PREMIERA

2008.11.24

CANAL+ PREMIUM

KŁAMSTWO

Cry_Wolf

USA, 2005

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: thriller

czas trwania: 86 min

Ocena filmu

0.00

Opis

W dzień po tajemniczym zabójstwie młodej kobiety, do pobliskiej prestiżowej prywatnej uczelni przenosi się z Wielkiej Brytanii Owen Matthews (Julian Morris). Wkrótce poznaje rudowłosą dziewczynę, przedstawiającą się jako Dodger (Lindy Booth). Nowa koleżanka zaprasza Owena, by dołączył do grupy uczniów, którzy spotykają się w nocy i grają w "kłamstwo".

W grze jedna osoba zostaje Wilkiem, czyli kłamcą, a zadaniem reszty jest zgadnąć, kto nim jest. Dzięki sprytowi i manipulacjom prowadzącym do eliminacji przeciwników nie można dopuścić do skierowania podejrzeń na siebie. Po tragicznej śmierci koleżanki uczniowie postanawiają nastraszyć pozostałych kolegów i rozszerzyć zasięg swojej gry. Przez e-mail rozsyłają plotkę, jakoby na terenie szkoły grasował seryjny morderca Wilk. Początkowo grupa przyjaciół jest po prostu ciekawa, ile osób uda się im nabrać na niewinną plotkę i z rozbawieniem przyglądają się panice ogarniającej szkołę. Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy jeden z graczy ginie w niejasnych okolicznościach, a sam Owen staje się celem ataku nieznanego sprawcy. Wszystko wskazuje na to, że stworzony w wyobraźni uczestników gry morderca istnieje naprawdę.

"Kłamstwo" JEFFA WADLOWA zaskoczyło krytyków, którzy spodziewali się kolejnego przeciętnego thrillera młodzieżowego. Wadlow konsekwentnie bowiem ucieka od schematu. Zamiast na hektolitry krwi stawia na psychologiczną wiarygodność, atmosferę tajemnicy i wzajemnej nieufności oraz przewrotność scenariusza. Kinowy debiut reżysera stał się możliwy dzięki sukcesowi, jaki odniósł jego film krótkometrażowy "The Tower of Babble", nagradzany na różnych festiwalach. Zasada łamania schematów przez Wadlowa potwierdziła się przy okazji jego kolejnego obrazu "Po prostu walcz!", który ożywił skostniały gatunek filmów sztuk walki.

Wśród młodych aktorów na pierwszym planie "Kłamstwa" znalazł się Julian Morris, któremu występ u Wadlowa pomógł zdobyć główną rolę w "Zauroczonym", gdzie niespodziewanie zakochuje się w wynajętej wraz z kolegami striptizerce. W femme fatale "Kłamstwa" Dodger wcieliła się Lindy Booth, która zdobyła popularność w serialu Disney Channel "The Famous Jett Jackson" i przygodowym "Łowcy Skarbów". Gościnnie występowała też w kilku odcinkach cieszącego się dużą widownią "4400", sztandarowej produkcji kanału USA Network. Dla Booth rola w "Kłamstwie" nie jest pierwszym doświadczeniem z filmami grozy. Aktorka ma już na koncie niewielkie role w "Drodze bez powrotu", "American Psycho 2" i remake'u kultowego horroru George'a A. Romero "Świt żywych trupów". Młodym aktorom partneruje Jon Bon Jovi, znany rockman, który od 1995 roku, czyli swego ekranowego debiutu w "Księżycu i Valentino", od czasu do czasu chętnie występuje w filmach.

WASZE OPINIE

villemo

Hm... część zabawy odbierało mi to, że niestety dla mnie film okazał się przewidywalny. Odpowiedź na zagadkę w sumie została wcześnie podana - być może miała po prostu szczęście, że ją wyłapałam. Możliwe, że "zawiniły" skojarzenia z innymi filmami i książkami (co by znaczyło, że film się aż tak nie wyróżnia).

Generalnie uważam film za dość typowego przedstawiciela swojego gatunku.

Bartolomeusz

Film nawet niezły. Trzymający w napięciu, klimatyczny. Zagłębiając się co raz bardziej w meandry scenariusza, podejrzani wydają się wszyscy. Nikomu nie można ufać, bo zabójcą może być każdy. Sam finał również jest niespodzianką dla widzów. Bardzo lubię takie produkcje. "Kłamstwo", na tle innych tego typu filmach odznacza się na plus. Warto obejrzeć, choćby po to by przekonać się, co może się zdarzyć z niewinnego kłamstewka.
KŁAMSTWO
reżyseria:
USA, 2005
W dzień po tajemniczym zabójstwie młodej kobiety, do pobliskiej prestiżowej prywatnej uczelni przenosi się z Wielkiej Brytanii Owen Matthews (Julian Morris). Wkrótce poznaje rudowłosą dziewczynę, przedstawiającą się jako Dodger (Lindy Booth). Nowa koleżanka zaprasza Owena, by dołączył do grupy uczniów, którzy spotykają się w nocy i grają w "kłamstwo".
thriller
KŁAMSTWO
4,2 5 1 29