniał reżyser. Salvadori podkreślał, że zależy mu na nieszablonowym nakreśleniu sylwetek głównych bohaterów. - Uwielbiam stopniowe odkrywanie - mówił. - W większości filmów dwie lub trzy sceny mówią wszystko o charakterze postaci i jej przyszłości. Ja chciałem tego uniknąć.

W roli Émilie Salvadori widział jedynie Audrey Tautou ("Amelia", "Kod da Vinci", "Coco Chanel"), z którą miał okazję pracować podczas realizacji "Miłość. Nie przeszkadzać!". Do roli jej matki została zaangażowana dziewięciokrotnie nominowana do Cezara Nathalie Baye ("Prawy brzeg, lewy brzeg Sekwany", "Uczucia", "Mój syn i ja"), a we wrażliwego i skrytego Jéana wcielił się Sami Bouajila, laureat Złotej Palmy za brawurowy występ w dramacie wojennym "Dni chwały".

"Dobre intencje są motorem napędowym zdarzeń rozgrywających się w tej rozkosznej francuskiej komedii, w której miłość, kłamstwa i nieporozumienia prowadzą do splotu zabawnych sytuacji" - pisała Louise Keller na łamach "The Sydney Morning Herald". "To wspaniała rozrywka!".


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

Ned_Flanders

Śliczna Audrey Tautou osłodziła tą Francuską produkcje. Nie przepadam za takimi komediami romantycznymi , ale ten przykuł moją uwagę do telewizora. Francuzi znają się na rzeczy i zrobili Majstersztyk wśród romansideł .

zalogowany

Komedyjka jak komedyjka. Nie podzielam zachwytów. Da się obejrzeć, ale dla mnie to tylko zapychacz czasu. Fakt, że chwilami całkiem przyjemny.

Arkon

@Blue-Grey Naprawdę się nie gniewam i nadal pozostaję wielbicielem Twojego stylu pisania
(w skrytości ducha troszkę Ci zazdroszczę). Proszę, pisz jak najczęściej!
Serdecznie pozdrawiam.
Kłamstewka
reżyseria:
Francja, 2010
Trzydziestoletnia Émilie (Audrey Tautou) jest współwłaścicielką salonu fryzjerskiego. Pewnego wiosennego poranka otrzymuje anonimowy list miłosny.
komedia romantyczna/dramat
Kłamstewka
3,8 5 1 9